Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چالش های گوگل؛ از دیروز تا امروز

چالش های گوگل؛ از دیروز تا امروز
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش تفصیلی هنگامی که اساسنامه گوگل در سال۱۹۹۶ میلادی به تصویب رسید بر برقراری سامانه اطلاعات جهانی و قابل دسترس بودن آن برای عموم تاکید شده بود

آگهی

گزارش تفصیلی

هنگامی که اساسنامه گوگل در سال۱۹۹۶ میلادی به تصویب رسید بر برقراری سامانه اطلاعات جهانی و قابل دسترس بودن آن برای عموم تاکید شده بود. این در حالی است که براساس نظر برخی منتقدان گوگل، این شرکت به شعار تبلیغاتی خود وفادار نمانده است، شعاری که توسط برخی مهندسان گوگل ابداع شده و می گوید: “ابلیس نباشید.”

گوگل که پروژه تحقیقاتی دو دانشجوی دکترا به نامهای لاری پاژ و سرگی برین در دانشگاه استنفورد بود خیلی زود به موتور جستجو در سراسر جهان تبدیل شد.

این شرکت به بیش از یک میلیون سرور مرکزی اطلاعات در سراسر جهان خدمات می دهد و پردازش بیش از یک میلیارد جستجوی اینترنتی در روز را بر عهده دارد. در اکتبر سال ۲۰۱۴ این شرکت دومین بنگاه اقتصادی جهان از لحاظ میزان سرمایه بود. گوگل با در اختیار داشتن ۱۰۷.۴ بیلیون یورو پس از رقیب خود اپل قر ار گرفت.

بیشترین درآمد گوگل، حاصل از تبلیغاتی است که این شرکت بنابر نوع جستجوی اینترنتی هر کاربر، در کنار نتیجه جستجو قرار می دهد.

رقبای این شرکت می گویند که نحوه پردازش اطلاعات به گونه ای است که تبلیغات مربوط به خدمات و محصولات مورد حمایت این شرکت در بالای دیگر محصولات وابسته به دیگر شرکت ها قرار می گیرد. به دلیل طرح این شکایتها، گوگل در آمریکا و اروپا تحت نظر قرار گرفت.

در سال ۲۰۱۱، کمیسیون تجارت فدرال آمریکا نزدیک ۹ میلیون مدرک و سند را بر اساس داده های شرکت هایی چون آمازون، تریپ ادوایزر و یلپ جمع آوری کرد. این شرکتها گوگل را به سو استفاده از داده های صفحاتشان متهم می کردند.

در سال ۲۰۱۳، پس از بررسی های انجام شده، گوگل تبرئه شد. با اینحال این شرکت پذیرفت تا در سیاستهای تبلیغاتی خود اصلاحاتی را انجام دهد.

ماه آوریل گذشته، کمیسیون تجارت فدرال آمریکا گزارشی را منتشر می کرد که نشان می داد برخی از اعضا خواهان پیگیری قضایی گوگل بودند. بنا بر نظر این اعضا، شواهدی در دست بوده که نشان می داد گوگل از سیاستهای ناعادلانه رقابتی بهره برده است.

با اینهمه گوگل در برابر چالشی تازه قرار گرفته است. این شرکت باید به اتهامات مطرح شده از سوی کمیسیون اروپا پاسخگو باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گوگل حذف دائمی سابقه «موقعیت مکانی» کاربران را آغاز می‌کند

نیویورک تایمز: دولت بایدن از اروپایی‌ها خواسته بود متن قطعنامه شورای حکام علیه ایران را «تعدیل» کنند

همکاری با اسرائیل در «پروژه نیمبوس»؛ معترضان در کنفرانس سالانه گوگل تجمع کردند