بحران بانکی و کمک به اتحاد دوباره قبرس

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بحران بانکی و کمک به اتحاد دوباره قبرس

در جمهوری قبرس، اکثر شرکتها در حال بسته شدن هستند و بانکها نیز وام نمی دهند و بیشتر شغلها درحال ناپدید شدن هستند. در حالیکه به نظر دولت، کازینوها و قمارخانه های قانونی و اکتشاف و استخراج گاز بخشی از راه حل مشکل است اما دیگران معتقدند که مذاکره با شمال، راه حل واقعی است. آیا ادامه این بحران به قبرس صدمه خواهد زد یا به آن کمک خواهد کرد؟ در این برنامه گزارشگر به این موضوع می پردازیم.

در سال 1974 میلادی، دولت وقت قبرس، در کودتایی به تحریک حکومت نظامیان یونان سرنگون شد و ترکیه با استناد به موقعیت خود به عنوان یکی از تضمین کنندگان حق حاکمیت قبرس، واحدهای ارتش خود را در شمال این سرزمین مستقر کرد.

نه سال بعد بخش ترک نشین قبرس اعلام استقلال کرد. بخش ترک نشین قبرس را غیر از ترکیه، کشور دیگری به رسمیت نشناخته است. این در حالیست که در سال 2004 جمهوری قبرس یعنی بخش جنوبی رسما به اتحادیه اروپا پیوست.

پیدا کردن یک راه حل عادلانه و منصفانه برای یکی از قدیمی ترین مناطق مورد درگیری و منازعات جاری در اروپا ، آنهم در شرایطی که بحران منطقه پولی یورو موجب تحمیل سیاستهای ریاضتی و کاستن از هزینه های دولتی شده می تواند بیانگر این باشد که برای رسیدن به این هدف، زمان محدود است.