بحران بدهی های یونان؛ برلین مخالف پیشنهادهای آتن است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بحران بدهی های یونان؛ برلین مخالف پیشنهادهای آتن است

روز جمعه وزرای دارایی حوزه پولی یورو، موسوم به «یورو گروپ» در یک نشست اضطراری درخواست دولت یونان برای تمدید شش ماه کمک مالی را بررسی خواهند کرد.

مقامات آتن روز پنجشنبه، یک روز پیش از پایان ضرب الاجل تعیین شده با ارسال نامه ای به یروم دایسلبلوم، رییس «یوروگروپ» آخرین پیشنهادهای خود را برای رسیدن به یک توافق ارائه کردند. پیشنهاد آتن با واکنش متفاوت مقامات اروپایی روبرو شده است.

کمیسیون اروپا اقدام یونان را مثبت خوانده و از آن استقبال کرده است. مارگاریتیاس اسشیناس، سخنگوی کمیسیون اروپا در این زمینه گفت: «از شب گذشته تا امروز صبح، آقای یونکر، رئیس کمیسیون اروپا به شکل مستمر با دایسلبلوم، رئیس یورو گروپ و الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان در تماس بوده است. او این نامه را نشانه مثبتی دانسته که می تواند راه را برای یک مصالحه منطقی باز کند، مصالحه ای که در جهت ثبات و منافع حوزه پولی یورو باشد.»

از سوی دیگر مقامات آلمان، قدرتمندترین اقتصاد اروپا به شکل واضح مخالفتشان را با درخواست یونان اعلام کردند. برلین اقدامات آتن را قابل توجه نمی داند و بر ادامه سیاستهای ریاضتی پیشین تاکید می کند.

افی کوستاکوستا، گزارشگر یورونیوز درباره مذاکرات روز جمعه گفت:«این نامه مقامات یونانی است که از صبح امروز توسط مقامات سازمان های اروپایی و مسئولان اقتصادی کشورهای حوزه پولی یورو مورد ارزیابی قرار گرفته است. بعد از ظهر فردا، جمعه، مذاکرات اصلی اعضای حوزه پولی یورو انجام می شود. با توجه به موضع آلمان باید منتظر مذاکرات دشواری بود. راضی کردن آلمان واقعا سخت بنظر می رسد.»

Greece – Letter to the Eurogroup