Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

افزایش ارزش فرانک، تهدیدی برای اقتصاد سوییس

افزایش ارزش فرانک، تهدیدی برای اقتصاد سوییس
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در سوئیس، میزان استقبال مردم از گردشگاههای زمستانی طی یک ماه اخیر و پس از آنکه نرخ برابری فرانک سوییس در مقابل یورو افزایش یافت، دستخوش تغییراتی شد

در سوئیس، میزان استقبال مردم از گردشگاههای زمستانی طی یک ماه اخیر و پس از آنکه نرخ برابری فرانک سوییس در مقابل یورو افزایش یافت، دستخوش تغییراتی شد.

بانک مرکزی سوییس روز پنجشنبه ۲۵ دی اعلام کرد که سیاست حمایتی خود را برای جلوگیری از افزایش بیش از حد ارزش فرانک سوییس در برابر یورو متوقف خواهد کرد. اعلام این تصمیم آثاری جدی بر بازارها داشت زیرا تعیین سقف برابری ۱ فرانک و ۲۰ سنت در ازای یک یورو جهت جلوگیری از بالا رفتن ارزش فرانک که از سال ۲۰۱۱ میلادی درباره آن تصمیم گیری شده بود، رها شد.

این وضعیت بویژه بر صنعت گردشگری سوییس تاثیر جدی گذاشت زیرا باعث شد هزینه استفاده از پیستهای اسکی سوییس دو برابر گرانتر از پیستهای اسکی در منطقه یورو باشد.

برای حل این مشکلات تفریگاههای زمستانی از جمله گراشن راه حل هایی پیدا کردند. برنو استوفل، از موسسه گردشگری گراشن می گوید: «به صنعت گردشگری ضربه بسیار سختی وارد شد. ما نیز به عنوان صادرکننده در نظر گرفته می شویم درحالیکه محصولات ما در سوییس استفاده می شود و ضمنا نمی توانیم جایمان را تغییر دهیم. برای کاهش مشکلات، ما به مشتریانمان پیشنهادهایی دادیم بویژه مشتریانی که از خارج از کشور می آمدند یعنی از فرانسه، آلمان، هلند و بلژیک. ما برای آنها یک نرخ ثابت یورو را در قبال یک فرانک و ۳۵ سنت در نظر گرفتیم. این کار باعث شد که هیچ گردشگری برنامه سفرش را لغو نکند و اکنون وضعیت رزرو برای دوره پایان فصل و عید پاک خوب است. مردم از تخفیفهایی که پیشنهاد کرده ایم استفاده می کنند و به اینجا می آیند.»

گردشگرانی که به این پیست اسکی می آیند درصورتی می توانند از تخفیفهای تعیین شده استفاده کنند که بهای استفاده از خدمات را بصورت نقد بپردازند. به این ترتیب صاحبان کسب و کار از این ذخایر یورو برای سرمایه گذاری های مجدد استفاده می کنند.

این وضعیت به هتلها اجازه داده تا بخشی از هزینه هایش را تامین کنند. به گفته مدیر یکی از هتلها، ارائه خدماتی با کیفیت مناسب و با نرخی مطلوب، باعث حفظ مشتریان منطقه یورو شده است و دریافت پول نقد از مشتریان توانسته تا حدودی هزینه کاهش قیمتها را جبران کند.

الیویه آندماتن، مدیر هتل می گوید: «در روزهایی که رزرو جا بصورت اینترنتی و آنلاین انجام می شود، همیشه هزینه هایی وجود دارد. هزینه پورتال بین ۱۵ تا ۲۰ درصد است اما اگر بصورت نقد، یورو دریافت کنیم، مجبور به پرداخت چنین هزینه هایی یا هزینه کمیسیون و یا درصدی برای استفاده از کارت اعتباری نخواهیم بود و پول، مستقیما به دستمان می رسد.»

افزایش شدید ارزش فرانک، اقتصاد سوییس بویژه بخش صادرات و پیمانکاران آن را بطور جدی تحت تاثیر قرار داده است یعنی بخشی که تامین کننده نیمی از تولید ناخالص داخلی این کشورند.

برنارد ریگه، مدیر کارخانه تولید دستگاه های دماسنج و فشارسنج که۹۰ درصد از تولیداتش را صادر می کند، می گوید: «اولین تاثیر، این بود که ما پول تامین کنندگان را پیش از ۲۵ دی پرداخت کردیم در حالیکه پولمان را از مشتریانمان اکنون دریافت می کنیم. بنابراین در همان ابتدای کار با ضرری ۲۰ درصدی مواجه شدیم. در بلندمدت نیز باید شیوه ای اتخاذ کنیم تا امکان برگشت سریع به عرصه رقابت با دوستانمان در فرانسه و آلمان را داشته باشیم یعنی کسانیکه این تصمیم باعث شد نسبت به ما در بازار، بیست درصد سود بیشتر بدست آورند. بنابراین باید بسرعت تمام قیمتهایمان را کاهش دهیم. آثار این شوک دو تا سه سال بر فعالیت های ما باقی خواهد ماند و عملی ساختن تصمیم بانک مرکزی برای ما کار بسیار پیچیده ای است.»

به گفته کلودین امشتاین از اتاق بازرگانی، موسسات اقتصادی سوئیس پیش بینی هایشان برای رشد در سال ۲۰۱۵ میلادی را به میزان ۷۵ درصد کاهش داده اند و بسیاری از شرکتها از اجرای پروژه های توسعه ای خود می ترسند.

