Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

«اتحادیه اروپا نسبت به تحریم اقتصادی روسیه مردد است»

«اتحادیه اروپا نسبت به تحریم اقتصادی روسیه مردد است»
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چهارسال پیش بود که نام دواین جکسون بعنوان یک قهرمان ملی آمریکا سر زبانها افتاد. این کهنه سرباز جنگ ویتنام، همراه دو فروشنده دیگر، به خودرویی که نزدیک دکه آنها پارک شده بود، مشکوک شد.

او صحنه این واقعه را اینگونه توصیف می کند: «ماشین آمد و اینجا پارک کرد. من برگشتم و بطرف آن رفتم. چیزی که بنظرم عجیب آمد این بود که سوییچ روی ماشین بود. اصلا موتور روشن بود. فلاشرها روشن بودند و کسی داخل ماشین نبود یعنی شیشه ها دودی بودند و آنها را سیاه کرده بودند.»

دواین پلیس را خبر کرد. میدان تایمز تخلیه و مواد منفجره درون خودرو توسط متخصصان خنثی شد. بواسطه این خدمت و جلوگیری از بروز فاجعه ای مشابه یازدهم سپتامبر، از او در سطح ملی تمجید شد و حتی باراک اوباما شخصا با او تلفنی تماس گرفت.

دواین از آن لحظه می گوید: «داخل ماشین پر از نفت و بنزین و کود بود. چیزی مثل دینامیت با فتیله. دو تا هم تایمر و مقداری هم مواد محترقه وجود داشت. تایمری که در ماشین قرار داشت، دقیقا همان مدلی بود که در حمله بوستون از آن استفاده شده بود.»

حفاظت از شهروندان آمریکایی مسئولیتی است که به ویژه بعد از یازدهم سپتامبر، در مرکز سیاستهای آژانس امنیت ملی آمریکا قرار گرفته است.

در این میان، رسوایی جاسوسی این سازمان در دو سوی اقیانوس اطلس حساسیتهای سیاسی قابل توجهی را بوجود آورده است.

علیرغم صرف 52 میلیارد دلار در سال برای کنترل و پیشگیری از حملات تروریستی، مشخص شده است که اغلب تهدیدهای تروریستی طی دهه اخیر، نه بواسطه تلاشهای آژانس امنیت ملی که بواسطه روشهای کلاسیکی نظیر تماس تلفنی یکی از شهروندان خنثی شده است.

تابستان گذشته بود که افشاگری های ادوارد اسنودن، بحث های زیادی را حول محور نظارت و اسرار دولتی ایجاد کرد.

افشاگری در مورد شنود مکالمات تلفنی سران اروپا و این نگرانی که علیرغم وعده برخی اصلاحات، باراک اوباما برای حمایت از آمریکا و متحدانش در برابر تروریسم از عملکرد آژانس امنیت ملی دفاع کرده است. موضعی که انتظار می رود رییس جمهوری آمریکا در دیدار هفته آینده خود از اروپا، بر آن تاکید کند.

توماس دریک، کارمند سابق آژانس امنیت آمریکا است. زمانیکه سعی داشت ثابت کند فعالیت های سازمان خلاف قانون اساسی است، به اتهام جاسوسی به 35 سال زندان محکوم شد. اتهامی که بعدا از آن تبرئه شد. پاییز سال گذشته با اسنودن در روسیه ملاقات کرد و بعنوان شاهد در پارلمان اروپا حاضر شد. به اعتقاد او حوادث یازدهم سپتامبر دست آمریکا را برای کنترل نامحدود بازکرد.

او می گوید: «تهدید های واضحی به تمامیت دولت-ملتها، نظام بین الملل و نظم جهانی وارد است. ولی نمی شود کل دنیا را کنترل کرد. امکان ندارد. با یکی از افسران سابق «اشتازی» گفتگو کردند و او گفت که “این طبیعی است که اعتقاد داشته باشیم از این اطلاعات در بخشهای دیگر استفاده نمی شود”. وقتی بصورت مبدل این همه اطلاعات جمع آوری می کنید و به همه آنها هم دسترسی دارید خوب به همه چیز از جاسوسی های صنعتی در اقتصاد گرفته تا توافقات سیاسی و لیست های سیاه هم اشراف پیدا می کنید. منظورم این است که دلیل برای وسوسه شدن زیاد است. هرگز تصور نمی کردم دستورالعمل کاری «اشتازی» روزی بشود مبنای کنترل مجازی دولت که از یازدهم سپتامبر به بعد تشدید هم شده است.»

ادوارد لوکاس، با سابقه چهارده سال مسئولیت دفتر «اکونومیست» در مسکو و نویسنده کتاب «عملیات اسنودن» به اسنودن هشدار می دهد که افشاگری هایش برای امنیت بین الملل بیش از آنکه مفید بوده باشند، ضرر داشته اند.

ادوارد لوکاس به ما می گوید: «فکر نمی کنم لازم باشد اوباما به خاطر دورویی، از متحدان غربی خود معذرت خواهی کند. خود آنها و همه کشورهای بزرگ دائم از هم جاسوسی می کنند و اصلا کار سرویسهای اطلاعاتی همین است. به نظر من تنها کوتاهی اوباما این بود که با شور و نشاط از آژانس امنیت ملی حمایت نکرد و خود آژانس هم این کار را نکرد.»

حمایت از عملکرد آژانس امنیت ملی آمریکا البته در سفر آتی باراک اوباما به اروپا و در برابر سران اروپا، کار آسانی نخواهد بود.

