Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

احتمال مداخله نظامی آمریکا در سوریه تا چه اندازه است؟

احتمال مداخله نظامی آمریکا در سوریه تا چه اندازه است؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شایعات مطرح در مورد استفاده از سلاح های شیمایی در سوریه، احتمال مداخله نظامی آمریکا در سوریه و اینکه رژیم دمشق خط های قرمز جامعه بین الملل را نقض کرده یا نه، سئوالاتی هستند که در برنامه این هفته «سخن شما» مطرح شدند.

فابریس بالانش استاد دانشگاه لیون دو و مدیر گروه پژوهشی منطقه مدیترانه و خاورمیانه پاسخ می دهد: « به نظر می رسد رژیم سوریه در دسامبر 2012 علیه گروهی از شورشیان در حمص از نوعی گاز (غیرمجاز) استفاده کرده باشد که البته هنوز مدارکی دال بر اثبات این اقدام وجود ندارد.

موضع آمریکا و بریتانیا

آمریکا و بریتانیا تایید کرده اند که شواهد این مدعا را در دست دارند با این حال به خاطر داریم که آنها به همین بهانه در سال 2003 به عراق حمله کردند. بنابراین باور ادعای آنها سخت است برای اینکه همه می دانند که در مورد عراق، حداقل ادعای اشتباهی بوده است.

  • استفاده مخالفان از سلاح شیمیایی*

اخباری هم منتشر شده مبنی بر اینکه این شورشیان بوده اند که علیه نیروهای رژیم سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کرده اند.

یکشنبه پنج ماه مه کارلا دل پونته عضو کمیسیون سازمان ملل به طور مستقل در مورد خشونتهای سوریه تایید کرد شواهدی دارد که دولت سوریه به سلاح شیمیایی متوسل نشده و این مخالفان مسلح بوده اند که علیه نیروهای ارتش در مارس 2013 در حمله به ژاندارمری از سلاح شیمیایی استفاده کرده اند. البته بدون سند رسمی، باید در برابر این خبر هم جوانب احتیاط را رعایت کرد.

احتمال مداخله نظامی آمریکا در سوریه

در مورد مداخله آمریکا در سوریه، آنها می توانند از طریق سازمان ملل به اهدافشان برسند ولی برای این کار نخست باید بتوانند روسها و چینی ها را متقاعد کنند از حق وتویشان استفاده نکنند.

یا می توانند بطور یکجانبه مثل همان کاری که در سال 2003 درعراق کردند هم وارد عمل شوند ولی این کار منجر به بروز بحرانی جدی در سطح بین المللی خواهد شد.

اما آیا آمریکاییها واقعا مایل به مداخله در سوریه هستند؟ برای باراک اوباما خاور نزدیک به هیچوجه یک اولویت نیست و جای خود را به آسیای دور داده است.

با این وجود دو مسئله مهم همچنان برای آمریکا در این منطقه وجود دارد یکی مسئله نفت خلیج فارس و دیگری امنیت اسرائیل.

بنابراین اگر بر اثر بحران در سوریه، امنیت اسرائیل به مخاطره بیفتد آمریکا مداخله می کند.
اما به چه شکلی؟ بیشتر حمله هوایی تا اعزام نیروی زمینی.

ولی آیا این برای سرنگون کردن رژیم سوریه کفایت می کند؟ سئوال اینجاست.

در این راستا حمله هوایی اخیر اسرائیل به حوالی دمشق می تواند در سطحی بالاتر و درغالب همکاری تدافعی آمریکا- اسرائیل و حمایت کاخ سفید از اقدامات تل آویو بر ضد رژیم سوریه ادامه پیدا کند.»

شما هم می توانید با مراجعه به تارنمای یورونیوز، پرسشهای خود را مطرح کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها