Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

هدف مالیات اروپایی بر مبادلات مالی چیست؟

هدف مالیات اروپایی بر مبادلات مالی چیست؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

پاول از بروکسل در برنامه «سخن شما» این پرسش را مطرح می کند: «برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مورد اعمال یک مالیات اروپایی بر مبادلات مالی کار می کنند. ظاهرا نسخه اولیه آن در ماه مه ارائه خواهد شد. فایده آن چیست؟»

اریک دو کولنییر اقتصاددان و استاد دانشگاه آزاد بروکسل می گوید: «مالیات بر روی مبادلات مالی مربوط به معاملات بورس و مشتقات در بازار ارز اعمال خواهد شد. میزان این مالیات بسیار پایین خواهد بود، بعنوان مثال یک دهم یا یک صدم درصد هر معامله. هدف این مالیات، جلوگیری از معاملات بسیار سوداگرانه است که باعث بی ثباتی بازار می شود و فقط در خدمت سوداگران و افرادی است که احتیاج به انجام ان معاملات را دارند. در هر حال این مالیات های کوچک، زیاد هم مهم نیستند.»

«هدف از اعمال این مالیات در طول زمان تغییر کرده است: قبلا برای تامین مالی کمک به توسعه بود، اکنون صحبت از استفاده از آن برای تامین بودجه دولت ها است. در واقع، بهتر بود از این مالیات برای تقویت سیستم مالی استفاده می شد: ساختارهای مالی متعدد، بانک های بسیاری هنوز ضعیفند و توسط دولتها تامین مالی می شوند، یعنی توسط مالیات دهندگان و توسط مالیات دهندگان یارانه دریافت می کنند.

«سیستم مالی در حقیقت متحمل هزینه کاهش ریسک سیستمیک یا ریسک بازار نیست. بنابراین شاید استفاده از این مالیات برای تقویت ساختارهای مالی مفید باشد. مالیات بر معاملات مالی در کشورهای مختلف مورد آزمایش قرار گرفته است و امروز در انگلستان، برزیل یا ایتالیا، با نتایج متفاوت وجود دارد. ولی در کل می توانیم بگوییم که این طرح حداقل در بازارهای ملی به هدف مورد نظر خود دست پیدا می کند. در سطح بازارهای بین المللی این واقعا مورد آزمایش قرار نگرفته است زیرا تاکنون خطر تغییر مکان موسسات مالی خارج از اتحادیه، بسیار جدی گرفته شده است.»

اگر می خواهید پرسش خود را در برنامه «سخن شما» مطرح کنید، دکمه زیر را فشار دهید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها