Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

قوانین اتحادیه اروپا برای حمایت از شهروندان در مقابل قراردادهای ناعادلانه

قوانین اتحادیه اروپا برای حمایت از شهروندان در مقابل قراردادهای ناعادلانه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در این برنامه سخن شما، آندره از دوبیلن پرسیده است: «می خواهم شرکتی را که از آن خدمات تلفن همراه می گیرم عوض کنم. اما وقتی قراردادم را دیدم، متوجه شدم باید شش ماه قبل از پایان قرارداد قصدم را به شرکت اعلام می کردم. آیا این عادلانه است؟ آیا هیچ چاره ای وجود ندارد؟»

ژان باپتیست میرت، از دفتر ارتباطات مستقیم در اروپا پاسخ می دهد: «زمانی که در اتحادیه اروپا خدمات یا کالایی را بخرید، از هر جا که باشد ازطریق سایت، از فروشگاه محل یا فروشنده ای بیرون از کشورتان، قانون اتحادیه اروپا از حقوق شما، در مقابل بندهای ناعادلانه در قراردادهای عادی حمایت می کند.»

وی می افزاید: «قرارداد، چه تحت عنوان “شروط ضمنی” ارائه شود و چه بصورت بخشی از قراردادی که شما باید امضاء کنید، باید منصفانه باشد. شروط قرارداد باید به زبان ساده و قابل فهم نوشته شده باشد. هر نوع ابهام به نفع شما تفسیرخواهد شد. طبق قوانین اتحادیه اروپا، برای رعایت عدالت، هیچ کدام از بندهای قرارداد نباید بین حقوق و وظایف مصرف کننده و حقوق و وظایف فروشنده و تأمین کننده خدمات عدم توازن بوجود بیاورد.»

آقای میرت در مورد برخی شروط قراردادهای ناعادلانه می گوید: «اگر مهلت فسخ قراردادهایی که دوره معلوم دارند، به طرز نامعقولی کم باشد، مثل همین الزام اعلام قصد فسخ قرارداد شش ماه پیش از پایان قرارداد یک ساله، تمدید خود به خودی آنها شاید عادلانه نباشد. نمونه های دیگر شرایط ناعادلانه در قراردادها اعلام لغو قرارداد در زمان کوتاه، درخواست غرامتهای سنگین، وجود شرایط پنهان در قرارداد، یا اعمال تغییرات یکطرفه در قرارداد است. اگر با یکی از مراکز ملی یا اروپایی حمایت از مصرف کننده تماس بگیرید می توانید از آنها در این باره که بندهای قراردادِ موردنظرتان عادلانه یا ناعادلانه است کمک بیشتر دریافت کنید.»

برای کسب اطلاعات بیشتر به وبسایت زیر مراجعه کنید: http://europa.eu/youreurope/citizens

در صورت تمایل به طرح پرسش، روی کلمه «مشارکت» کلیک کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها