Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حقوق زنان در تونس، عقبگردی به گذشته

حقوق زنان در تونس، عقبگردی به گذشته
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شصت سال پیش حقوق زنان در تونس بیش از بقیه کشورهای همسایه اش رعایت می شد. امروز این کشور در کجا قرار دارد؟ دو سال پس از یهار عربی، وضعیت زنان در این کشور را در آستانه روز جهانی زن بررسی می کنیم.

ممنوعیت آزادی چند همسری برای مردان، آزادی سقط جنین، آزادی حق طلاق، همه اینها دستاوردهای زنان تونسی بوده است. اما در سالهای اخیر پیشرفتها آن چنان محسوس نبوده اند انگار به گونه ای با قدرت گرفتن احزاب اسلام گرا مدافعان حقوق زنان صدایشان کمتر شنیده می شود. لطیفه حبشی، یکی از 42 زن نماینده مجلس تونس و از حزب اسلام گرای النهضت است.

لطیفه حبشی: “در هنگام انتخابات همه می گفتند اگر النهضت به قدرت برسد چند همسری را آزاد خواهد کرد، زنان در خانه خواهد ماند، حالا النهضت به قدرت رسیده است و اما خبری از این شایعات نیست.”

اما بشرا بلحاج، وکیل تونسی با این نماینده مجلس یکی نیست. او می گوید از زمانی که سلفی ها به قدرت رسیده اند، تبعیض علیه زنان چند برابر شده است.


Willis From Tunis – Cartooning for Peace

بشرا بلحاج: “بسیاری از زنان در خیابان مورد آزار لفظی و فیزیکی پلیس قرار می گیرند. و تمام حملات متوجه زنانی است که ظاهری آراسته و مدرن دارند. زنان که استقلال فکری و اقتصادی دارند. بتازگی با موردی تلخ مواجه شد. دختری که پدرش او را مجبور کرده بود که با حجاب شود. او را با حجاب کردند، او را مجبور کردند، در 7 سالگی حجاب سرش بگذارد و همان پدر بعد به او تجاوز می کند. باور کردنی نیست دختر در 7 سالگی انواع خشونتها را تحمل می کند.”

گروههای اسلام گرا می خواهند تونس را به سالهای دور ببرند. انجمن زنان دموکرات می خواهد در مقابل این گروهها بایستد. در حالیکه هنوز قانون اساسی جدید این کشور تبیین نشده است زنان این انجمن نسبت به نادیده گرفتن حقوق زنان در قانون جدید هشدار می دهند.

هدیا جراد، در این باره می گوید: “ دادن حق حضانت فرزندان به مردان تبعیض بزرگی علیه زنان است. از این دست تبعیض ها در قانون انحصار وراثت نیز دیده می شود. و همین طور زنان انتخاب آزادی شریک زندگیشان را نخواهند داشت. برای مبارزه با این قوانین می خواهیم که قانون اساسی جدید تمام و کمال به مفهوم برابری زن و مرد توجه کند. “

بهار عربی دستکم باعث افزایش آزادی بیان در تونس شده است. آزادی بیانی که در سخنان نادیا خیاری به روشنی با آن روبرویم.


Willis From Tunis – Cartooning for Peace

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ فراموش شده شرق اوکراین همچنان قربانی می گیرد

مواد منفجره بجا مانده از داعش، خطری بزرگ برای ساکنان موصل

فینال لیگ قهرمانان؛ تجربه کهکشانی ها کارساز تر است یا انگیزه قرمزها؟