Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آیا یونان از منطقه یورو خارج می شود؟

آیا یونان از منطقه یورو خارج می شود؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با نزدیک شدن انتخابات یونان، بار دیگر این سئوال مطرح شده است که احتمال خروج یونان مقروض از منطقه مالی یورو تا چه حد بوده و پیامد آن بر این کشور و منطقه یورو چیست؟

آگهی

احتمال خروج یونان از منطقه مالی یورو بار دیگر پیشاپیش انتخابات این کشور، مطرح شده است.

تا چه حد این سناریو واقع بینانه است؟ با دو سیاستمدار از حزب “سیریزا” گفتگو کرده ایم… و این در حالی است که یک تحلیلگر آلمانی پیامد چنین تحولی را برای یونان و اروپا بررسی می کند. اما نخست، به بیم و امیدهای یونانی های مقیم بروکسل می پردازیم…

یک میدان نزدیک به نهادهای اروپایی در بروکسل، با رستورانها و بارهای یونانی، محل تجمع یونانی الاصل های بلژیک است که بسیاری از آنها بدنبال بحران مالی کشور، یونان را ترک گفته اند. شهروندان یونان حق ندارند از یک کشور خارجی در انتخابات کشورشان شرکت کنند، اما بسیاری از آنها قصد دارند برای این انتخابات مهم به یونان بازگردند.

یکی از آنها به یورونیوز گفت: “فکر می کنم تلاش بسیاری برای ادامه وحشت جریان دارد. در عین حال فکر نمی کنم در سیاستهای یونان تغییر چندانی بوجود آید.”

در سوی دیگر میدان، بحث و گفتگو در جلسه حزب جدید “رودخانه” جریان دارد. ممکن است این حزب که در مقام سوم محبوبیت قرار دارد، با حزب برنده یک دولت ائتلافی تشکیل دهد. اینجا هم مردم به شنیدن پیشنهادات حزب توجه نشان می دهند، اما این نگرانی وجود دارد که محیط سیاسی یونان چند پارچه شود.

شهروندان یونانی در این محله از بروکسل به گزارشگر یورونیوز می گویند که حفظ عضویت یونان در منطقه یورو باید در اولویت تمام احزاب و ائتلافهای برنده قرار گرفته، یونان از این مرحله، متحد گذشته و جوانان امید خود را از دست ندهند. یورونیوز: اجازه دهید به آتن برویم و با نیکوس دندیاس، وزیر دفاع یونان و نامزد حزب نئو دموکراسی در انتخابات اخیر صحبت کنیم. گفتگو را با این پرسش آغاز می کنیم که اخیرا سناریوهای متعددی درباره آینده یونان و احتمال خروج آن از منطقه پولی یورو مطرح می شود. آیا فکر می کنید که پیروزی حزب سیریزا می تواند موقعیت یونان را در این اتحادیه پولی تغییر دهد؟

نیکوس دندیاس: پیروزی صریح حزب سیریزا، با توجه به ابهاماتی که درباره مواضع این حزب وجود دارد می تواند منبعی برای ایجاد خطرات احتمالی در آینده باشد. ما دقیقا نمی دانیم که حزب سیریزا چه کاری می خواهد انجام دهد. دیگر اینکه اگر این حزب بخواهد وضعیت کنونی را تغییر دهد، نمی دانیم آیا آنها مهارتهای فنی لازم برای انجام این کار را دارند یا خیر.

یورونیوز: شما طی دو سال اخیر در دولت بودید و سیاستهای ریاضت اقتصادی را دنبال می کردید و شرایط تحمیل شده توسط اتحادیه اروپا را پذیرفتید. آیا فکر می کنید که این سیاست درستی بود و در صورت پیروزی در انتخابات آیا با دنبال کردن سیاستهای ریاضت اقتصادی موافقید؟

دندیاس: قبل از هر چیز سوال اساسی این است که چه مشکلی در اقتصاد یونان، این کشور را در سال 2010 میلادی در آستانه فروپاشی قرار داد؟ پاسخ، مدل اقتصادی است که تا ان زمان در حال اجرا بود و مصرف را تشویق می کرد و مانع از تولید و نوآوری می شد. توافقنامه که برای دریافت بسته های نجات به امضا رسید مانند دارو عمل می کرد. یک داروی نسبتا خوب که عوارض جانبی هم داشت اما نباید آن را مسئول تمام مشکلات پیش آمده دانست. همچنین باید بگویم که با وجود اشتباهات و یا انتخابهای بدی که انجام دادیم، ما توانستیم کشور را در منطقه یورو حفظ کنیم چیزی که در سال 2012 میلادی عملی کردن ان غیرممکن به نظر می رسید.

یورونیوز: با این وجود برخی از مقامات اروپایی می گویند که یونان برنامه های اصلاحی را آنگونه که باید به اجرا می گذاشت، عملی نکرده است.

دندیاس: اگر از من بپرسید آیا باید به اصلاحات عمق و شتاب بخشید، من می گویم بله. این یک واقعیت است. ما در برخی زمینه ها اشتباهات و تاخیراتی داشتیم. اما مشکل این است که حزب سیریزا ما را به دلیل این اشتباهات متهم نمی کند بلکه می خواهد اصلاحاتی را که ما انجام دادیم حذف کند و به مدلی برگردد که ما در سال 2010 داشتیم. این چالش، موضوع اصلی انتخابات اخیر است.

