برای آینده دیجیتالی آماده شوید

برای آینده دیجیتالی آماده شوید
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بسیاری، بهره بردن از اولویت های فن آوری جدید دیجیتالی را یک حق مهم می دانند، ولی چگونه می توان آنهایی را که در مورد ارتباط با شبکه بسیار محتاطانه رفتار می کنند، یا آنهایی که هنوز در انقلاب آنلاین شرکت نمی کنند، مطمئن کرد؟

اقتصاد آنلاین هفت بار سریع تر از دیگر عرصه های اقتصادی رشد می کند، اما وقتی موضوع حفاظت از خود وآگاهی از آزادی هایمان در اینترنت پیش می آید، آیا اطلاع کافی داریم؟

سیاستمداران اروپایی امیدوارند که فعالیت های آنلاین به بهبود وضع اقتصادی کمک کند و یکی از کشورهایی که به این عرصه امید زیاد بسته است، کشور بحرانزده یونان است.

در هر حال کاربران فضای مجازی و مشتریان آینده نه تنها باید امکان و ابزار برقراری ارتباط را در اختیار داشته باشند، بلکه باید احساس امنیت در این فضا را نیز داشته باشند.

در این برنامه، ما به ملاقات یک خانواده در آتن، پایتخت یونان رفتیم. در این خانه ارتباط با اینترنتی وجود ندارد زیرا والدین از تاثیر اینترنت بر فرزندانشان نگرانند.

کورینا آپوستولوپولو، مادر خانواده می گوید: “ما باور نمی کنیم که آنها بر مزیت ها یا خطرات اینترنت می توانند قدرت کنترل داشته باشند. من با استفاده از شبکه های اجتماعی فهمیدم که بسیاری از هویت ها و حسابهای کاربری ساختگی است و توسط دیگر هویت های تقلبی حمایت می شوند. بنابراین فکر نمی کنم وقتی کودک در خانه داریم بتوانیم از اینترنت استفاده کنیم.”

مقامات سعی می کنند خود را با پیشرفت و توسعه بسیار سریع این عرصه فن آوری هماهنگ کنند. از طرف دیگر فعالیت های غیرقانونی نیز باعث ایجاد نگرانی هایی در مورد ضررهای بالقوه آن می شود.

یک وکیل متخصص دنیای مجازی معتقد است که مردم نباید فقط بر حمایت قانونی تکیه کنند. نیکوس پرنتولیس می گوید: “درست است که اداره و کنترل اینترنت دشوار است زیرا کل محدوده حقوق شهروندی مهم، مانند حریم خصوصی را در بر می گیرد. تجربه ما نشان می دهد که مقاماتی که مسئول حفاظت اینترنتی هستند به اندازه کافی موفق هستند. ولی ما نمی توانیم از حفاظت کامل برخوردار باشیم، حفاظتی که کافی باشد. به ما هم بستگی دارد و باید مواظب باشیم و به آنچه در فیسبوک یا دیگر صفحات شبکه های اجتماعی منتشر می کنیم، توجه کنیم.”

اکنون اولویت سیاسی بالا بردن رقم افراد مرتبط به اینترنت است. اصلاحات قوانین اروپایی حفاظت داده ها در حال بررسی است و مسئولان در نظر دارند ایمنی مصرف کنندگان آنلاین را بهبود بخشند بویژه آنکه درخواستهای فزاینده ای در سطح اجتماعی در مورد لزوم فعالیت بیشتر برای مقابله با جرایم سایبری، اذیت و آزار اینترنتی و حفاظت کودکان مطرح شده است.

اولویت دیگر، دسترسی اینترنت برای همه و به قیمت مقرون به صرفه است. اتحادیه اروپا برای بالا بردن آگاهی درباره آزادی در اینترنت، دارای دستورالعمل ویژه ای در مورد حقوق آنلاین است. این دستورالعمل، کل محدوده اصول قانونیی را دربر می گیرد که هم اکنون در اروپا وجود دارد.

دولت ها آگاهند که حفاظت اینترنتی باید بهبود یابد تا اعتماد به شبکه بیشتر شود. این شامل امن نگهداشتن اطلاعات شخصی، حریم خصوصی، شفافیت در توافق های آنلاین، دسترسی اینترنت برای همه و کیفیت حداقل خدمات می شود.

کنستانتینوس کسکیناس، استاد جامعه شناسی معتقد است همیشه برای استفاده از فن آوری جدید مقاومت وجود داشته است، ولی اینترنت فضای جدیدی است که در آن زندگی و خلق می کنیم و افزایش فرصت ها ما را به سوی جامعه ای بازتر می برد.

وی می گوید: “خطرات اینترنت متفاوت تر از خطراتی که در جامعه داریم نیست. در عین حال آنها آسان تر دیده می شوند و ما می توانیم آنها را بهتر درک کنیم و خود، جامعه و کشورهایمان را آماده کنیم تا موثرترباشیم و بتوانیم این فضا را کنترل و نتایج فعالیت های خطرناک یا جنایی را پیش بینی کنیم.”

کورینا آپوستولوپولو می گوید: “برای من و همچنین کودکانی که در یونان از اینترنت استفاده می کنند آنچه مورد نیاز است فقط حمایت فنی یا آموزش روش استفاده از اینترنت نیست. ما باید بدانیم چگونه می توانیم منابع را بررسی کنیم و اطمینان یابیم که اطلاعاتی که از اینترنت دریافت می کنیم واقعی است و تقلبی نیست.”

این دیدگاه از طرف بسیاری مورد تایید قرار گرفته است. آنها معتقدند مدرسه ها و دولت ها باید به افراد در مورد اینکه چگونه بر زندگی خود و دنیای مجازی کنترل کامل داشته باشند، آموزش دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چگونه می توان شهروندان را به شرکت در انتخابات تشویق کرد؟

حفاظت از حریم خصوصی در عصر دیجیتال

تدابیر جدید برای جلب رضایت خریداران اروپایی