Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

لیتوانی به حوزه پولی یورو می پیوندد

لیتوانی به حوزه پولی یورو می پیوندد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

لیتوانی با جواب مثبت اتحادیه اروپا، به حوزه یورو می پیوندد. حالا پس از لتونی و استونی، لیتوانی آخرین کشور حوزه دریای بالتیک است که واحد پولی یورو را مبادله خواهد کرد.

تنها دقایقی پس از تصمیم اتحادیه اروپا، ضرب سکه های یوروی لیتوانیایی در ضرابخانه این کشور آغاز شد. پاول، کارگر ضرابخانه می گوید: «پول خودمان، لیتاس هم خوب بود. اما واحد پولی اروپا یورو است. یورو برای لیتوانی و شهروندانش مزایایی خواهد داشت.»

لیتوانی در سال ۲۰۰۷ میلادی نیز در پی عضویت در حوزه یورو رفت اما تورم در این کشور چنان بالا بود که اتحادیه اروپا درخواست آن را رد کرد. اما تلاش دوباره آنها کارساز بود. سرانجام از یکم ژانویه ۲۰۱۵ لیتوانیایی ها یورو خرج خواهند کرد. این مدت برای ضرب کوهی از سکه در ضرابخانه این کشور زمان کمی است.

سالیوس واتیه کوناس، مدیر ضرابخانه لیتوانی می گوید: «این روزها خیلی سرمان شلوغ است چون ضرب یوروهای لیتوانیایی را آغاز کرده ایم و در سه شیفت کار می کنیم. هدف ما تولید بیش از دو میلیون سکه در هر بیست ساعت است.»

کیفیت نخستین نمونه های سنت لیتوانیایی با دقت بررسی می شود. بانک مرکزی لیتوانی نیز از تعهدش به تمامی معیارهای یورو یعنی تورم پایین، کسری بودجه کم و استقراض اندک خبر داده است. اما ثبات فقط با این عوامل حاصل نمی شود. عنصر ژئوپلتیک هم مطرح است.

ویتاس واسیلیاسکاس، مدیر کل بانک مرکزی لیتوانی می گوید: «معرفی یورو به بازار پروژه ای صرفا اقتصادی نیست. برنامه ای سیاسی هم هست. با این کار هر سه کشور حوزه دریای بالتیک به حوزه یورو می پیوندند. به گمانم، این به مردم احساس امنیت بیشتری خواهد داد.»

آیا یورو زندگی لیتوانیایی ها را آسانتر خواهد کرد؟

گذر از لیتاس به یورو، تیتر مهم روزنامه های لیتوانی است. مخالفان، دولت را به سودجویی متهم می کنند. مردم کشور نیز به دو دسته تقسیم شده اند. نیمی از آنها پذیرای یورو هستند و نیم دیگر، از تغییر واحد پول، انتقاد می کنند. در چشم دسته دوم، یورو مسئول مشکلات دیروز، امروز و فردای اقتصاد کشورشان است.

تاکنون همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا به حوزه یورو نپیوسته اند. لیتوانی از آغاز سال جدید میلادی، نوزدهمین کشور با واحد پولی یورو خواهد بود.

بر روی سکه های یوروی لیتوانی تصویر شوالیه ای سوار بر اسب نقش خواهند بست. او ویتیس نام دارد و یکی از شخصیت های اسطوره ای لیتوانی است.

روماس که ناخدای کشتی است، مخالف واحد پولی جدید است و آن را ناقض استقلال کشورش می داند. او می گوید: «افراد بسیاری، مثل پدر و مادر خود من، برای استقلال لیتوانی و واحد پولش لیتاس جنگیده اند. پدرم هفتاد و پنج ساله است. چندین اشغال نظامی و چندین تغییر واحد پولی را به چشم دیده. اتفاق خوبی نیست.»

هویت ملی در لیتوانی پدیده ای جدی است که سینه به سینه، به همراه ذهنیتی باز منتقل شده است. ریتا زینکه ویسین، صاحب نگارخانه ای در روستای نیدا، یکی از مقاصد گردشگری لیتوانی است و جهانگردان روس، آلمانی، لهستانی و اسکاندیناوی بسیار به آن رفت و آمد دارند.

ریتا زینکه ویسین که موافق یورو است می گوید: «سالها است که میان لیتاس و یورو فرقی نیست. ما به عنوان کاسب، حساب کردن به هر دو را بلدیم. رواج یورو برای گردشگران سود دارد. کارشان را آسان می کند.»

بزرگترین کارخانه سوریمی جهان در شهر پلونگه در لیتوانی واقع است. این خوراکی که از ماهی و خرچنگ چرخ کرده درست می شود و چیزی شبیه به سوسیس دریایی است، موفقیت بزرگی برای لیتوانی به همراه داشته است. این کارخانه نود و چهار درصد تولیداتش را صادر می کند.

کارگرهای ساده این مجموعه ۳۰۰ یورو در ماه حقوق می گیرند. دستمزد رده های بالاتر به ۷۰۰ یورو هم می رسد.

