Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تقویت روابط اروپا و آمریکا در سفر اوباما به قاره سبز

تقویت روابط اروپا و آمریکا در سفر اوباما به قاره سبز
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، روز چهارشنبه، برای نخستین بار به مقر اصلی اتحادیه اروپا در بروکسل خواهد آمد و با همتایان اروپاییش دیدار خواهد کرد. بررسی افزایش تحریم روسیه و توافقنامه تجارت آزاد میان آمریکا و اروپا، دو موضوع اصلی گفتگوها در این اجلاس خواهد بود.

منتقدان معتقدند امضای توافقنامه تجارت آزاد میان اروپا و آمریکا به سیستم های حمایت اجتماعی و محیط زیست در اروپا ضربه وارد خواهد کرد.

افشاگری های ادوارد اسنودن درباره جاسوسی سازمان های اطلاعاتی آمریکا از اروپایی ها باعث خواهد شد، مسئله امنیت سایبری به یکی از موضوعات حساس مورد بحث در این نشست تبدیل شود.

پس از الحاق کریمه به روسیه، بر ای غرب مهم است که پاسخی واحد به مسکو بدهد. ولی تفاوت آشکار در دیدگاه ها و منافع اقتصادی کشورهای مختلف، این امر را با مشکلات جدی روبرو کرده است.

حال باید دید در پایان این نشست، مذاکره کنندگان می توانند بر اختلافات غلبه کرده و به توافق دست یابند.

برای بررسی این دیدار، ایزابل مارکز داسیلوا، گزارشگر یورونیوز در بروکسل، نظر ژوآم واله آلمیدا، سفیر اتحادیه اروپا در آمریکا را جویا شده است.

یورونیوز: میزان وابستگی اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا به روسیه متفاوت است. با توجه به این امر، آنها چگونه می توانند اقدامی هماهنگ، بخصوص در زمینه تحریم های اقتصادی انجام دهند؟

آلمیدا: آمریکا برای رسیدن به اروپایی آزاد و دمکرات و پایان دادن به فضای دوران جنگ سرد همواره در کنار ما (اتحادیه اروپا) بوده است. موضوع کنونی بسیار ساده است. این موضوع عبارت است از نقض حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین توسط روسیه. الحاق کریمه به روسیه را محکوم می کنیم و آن را به رسمیت نمی شناسیم.

یورونیوز: اما خطر همچنان وجود دارد. در شرق و جنوب اوکراین طرفداران روسیه فعال هستند.

آلمیدا: ما، اروپایی ها و همچنین آمریکایی ها این مسئله را به دقت زیر نظر داریم. مقامات اروپایی در آخرین اجلاس قاطع و واضح افزایش تحریم ها را مطرح کردند. این نظر مقامات آمریکایی هم هست.

یورونیوز: اجازه بدهید درباره گفتگوهای تجارت آزاد میان آمریکا و اروپا صحبت کنیم. آمریکا سرمایه گذاری های زیادی در زمینه گاز شیل داشته، اما تا این لحظه آن را صادر نکرده است. آیا این موضوع می تواند در مذاکرات مورد بحث قرار گیرد؟ آیا در میان مدت اروپا می تواند گاز رُسی از آمریکا وارد کند؟

آلمیدا: حق دارید، این نوع انرژی به یک عامل مهم در سیاست خارجی تبدیل شده است. در چند سال اخیر اکتشافات زمین شناسی و تکنولوژی جدید باعث وقوع یک انقلاب در صنعت انرژی در آمریکا شده است. آمریکا بسرعت به سمت خودکفایی در انرژی در حال حرکت است. توانایی آمریکا در زمینه صادرات این نوع انرژی بوسیله قوانین در آمریکا محدود شده است. فکر می کنم این موضوع باید در مذاکرات مورد بحث قرار بگیرد.

یورونیوز: اروپایی ها نگران هستند که این مذاکرات باعث تغییر قوانین واردات شود. آنها نگران هستند که استانداردهای حقوق کارگران و بهداشت عمومی و محیط زیستی تغییر کند. مثلا درباره تولید محصولات غذایی بوسیله علم تغییرات ژنتیکی و هورمونی.

آلمیدا: این یک نوع نگرانی بی دلیل است. مذاکرات باعث نمی شود که اروپا سطح حفاظت از محیط زیست، قوانین اجتماعی و حقوق مصرف کننده را کاهش دهد. در مقابل تفاهم اروپا و آمریکا درباره مسائل مطرح شده یک پیغام روشن برای چین، برزیل، روسیه و کشورهای در حال توسعه دارد. آنها نشان می دهند که قادر هستند در سطح بین الملل و به شکل جدی درباره این مسائل گفتگو کنند.

یورونیوز: با وجود آنکه تنش درباره موضوع جاسوسی الکترونیکی کاهش پیدا کرده، اما همچنان مسئله امنیت سایبری در اروپا اهمیت زیادی دارد. آیا اوباما خواستار وضع قوانین در داخل آمریکا در زمینه حفظ حقوق فردی است؟ یا حداقل می پذیرد در تنظم یک معاهده بین المللی در این زمینه با میانجیگری سازمان ملل شرکت کند؟

آلمیدا: اوباما به حساسیت اروپا در این زمینه واقف است. او می داند مشکلی وجود دارد که باید حل شود. گام های مهمی در این زمینه برداشته شده است، اما همچنان باید روی این موضوع کار کرد. در این سفر اوباما این موضوع را مطرح خواهد کرد. شهروندان خواستار امنیت هستند، اما می خواهند به حقوق فردی شان هم احترام گذاشته شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ فراموش شده شرق اوکراین همچنان قربانی می گیرد

مواد منفجره بجا مانده از داعش، خطری بزرگ برای ساکنان موصل

فینال لیگ قهرمانان؛ تجربه کهکشانی ها کارساز تر است یا انگیزه قرمزها؟