آیا اروپایی ها به سرنوشت سیاسی خود بی تفاوت هستند؟

آیا اروپایی ها به سرنوشت سیاسی خود بی تفاوت هستند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نگرانی های زیادی در مورد کاهش روز افزون تعداد افراد شرکت کننده در انتخابات اروپایی وجود دارد. پرسش اساسی که مطرح می شود اینست که بدون مشارکت شهروندان چگونه اروپای آینده ساخته خواهد شد؟

سیلویا توتووا، شهروند اسلواک: “فکر نمی کنم مردم بدانند که نمایندگان پارلمان اروپا دقیقا چه کاری می کنند و اینکه می توانند ما را در امور اداری منطقه ای کمک کنند.”

ترغیب مردم برای استفاده از حق رای خود و افزایش مشروعیت سیاسی، چالشی است که دولتمردان تمام کشورها با آن روبرو هستند.

در آخرین انتخابات اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۹ تنها ۴۳ درصد از واجدین شرایط به پای صندوقهای رای رفتند این در حالی است که سه دهه پیش، این میزان حدود ۶۲ درصد بود.

امید است این رقم در انتخابات سال ۲۰۱۴ در اسلواکی که عضو اتحادیه اروپا از سال ۲۰۰۴ است، بالا رود.

این کشور صاحب کمترین میزان مشارکت در آخرین انتخابات پارلمانی اروپاست. کمتر از یک تن از پنج نفر در این انتخابات شرکت کردند.

در این میان بلژیک و لوکزامبورگ با مشارکت بیش از ۹۰ درصد بهترین نتایج را کسب کردند اما شرکت در انتخابات در این دو کشور اجباری است.

یورونیوز در براتیسلاوا، پایتخت اسلواکی با یک خانواده ملاقات کرده که هیچگاه در انتخابات اروپایی شرکت نکرده اند.

ویرا، صاحب شرکت فروش لوازم آرایشی و بهداشتی است. دخترش سیلویا در بخش تکنولوژی کامپیوتری و اطلاعات کار می کند.

ویرا پسوتووا، شهروند اسلواک: “در انتخابات گذشته پارلمان اروپا شرکت نکردم زیرا اطلاعات کمی در اینباره داشتم و ارتباطی برای این مشارکت با مشکلاتم نمی دیدم. من درگیر مشکلات خود بودم و اسلواکی و اروپا از ذهن من دور بودمند.”

سیلویا: “من سن کمی داشتم، کلا برای جوانان چیزهای دیگری جالب است و من گرایشی به سیاست نداشتم اما اکنون وضعیت متفاوت است زمانی که سن و سال بالاتر می رود همه چیز تفاوت می کند و دید دیگری نسبت به همه امور پیدا می کنیم.”

بسیاری از مردم اسلواکی می گویند از برگزاری انتخابات مختلف خسته شده اند و دنبال کردن امور سیاسی پیچیده در کشورشان بسیار دشوار است.

بسیاری دیگر نیز می گویند خوشحالند از اینکه دیگر رای نمی دهند زیرا تا پیش از استقلال در سال ۱۹۹۳ شرکت در انتخابات اجباری بود.

دست اندرکاران انتخابات در اسلواکی تاکید می کنند که بین دو رای گیری اروپایی حضور مردم سه درصد افزایش یافته اما تاکید دارند که تلاش بیشتری در این زمینه لازم است.

روبرت هایسل، رییس بخش اطلاعات مربوط به اسلواکی در پارلمان اروپا: “میزان مشارکت در انتخابات بسیار ضعیف است البته از این لحاظ ما به سایر دولتهای عضو نزدیک هستیم اما این موجب تسلی ما نیست همیشه با یک چالش مواجه هستیم زیرا ما باید برای بالابردن علاقه مردم نسبت به پارلمان اروپا و انتخابات در اروپا تلاش کنیم. باید زمینه ای ایجاد کنیم تا بین گروهها و افراد مختلف و نمایندگان پارلمان اروپا گفتگو برقرار شود مثلا بین شرکتهای خصوصی و نمایندگان و یا مردم عادی و نمایندگانشان در پارلمان اروپا.”

اما ترغیب مردم و ایجاد علاقه همیشه آسان نیست. کمیسیون اروپا در این زمینه پیشنهاداتی را ارائه کرده است.

این کمیسیون می گوید احزاب سیاسی داخلی باید در مبارزات انتخاباتی صراحتا اعلام کنند که با چه حزب اروپایی در ارتباط هستند.

همچنین برای ترغیب مردم، احزاب باید یک نامزد را جهت احراز پست ریاست کمیسیون اروپا تعیین کرده و آنرا پیش از آغاز انتخابات معرفی کنند.

پارلمان اروپا بر اساس پیشنهاد رهبران اتحادیه اروپا رییس کمیسیون را تعیین می کند. این رهبران باید با توجه به نتایج انتخابات این پیشنهاد را مطرح کنند.

از دیگر پیشنهادات برای تشویق بیشتر مردم به مشارکت، تبدیل انتخابات به یک رویداد منحصر به فرد است. کمیسیون اروپا تمایل دارد از سنت همیشگی که انتخابات در چهار روز برگزار می شد فاصله گیرد. دولتهای عضو برای توافق جهت تعیین یک روز به منظور برگزاری انتخابات دعوت شده اند.

باید دید آیا این در عمل ممکن است یا خیر؟ بعضی از تحلیلگران معتقدند این پیشنهادات یک قدم مثبت در جهت یک مسیر درست است، اما کافی نیست استدلال آنها اینست که کمیسیون باید بیشتر به پارلمان و نتایج انتخابات وابسته باشد و احزاب سیاسی نیز باید بهتر با یکدیگر رابطه داشته باشند.

رادوان جیست، شهروند اسلواک: “اساسا آنها چیزی را که باید به شهروندان بگویند اینست که چه اموری را می توانند تغییر دهند. توضیح دهند که اگر مردم به این حزب یا آن حزب رای دهند آنها قادرند هم سو با اتحادیه اروپا تغییراتی را صورت دهند زیرا شهروندان تنها به خاطر علاقه به نهادها، به پای صندوقهای رای نمی روند. آنها اگر احساس کنند اموری قابلیت تغییر دارند و مسیر سیاست عوض خواهد شد، در انتخابات شرکت می کنند.”

بیشتر احزاب هنوز از استراتژی خود برای انتخابات آینده در اتحادیه اروپا پرده برنداشته اند اما تقاضا برای اطلاعات بیشتر و قابل دسترس وجود دارد.

سیلویا: “اگر شخصیتها و افراد مشهور در معرفی انتخابات بیشتر دخالت داشتند مردم نیز آشنایی بیشتری پیدا می کردند و به رای دادن ترغیب می شدند.”

ویرا: “ما باید بدانیم در اروپا چه چیزی می گذرد و چه کسی نماینده ماست و این نمایندگان باید ما را در جریان اموری که در اروپا می گذرد قرار دهند.”

رایزنی و گفتگوها درباره به کارگیری راه حال های دیگر که شامل شرکت اجباری در انتخابات نیز می شود ادامه دارد. همچنین ایده مربوط به برگزاری انتخابات اروپایی همزمان با برگزاری انتخابات منطقه ای و یا شهرداری ها مورد بحث قرار گرفته است.

در آخر همه با این نظر موافقند که باید کاری کرد تا تنها عده کمی نتوانند برای بقیه مردم تصمیم بگیرند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چگونه می توان شهروندان را به شرکت در انتخابات تشویق کرد؟

حفاظت از حریم خصوصی در عصر دیجیتال

تدابیر جدید برای جلب رضایت خریداران اروپایی