تظاهرات علیه پیمان تجارت آزاد میان اروپا و آمریکا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تظاهرات علیه پیمان تجارت آزاد میان اروپا و آمریکا

روز جمعه، کشاورزان، اتحادیه های کارگری و طرفداران محیط زیست در مقابل ساختمان کمیسیون اروپا در بروکسل دست به تظاهرات زدند. اعتراض آنها به پیمان تجارت و سرمایه گذاری آزاد میان اروپا و آمریکا بود.

رهبران اتحادیه اروپا به مذاکره کنندگان تا پایان سال آینده فرصت داده اند تا این موافقتنامه را به انجام برسانند. معترضان نگران آنند که با از میان رفتن قوانین حمایتی میان طرفین، اروپا امنیت خود را در مقابل اجناس و روندهای ناخواسته از دست بدهد.

یکی از تظاهرکنندگان به گزارشگر یورونیوز گفت: “ما به واردات شیر و گوشت ارزان از آمریکا اعتراض داریم. ما باید بتوانیم شیر و گوشت با کیفیت مرغوب تولید کنیم.”

و یک کشاورز دیگر نیز گفت: ““آنها (آمریکایی ها) گوشت گاوهایشان را بین دو فصل شیردهی می خورند که بسیار مضر است. اگر این موافقتنامه امضا شود، ما بطرف غذای بد سوق داده شده ایم.”

نگرانی شهروندان اروپایی تنها به بازار و معاملات مربوط نمی شود. برخی از تظاهرکنندگان به خصوصی شدن خدمات دولتی اعتراض داشتند. یک فعال سندیکایی گفت: “می دانیم خدمات بهداشتی در آمریکا در چه وضعیتی است. مردم هیچگونه دسترسی به بهداشت و پزشک رایگان ندارند. اگر همه چیز خصوصی شود، ما به غذای سالم و آموزشگاه خوب دسترسی نخواهیم داشت. ما شهروندان با یکدیگر همبستگی داریم.”

افی کوستوکوستا، گزارشگر یورونیوز در بروکسل می گوید: “درحالیکه رهبران بیست و هشت کشور اتحادیه اروپا به تعهد خود به بازرگانی آزاد میان اروپا و آمریکا تاکید کرده اند، مخالفان این موافقتنامه می گویند ماه فوریه آینده که دور دیگری از مذاکرات آغاز خواهد شد، دست به تظاهرات گسترده تری خواهند زد.”