Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

برخورداری از درآمد پایه بدون قید و شرط و مبارزه با فقر در اروپا

برخورداری از درآمد پایه بدون قید و شرط و مبارزه با فقر در اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دراین برنامه سخن شما، یکی از مخاطبان یورونیوز بنام ماری از دوبلین از طریق اینترنت پرسیده است: «ایده درآمد پایه بدون قید و شرط، ایده جدیدی نیست اما بحران اقتصادی دوباره آن را مطرح کرده است. چگونه می توان با درآمد پایه با فقر مبارزه کرد؟»

فیلیپ وان پارِس، فیلسوف و استاد دانشگاههای لوون بلژیک و آکسفورد به این پرسش پاسخ می دهد:

«درآمد پایه، پولی است که بدون هیچ قید وشرطی به افراد یک جمع خاص پرداخت می شود. بدون قید وشرط یعنی فقط فرد در نظر گرفته می شود و وضعیت و ترکیب خانواده او به حساب نمی آید. بدون قید و شرط این معنی را هم می دهد که این درآمد پایه هم به افراد دارا داده می شود و هم به افراد ندار و لزومی ندارد که دریافت کننده این درآمد تمایلی به کار کردن در هر نوعی شغل بتنهایی یا با دیگران را داشته باشد. در آمد پایه را که دریافت می کنید، یعنی شالوده ای دارید که می توانید روی آن بایستید. این درآمد پایه با تور ایمنی که مانع سقوطتان شود فرق دارد، چون ممکن است در تور ایمنی گرفتار شوید.»

وی در ادامه می گوید: «پیشنهاد من این است که از راه مالیات افزوده بر ارزش کالا، درآمد پایه متوسطی به ارزش ۲۰۰ یورو که من به آن سود یورو می گویم، به هر نفر داده شود. حتی درآمد پایه ۲۰۰ یورو در بعضی کشورها مثل بلغارستان و رومانی معادل۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش نسبت به درآمد میانگین است. بنابراین با این درآمد پایه ثروت در اروپا بازتوزیع خواهد شد و کشورهای فقیرترِ اتحادیه اروپا سهم بیشتری از این ثروت خواهند داشت. درعین حال به شکلی سیستماتیک وضعیتی برقرار خواهد شد که بر اساس آن، تغییر ثروت نسبی کشورهای مختلف را تنظیم خواهد کرد.»

آقای وان پارِس در مورد مزایای برخورداری از این درآمد پایه بدون قید و شرط می گوید: «بنابراین هدف سود یورو مطمئناً این نیست که با فقر در کشورهای غنی تر مبارزه شود. سود یورو فقر را در کشورهای فقیرتر کاهش می دهد، اما تأثیری که در کشورهای با سیستم رفاه عامه در اتحادیه اروپا می گذارد، بوجود آوردن تعادل و پایداری است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها