کمیته ویژه رسیدگی به رسوایی مالیاتی لوکزامبورگ

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کمیته ویژه رسیدگی به رسوایی مالیاتی لوکزامبورگ

بدنبال نشت خبر و رسوایی اقدام دولت لوکزامبورگ در قائل شدن استثناهای مالیاتی برای شرکتهای چند ملیتی، اکنون پارلمان اروپا کمیته ای ویژه برای تحقیق درمورد جزئیات این پرونده تشکیل داده است.

یک نماینده پارلمان به گزارشگر یورونیوز گفت: “ما مفتش نیستیم، قانونگزاریم. قصدمان گسترش گزارش رسانه ها در مورد لوکزامبورگ به همه اعضای اتحادیه اروپاست. اوضاع در چهار، پنج یا شش کشور دیگر (اتحادیه) طبیعی نیست.”

فیلیپ لامبر، رهبر گروه سبزها در پارلمان می گوید اینبار پارلمان در مورد نتیجه گیری نهایی از تحقیقاتش جدی است زیرا اتحادیه اروپا باید نظام مالیاتیش را عوض کند: “هر زمان اخباری نشت می کند یا یک رسوایی به بار میاید، دنیای سیاست تکان می خورد و واکنش نشان می دهد، اما وقتی آبها از آسیاب افتاد، قصدها هم برای عوض کردن اوضاع فراموش می شود. هدف این کمیته ویژه، ادامه فشار بر کمیسیون اروپا برای تغییر عملکرد مالیاتی است.”

چند ماه پیش یک گروه خبرنگاران اروپایی با ارائه مدرک گزارش دادند که در دوره زمامداری ژان کلود یونکر، رئیس کنونی کمیسیون اروپا، بر لوکزامبورگ، این کشور برای شرکتهای چند ملیتی استثناهای مالیاتی چشمگیر قائل شده بوده که هنوز هم ادامه دارد.

نمایندگان پارلمان ضمن مطالعه اسناد محرمانه بانکها، با نمایندگان دولتهای اتحادیه اروپا و نیز شرکتهای چند ملیتی ملاقات و گفتگو خواهند کرد.