او می گوید: «شرکتها برای باقی ماندن در عرصه رقابت باید در تمام هزینه هایشان بطور کامل بازنگری کنند. بهبود فرایندها، بررسی هزینه های انرژی و احتمالا پیدا کردن پیمانکارانی خارج از سوییس برای کاهش هزینه ها از جمله راهکارهای مد نظر آنهاست. سپس موضوع پرداخت دستمزدها مطرح می شود. اینکه سیاست افزایش دستمزدها متوقف شود یا مزایای پرداختی به کارکنان کاهش یابد. در این باره بحث هایی مطرح است.»

کاهش دستمزدها، کاهش پاداشها، و پرداخت یورو به کارکنان ساکن آنسوی مرزها از جمله راههایی است که شرکتها برای عبور از وضعیت بغرنج کنونی در نظر دارند. یونیا، بزرگترین اتحادیه سوییس در بخش های صنعت و ساخت و ساز می گوید شمار شرکتهایی که بتدریج بسوی کاهش سطح خدمات به کارکنانشان گام بر می دارند، رو به افزایش است.

وانیا آلووا، معاون یونیا می گوید: «بعضی از شرکتها از این فرصت برای افزایش فشار بر کارکنان استفاده می کنند و می خواهند دستمزدها را کاهش دهند و حقوقشان را به یورو پرداخت کنند، و یا ساعات کار را افزایش دهند. این عادلانه نیست و این اقدامات را نمی توان راه حل خواند. برعکس، این کار باعث افزایش مشکلات اقتصادی می شود و میزان تقاضای داخلی را کاهش می دهد و باعث ایجاد مشکلات بیشتر می شود.»

خطر کاهش تقاضای داخلی وجود دارد و ممکن است میزان خرید گردشگران از مناطق مرزی بیش از خرید از داخل این کشور شود. خرده فروشان و فروشگاههای بزرگ نیز بطور جدی ضربه می بینند و بر تبلیغاتشان جهت حفظ مشتریان افزوده اند.

مردم ترجیح می دهند بجای خرید محصولات سوییس، مایحتاجشان را از کشورهای منطقه یورو تامین کنند. بنابراین سود بازرگانان منطقه یورو بیش از سود صنعتگران سوییس خواهد شد و میزان واردات از منطقه یورو نیز افزایش می یابد.

به گفته مدیر یکی از بزرگترین مراکز فروش خودروهای سوییس، از ابتدای سال جدید میلادی شمار مشتریان بشدت کاهش یافته و بسیاری از سفارشات لغو شده است و حتی گاهی آنها مجبور شده اند تخفیفهای قابل توجهی اعطا کنند.

سرجیو پروتوپاپا، مدیر فروشگاه می گوید: «اکنون یک تخفیف پانزده درصدی که “جایزه سوییس” نام گرفته پرداخت می شود. ما به فروش نیاز داریم و امیدواریم که این کسری ها جبران شود اما روشن است که برای هر واحد خودرو که می فروشیم دست کم پانزده درصد درامد کمتر بدست می آوریم. بنابراین باید خودروی بیشتری بفروشیم تا کسری ها جبران شود.»

افزایش ارزش فرانک سوییس در برابر یورو و دلار، موجب نگرانی بخش بانکداری خصوصی نیز شده است. گروه بانکداری خصوصی «جولیوس بائر» که یکی از مهمترین گروههای فعال در این بخش است اعلام کرده که دویست نفر از کارکنانش را اخراج خواهد کرد.

مدیر انجمن بانکداران خصوصی سوییس می گوید: «بانکهای خصوصی هم شرکتهای صادرکننده محسوب می شوند. بنابراین این تصمیم اثری روشن بر کار آنها دارد زیرا هزینه های اصلیشان در سوییس است اما درآمدشان وابسته به ارزهای خارجی است. این یک کار سخت است بویژه برای اقتصادی که یک ارز بسیار قوی دارد. البته اگر در فعالیتهای با ارزش افزوده بالا متخصص باشیم، این یک امتیاز محسوب می شود.»

بازار ساعت، یکی از کلیدهای اساسی موفقیت سوییس است. به گفته مدیر یکی از مارکهای مشهور ساعت که بیش از یک قرن در سوییس سابقه تولید و صادرات دارد، عدم وجود رقابت خارجی در بخش صنایع لوکس سوییس، میزان زیان حاصل از تصمیم بانک مرکزی را محدود کرده است.

ژان کلود بیور می گوید: «در این جعبه، ابدیت گنجانده شده. این چیزیست که ما آن را میراث فرهنگی می نامیم و میراث فرهنگی هیچوقت نمی میرد.»

با توجه به محدودیت در شمار صنایع رقابتی در منطقه یورو، مدیر این محصول سوییسی نسبت به آینده آن خوشبین است.

ژان کلود بیور می گوید: «سوییسی ها محکوم به بهتر ساختن تولیداتشان هستند و باید همیشه نوآوری و خلاقیت داشته باشند و همیشه باید به دنبال بهترین ساختار و سازماندهی باشند تا در نهایت محصولی با قیمتی مقرون به صرفه تولید کنند. در هر شکست، یک ویروس و باکتری برای موفقیت بعدی وجود دارد و باید به این عامل چسبید تا به موفقیت بعدی رسید.»

امیدی دیگر برای جامعه کسب و کار سوییس وجود دارد زیرا توسط بانک مرکزی اروپا از افزایش رشد در منطقه یورو خبر می دهد، این می تواند به نوبه خود منجر به بهبود فعالیتها در بخش های صادراتی سوییس شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت

زغال‌سنگ، طلای سیاه یا بلای جان لهستان؟

مسیر بالکان غربی، دروازه جدید مرگ برای پناهجوها