گمانه زنی ها درباره احتمال خروج یونان از حوزه پولی یورو

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
گمانه زنی ها درباره احتمال خروج یونان از حوزه پولی یورو

احتمال پیروزی حزب چپ رادیکال سیریزا در انتخابات پارلمانی یونان موجب افزایش گمانه زنی ها در مورد ماند یا خارج شدن این کشور از حوزه پولی یورو شده است. هفته نامه آلمانی «اشپیگل» روز یکشنبه از نظر موافق مقامات آلمان در مورد خروج یونان از حوزه پولی یورو خبر داد.

آلمان و بقیه کشورها می توانند به برنامه های ریاضتی پایان دهند، اما یونان تنها کشوری است که نمی تواند این کار را انجام دهد، زیرا پول کافی ندارد.

آنیکا بریدتاردت، سخنگوی کمیسیون اروپا درباره این موضوع گفت: «پاراگراف سوم اصل ۱۴۰ معاهده تصریح کرده که نمی توان (قرارداد) عضویت در حوزه پولی یورو را لغو کرد.»

مقامات اروپایی می خواهند که دولت آینده یونان به توافق مالی با وام دهندگان بین المللی پایبند بماند.

دانیل گروس، کارشناس اقتصادی در این زمینه می گوید: «شرایط کنونی با سال ۲۰۱۲ میلادی متفاوت است، چراکه کسی نمی تواند یونان را مجبور به خروج کند. بر خلاف گذشته، هم اکنون یونان برای ماندن در حوزه پولی یورو به داشتن پول زیادی احتیاج ندارد. از لحاظ عملی و قانونی امکان آن نیست که یونان بگوید در حوزه پولی یورو می مانیم ولی بدهیها را پرداخت نمی کنیم زیرا بقیه کشورها هم می توانند این کار را انجام دهند.»

حزب چپ رادیکال سیریزا، به به رهبری آلکسیس سیپراس اعلام کرده که در صورت در دست گرفتن سکان هدایت دولت، درباره نحوه بازپرداخت بدهیهای یونان تجدید نظر خواهد کرد.

دانیل گروس می گوید: «آلمان و بقیه کشورها می توانند به برنامه های ریاضتی پایان دهند، اما یونان تنها کشوری است که نمی تواند این کار را انجام دهد زیرا پول کافی ندارد.»

انتخابات زود هنگام پارلمانی یونان در تاریخ بیست و پنج ژانویه برگزار خواهد شد.