آنجل، کارگر این کارخانه غذای دریایی می گوید: «من به یورو خیلی بدبینم، چون همه می گویند قیمت ها را بالا می برد. ما هم که اینجا حقوق بالایی نمی گیریم، پس گرانی ممکن است زندگی مان را خیلی سخت کند. برای همین من جدا مخالف وارد شدن یورو به لیتوانی هستم.»

آمار و ارقام چیز دیگری می گوید. افزایش قیمت ناشی از ورود یورو بسیار کم و حدود دو دهم درصد پیش بینی شده است. تورم مطلق در سال آتی نیز تنها یک و نیم درصد خواهد بود.

لیوداس اسکیه روس، یکی از صاحبان این کارخانه صادر کننده غذای دریایی، از سودهای تغییر واحد پولی، از جمله در کاهش هزینه های حمل و نقل می گوید: «از آنجا که ما عمدتا با شرکای اروپایی کار می کنیم، بی شک همه حساب هایمان به یورو است. از قیمت مواد خام گرفته تا محصولات صادراتی و خرید ماشین آلات نو. برای همین رواج یورو کارمان را ساده می کند.»

ایلمرا کوزمیکین یکی از سه مامور کنترل قیمت در ویلنیوس، پایتخت لیتوانی است. او شانزده سال است که به این کار مشغول است. هنوز هیچ افزایش قیمت عمده ای که مربوط به تغییر واحد پول پیش رو شود دیده نشده است. به نظر ایلمرا، دوره گذار دشوار خواهد بود.

او می گوید: «کار من بیشتر می شود. باید قیمت ها را هم به لیتاس و هم به یورو ثبت کنم. اضافه بر آن باید ببینم آیا قیمت ها درست به یکدیگر تبدیل شده اند یا نه.»

یورو و هویت ملی لیتوانی

نفر بعدی که یورونیوز با او صحبت کرد، ایلوا جودپوسیته، رقصنده باله است. او که از طبقه متوسط لیتوانی می آید، هرچند نگران گرانی است اما دلیل اصلی مخالفتش با یورو این است که می گوید باعث تضعیف هویت ملی می شود.

او می گوید: «خیلی ناراحتم که لیتاس را از دست می دهیم. لیتاس تقریبا نماد هویت لیتوانیایی است و نمایانگر تاریخ ما است و برای هر لیتوانیایی، چه در کشور و چه خارج از آن، معنا دارد.»

اما آیا نماد تاریخ لیتوانی، این سردار سوار و حافظ افسانه ای خلق لیتوانی، از میان خواهد رفت؟ آنتاناس زوکاسکاس، هنرمندی که از زمان آغاز استقلال طلبی در لیتوانی، میل مردم این کشور به آزادی را تصویر می کند، نظری مخالف دارد. طراحی تصویر پشتی سکه های یوروی لیتوانیایی هم به او سپرده شده است. تحت سلطه شوروی، استفاده از نماد ویتیس مدت ها ممنوع بود. انقلاب لیتوانی آن را احیا کرد.

آنتاناس زوکاسکاس می گوید: «ویتیس نشان ما لیتوانیایی ها است و امروز این سوار لیتوانیایی به سمت اروپا می راند. نماد ما، این شوالیه، با نماد اروپا یکی می شود، با ستاره ها. ما عضوی از اروپا هستیم. نظر من در مورد یکی شدن با اروپا به صورت نمادین بر این سکه ها نقش بسته: شوالیه لیتوانیایی از بهشت ستاره باران اروپایی گذر می کند.»

نظر یک زوج بازنشسته که در روستای کوچک دروژیلیای ساکنند را نیز درباره یورو جویا شدیم. در دل جنگل های لیتوانی به دیدار یک زوج بازنشسته، سیلوستراس برکلیس و گرازینا برکلین هر دو به یورو خوشبین هستند. کشور کوچک لیتوانی تنها سه میلیون جمعیت دارد و بقیه از آن مهاجرت کرده اند. با این وجود، این زوج به آینده امید دارند.

گرازینا برکلین معتقد است از آنجا که لیتوانی با همه جهان مراوده دارد، یورو کار را آسان می کند. سیلوستراس برکلیس نیز معتقد است اگر کشور زودتر به عضویت حوزه یورو در می آمد، ساده تر از بحران گذر می کرد.

او می گوید: «با آمدن یورو لیتوانی وام های ارزان تری خواهد گرفت، نرخ بهره پایین تر می آید، دولت پول بیشتری خواهد داشت و همین باعث می شود همه مردم سود ببرند.»

موجِ زمان واحدهای پولی زیادی را با خود برده و واحد های پولی تازه را آورده است. لیتاس بزودی به تاریخ می پیوندد تا در کشوری طوفان خیز با مشکلات اقتصادی روز افزون، مگر یورو با خود ثبات و امنیت بیاورد.

WEB-BONUS:

لینک مصاحبه کامل رئیس بانک مرکزی لیتوانی به زبان انگلیسی.

Bonus interview: Vitas Vasiliauskas

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت

زغال‌سنگ، طلای سیاه یا بلای جان لهستان؟

مسیر بالکان غربی، دروازه جدید مرگ برای پناهجوها