Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

«درمان اینترنتی» راهی برای کم اثر کردن کاهش بودجه های درمانی

«درمان اینترنتی» راهی برای کم اثر کردن کاهش بودجه های درمانی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

حمایت از حیات زنبورهای عسل و همچنین رسوایی فروش گوشت اسب به جای گوشت گاو، دو موضوعی بودند که طی شش ماه گذشته ذهن یک اروپایی را بیشتر از همه به خود مشغول کرده بود: تونیا بورگ، کمیسر بهداشت و حمایت از مصرف کننده اتحادیه اروپا. آقای کمیسر که طی این مدت روزهای پر کار و چه بسا پر دردسری را در دفتر خود سپری کرده، در برنامه «سخن من» به سئوالات مطرح در این زمینه پاسخ داد.

مجازات ناقضان قانون

او در مورد لزوم درج برچسب بر روی محصولات گفت: « در مورد لزوم درج برچسب بر روی محصولات، اتحادیه اروپا قانون دارد. مهم این است، افرادی که مقررات مربوطه را نقض می کنند مجازات شوند. در مبارزه با این مسئله، کشورهای عضو اتحادیه اروپا از عوامل تشویقی و تدابیر بازدارنده در کنار هم استفاده می کنند. ما هم درصددیم جریمه های نقدی چنین تخلفاتی را متناسب با منفعت اقتصادی ناشی از نقض مقررات، افزایش دهیم. تدابیر دیگری هم داریم مثلل اعزام بازرسان بصورت سرزده، و یا ملزم کردن کشورها به انجام آزمایش.»

فروش گوشت موش به جای گوشت گوسفند در چین

یورونیوز: چین یکی از منابع رسوایی های غذایی در سطح دنیاست. تا جاییکه گوشت موش به جای گوشت گوسفند در این کشور فروخته شده است. حالا با رسوایی پیش آمده در مورد گوشت اسب، چگونه می توان اطمینان داشت که گوشت های چینی سر از فروشگاههای اروپایی در نیاورده باشند؟

تونیو بورگ: « ما خارج از مرزهای اتحادیه اروپا هم تیم های بازرسی داریم. بنابراین واردات محصولات گوشتی از خارج از اتحادیه فقط از طریق شرکت های مطمئن صورت می گیرد و در بعضی وقتها فقط از برخی مناطق جغرافیایی خاص»

یورونیوز: اما آیا احتمال دارد که بالاخره چنین گوشتهایی وارد اروپا شوند؟

تونیو بورگ: « هر چیزی ممکن است اتفاق بیفتد. مثلا تابستان سه سال پیش، سبزی هایی از خارج اتحادیه وارد شدند که آلوده بودند و موجب مرگ و میر شدند. در دنیای جهانی شده تجارت و بازار آزاد، هر چیزی حتی در داخل اتحادیه ممکن است اتفاق بیفتد. اما به نظرم اروپا از یکی از بهترین سیستم های ایمنی محصولات غذایی دنیا برخوردار است، در مورد قوانین مربوط به برچسب مواد غذایی هم ما یکی از بهترین های دنیا هستیم و باید به این مسئله افتخار کنیم.»

حمایت از حیات زنبورهای عسل

یورونیوز: شما در حال مبارزه با لابی قدرتمندی هستید. منظورم لابی طرفداران استفاده از سموم است. آنها می گویند اگر ممنوعیت استفاده از سموم برای پنج سال اعمال شود به اقتصاد اروپا حداقل هفده میلیارد یورو ضرر وارد می شود و حدود پنجاه هزار فرصت شغلی هم از بین خواهد رفت. پاسخ شما به این استدلالات چیست؟

تونیو بورگ: «باید بگویم برخی از کشورها قبل از وضع قانون، خودشان داوطلبانه استفاده از سموم را ممنوع کرده اند و تبعات ناگوار اقتصادی را هم تجربه نکرده اند. ما باید از زنبورهای عسل حمایت کنیم آنها هستند که برای ما گرده افشانی می کنند و اگر آنها نباشند مطمئن باشید هزینه ای بمراتب بیشتر به گردنمان می افتد.»

سیاست های درمانی در اروپا

یورونیوز: تخمین زده می شود در کمتر از چهل سال، یکسوم جمعیت اروپا بالای شصت سال سن داشته باشند. آیا این موضوع می تواند حامل یک نوع ناپایداری در حوزه سلامت باشد؟

تونیو بورگ: « دراین شرایط بحران اقتصادی، از بودجه های بهداشت و سلامت هم کاسته خواهد شد. منظورم این است طبیعی است که اینگونه باشد. بنابراین به جای غر زدن باید تلاش کرد که بودجه در راه مناسب تری هزینه شود. ما چیزی داریم به نام «مشارکت نوآورانه در مورد سلامت سالمندان» که مورد حمایت کمیسون اروپا هم هست. از طرف دیگر باید شیوه های جدیدی برای کاستن از هزینه ها و در عین حال حفاظت از مقوله بهداشت و درمان پیدا کنیم. مثلا «امور درمانی اینترنتی» راهکاری است که اگر همه کشورهای عضو به طور کامل به آن بپردازند، می تواند تجربه خیلی مثبتی باشد. هفته آینده به ایرلند شمالی می روم تا از نزدیک با تجربه آنها آشنا شوم. آنجا وضعیت سلامت بیش از بیست هزار بیمار از طریق آنلاین کنترل می شود، بدون آنکه نیازی به مراجعه به مراکز درمانی داشته باشند. برای سالمندان ماندن در منزل خیلی بهتر از رفت و آمد به مراکز درمانی است. وضعیت آنها به دقت و جدیت از راه دور کنترل می شود و در همین حال هزینه های دولت هم کاهش پیدا می کند.

ما درحال تشکیل یک گروه کارشناسی هستیم تا به مراکز درمانی مشاوره بدهند برای اینکه درغیراینصورت کارایی بخش درمان از بین می رود و کل نظام درمانی از هم خواهد پاشید. بنابراین اگر فورا اقدامی انجام ندهیم، نه تنها برای بهبود اقتصادمان بلکه برای بهبود نظام درمانی مان، قطعا در آینده با مشکلات بزرگی روبرو خواهیم شد. بهتر است که همین امروز تدابیر بازدارنده پزشکی اتخاذ شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اهمیت «ذره خدا» در چیست؟

زندگی در فضا در گفتگو با جوان ترین فضانورد ایستگاه فضایی بین المللی

جنبش زنان با سینه های برهنه از چه دفاع می کند؟