در گرماگرم بیم و امیدهایی که در مورد ادامه عضویت یا خروج یونان از منطقه مالی یورو در جریان است، افی کوستوکوستا، گزارشگر یورونیوز با مسئول برنامه اقتصادی حزبی که بیشترین محبوبیت را در یونان دارد گفتگو کرده است:

یورونیوز: در آتن از جیانیس میلیوس، مسئول برنامه اقتصادی حزب “سیریزا” می پرسیم که آیا خروج یونان از منطقه یورو محتمل است؟

جیانیس میلیوس: غیرممکن است. این سناریو در هر دور انتخابات یونان مطرح می شود. هدف آن ایجاد وحشت در مردم است که به سیاستهایی رای بدهند که نمی خواهند و تایید نمی کنند. امکان ندارد چنین چیزی رخ دهد زیرا اگر کشوری به میل یا اجبار از منطقه یورو خارج شود، تمام منطقه یورو فرو خواهد پاشید.

یورونیوز: اما از بسیاری از مقامات اروپا از جمله دراگی ( رئیس بانک مرکزی اروپا) و مرکل (صدراعظم آلمان) شنیده ایم اگر یونان به تعهداتش عمل نکند، دیگر به آن کمک مالی نخواهد شد. از طرف دیگر شما خواهان مذاکره از صفر هستید. اینها چطور ادغام می شوند؟

آگهی

جیانیس میلیوس: ما نمی توانیم به همان برنامه ریاضتی سابق ادامه دهیم. برای همین هم مردم به ما رای می دهند. تغییر سیاست، نکته ای ملی و مربوط به حق حاکمیت ماست. ما با طرفینمان در مورد اهداف مالی از جمله تعادل مالی موافقیم. راه رسیدن به این هدف از طرق سوسیال و اکثریت سوسیال خواهد بود. برای مثال، چرا بودجه دولت یونان برای بهداشت، تنها شش، در اروپا هشت، و در آلمان ده درصد و نیم است؟

یورونیوز: البته مذاکرات پیچیده و طولانی خواهد بود. خط قرمز شما کجاست؟

جیانیس میلیوس: اقتصاد یونان تحمل ریاضت و صرفه جویی بیشتری را ندارد. قرض نمی تواند بعنوان تله ای عمل کند بدون آنکه اجازه دهد منابع کشور در جهت رشد و عمران بکار بیفتد. خط قرمز ما، برنامه ای است که در “تسالونیکی” ارائه کردیم. اولویت با حل بحران انسانی است. نمی توانیم در قرن بیست و یکم اروپا اجازه دهیم مردم به اقلام اولیه زندگی دسترسی نداشته باشند.

مدیر موسسه پژوهشی بروگل در بروکسل می گوید یونان نباید خروج از منطقه یورو را حتی بعنوان یک احتمال مد نظر قرار گیرد. گزارشگر یورنیوز، افی کوستوکوستا، با گونترام وولف به گفتگو نشسته است:

آگهی

در استودیوی یورونیوز در بروکسل با گونترام وولف، مدیر موسسه پژوهشی “بروگل” هستیم. با این سئوال مهم شروع می کنیم” آیا خروج یونان از اتحادیه اروپا، واقع بینانه است؟

گونترام وولف: این یک سناریوی بد برای یونان و برای اروپا خواهد بود.

یورونیوز: در چه شرایطی چنین اتفاقی خواهد افتاد؟

گونترام وولف: ابتدا طرفین ذینفع مواضعشان را سخت تر می کنند و سپس شرایطی مشابه با شرایط قبرس بوجود خواهد آمد که در آن دولت قبرس پیشنهادهای گروه منطقه یورو را نپذیرفت. بدنبال آن گامهایی برای کنترل سرمایه برداشته شد که پیش درآمد خروج از منطقه یوروست.

آگهی

یورونیوز: آیا این برای منطقه یورو هم خطرناک نیست؟

گونترام وولف: یونان بازنده اصلی خواهد بود، اما برای منطقه یورو هم بد است زیرا اعتبار آنرا مورد تردید قرار می دهد. نمی خواهیم بار دیگر بازارهای مالی را مرتعش کرده و قروض ملی ایتالیا را مطرح کنیم.

یورونیوز: در صورت پیروزی حزب “سیریزا” که محتمل است، آیا ممکن است اتحادیه اروپا برنامه نجات مالی یونان را مورد مذاکره مجدد قرار دهد؟

گونترام وولف: مذاکرات در مورد شرایط بازپرداخت دیون، نرخ بهره آن و شرایط برنامه سوم و نقش گروه وام دهندگان بین المللی خواهد بود.

آگهی

یورنیوز: مشکل یونان چیست؟ چرا پرتغال و ایرلند در موقع متفاوتی هستند؟ آنها برنامه ریاضتی مشابهی را دنبال کردند و اکنون از بحران جسته اند…

گونترام وولف: یونان بیش از صد در صد درآمد ناخالص ملی اش را برای حمایت از اقتصادش دریافت کرد، در حالیکه ایرلند تنها چهل درصد درآمد ناخالص ملی اش را گرفت. می بینید که یونان به کمک بسیار بیشتری محتاج بود. حالا به پایان مشکلات یونان نزدیک شده ایم و امیدواریم اوضاع بتدریج بهتر شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعلام جشن سوسیالیست‌ها؛ حزب راست افراطی «وُکس» اسپانیا از دولت‌های ائتلافی ۵ منطقه کناره‌گیری کرد

ترکش‌ سفر اوربان به مسکو؛ برخی اعضای اتحادیه اروپا وزرایشان را به جلسات با ریاست مجارستان نمی‌فرستند

دومین فراکسیون راست افراطی پارلمان اروپا با همکاری حزب «آلترناتیو برای آلمان» تشکیل شد