او هفته آینده برای شرکت در نشست «امنیت هسته ای» عازم لاهه هلند می شود و سپس در بروکسل حول محور تجارت آمریکا با اتحادیه اروپا و بحران اوکراین با سران قاره سبز بحث و گفتگو خواهد کرد.

انتظار می رود از ماجرای افشاگری اسنودن، بعنوان اهرم فشاری علیه باراک اوباما استفاده شود تا او مجبور شود موضع راسختری در برابر ولادیمیر پوتین و بلندپروازیهایش اتخاذ کند.

جولین اسمیث، یکی از مشاوران امنیت ملی آمریکا و مشاور سابق جو بایدن، معاون رییس جمهوری آمریکا امیدوار است سفر باراک اوباما به اروپا، در بردارنده پاسخی قاطع به تجاوز نظامی روسیه به خاک اوکراین باشد.

*او می گوید: «اینجا در واشنگتن ما ناامید شده ایم برای اینکه شرکای ما در آنسوی اقیانوس اطلس قادر به انجام یک عمل جمعی نیستند و دائم بحث می کنند که در مرحله بعد چه باید بکنند. اینجا هم البته اختلالاتی در عملکرد ما وجود داشت و با کنگره اختلاف نظر داشتیم. بنابراین بنظرم هر دو طرف مقصرند ولی اتهامات واشنگتن یک کمی ناعادلانه بنظرمی رسند.
روابط دو جانبه اتحادیه اروپا و آمریکا با روسیه تفاوتهای زیادی دارد. قطعا اروپا و تک تک کشورهای اروپایی نسبت به آمریکا، روابط تجاری عمیق تری با روسیه دارند. بنابراین اروپایی ها نسبت به استفاده از تحریم علیه روسیه بعنوان یک وسیله تنبیهی شک و تردید دارند. اما اینجا در آمریکا تمایل بیشتری برای استفاده سریع از این حربه دیده می شود.»*

تنبیه پوتین برای ضمیمه کردن کریمه به خاک روسیه؛ اقدامی که پوتین آنرا مشروع و مبتنی بر تصمیم مردم شبه جزیره می داند اما آمریکا اتحادیه اروپا آنرا غیرقانونی دانسته و در گام نخست تحریمهایی را در حوزه روادید و مسدود کردن دارایی ها علیه برخی از روسها و اوکراینی ها وضع کرده اند.

ادوارد لوکاس در این باره می گوید: «می دانیم که با وضع تحریمها، روسیه مجبور می شود سریع از مواضع خود کوتاه بیاید. آمریکا تحریم خود را با محدودیت روادید و مسدود کردن دارایی های شمار اندکی از افرادی که مستقیما درگیر قتل یک افشاگر یکسری تقلبات وسیع بودند آغاز کرد. روسیه هم متقابلا قانونی وضع کرد که طبق آن شهروندان آمریکایی نمی توانند بچه های یتیم روسی را به فرزندخواندگی بگیرند. فکر می کنم الان هم روسیه دست به اقدام مشابهی بزند، بویژه در جبهه اقتصادی. آنها کاری خواهند کرد که شرکتها و بانکهای غربی واقعا آسیب ببینند. بعد همین شرکتها به دولتهایشان شکایت خواهند کرد که وضعشان بد شده. وضع درآمد و کار اینجوری شده و خواهان بازگشت شرایط به وضع سابق می شوند. نگرانی من این است که دولتهای غربی تصمیم بگیرند تحریمهای علیه روسیه را بصورت ناچیز و عملا بدون نتیجه اعمال کنند.»

ژوزف سیریسیونه، مدیر یک سازمان غیردولتی فعال در زمینه سیاستگذاری سلاح های هسته ای است. او هم از جمله شرکت کنندگان نشست لاهه است. بزعم او علیرغم بالاگرفتن تنش بین غرب و روسیه، اوباما و متحدانش متعهد هستند از دنیا در برابر حملات تروریستی هسته ای حراست کنند.

او می گوید: «سال گذشته بخاطر افشاگری های اسنودن شاهد بوجود آمدن اتنش های جدی در روابط آمریکا و اروپا بودیم. واکنش آمریکا به مسئله، واکنشی تهاجمی و تا حدودی توام با خودخواهی بود. اما اصولا آمریکا و اتحادیه اروپا دو قدرت بزرگ تجاری دنیا هستند و اتحاد امنیتی مستحکمی بین آنها برقرار است. موفق ترین اتحاد در تاریخ. این چیزهای اصلی هستند که باقی می مانند و یکسری اصطکاک ها هم این میان پیش می آیند که گذرا هستند. به یاد دارم که قبلا هم در مورد استقرار تسلیحات هسته ای آمریکا در اروپا و یا درباره سیاستهای آمریکا در السالوادور و نیکاراگوئه مشاجراتی درگرفته بود. مشاجرات فعلی ما با اروپا در مقایسه با موارد قبلی، خیلی جزئی هستند.»

از این مشاجرات که بگذریم وانشگتن و بروکسل هنوز معتقدند، بحران اوکراین راه حلی دیپلماتیک دارد. آزمونی دیگر در راه حفظ اتحاد قدرتهای این سو و آنسوی اقیانوس اطلس.

Thomas Drake – personal story about being a whistleblower
Thomas Drake – USA obsession with getting data
Thomas Drake on Snowden and Transatlantic relation damage
Joe Cirincione talks about nuclear security summit
Edward Lucas interview on Russian sanctions

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت

زغال‌سنگ، طلای سیاه یا بلای جان لهستان؟

مسیر بالکان غربی، دروازه جدید مرگ برای پناهجوها