آیا باید پارلمان اروپا در استراسبورگ را تعطیل کرد؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آیا باید پارلمان اروپا در استراسبورگ را تعطیل کرد؟

ساختن پارلمان اروپا در امتداد مرز بین دو دشمن بزرگ، نماد آشتی پس از جنگ تلخی است که موجب کشته شدن میلیون ها نفر شد , بخشی از آشتی بین فرانسه و آلمان است که برای پیشبرد اهداف اروپا، قدرت را تقسیم کرده اند: پارلمان اروپا در استراسبورگِ فرانسه و مسئولیت بانک مرکزی اروپا با آلمان. اما هزینۀ پارلمان بسیار بالا است، بیش از ۲۰۰ میلیون یورو در سال. در کنار نگهداری از ساختمان‌ها و هزینۀ حمل و نقل نمایندگان و هزاران نفر کارمند دیگر، جا به جایی تجهیزات بین مسیر ۴۰۰ کیلومتری بروکسل تا استراسبورگ نیز هزینۀ بالایی دارد.

در این دوران صرفه جویی در بودجه، برخی خواهان تعطیلی پارلمان استراسبورگ هستند. اما دولت فرانسه زیر بار نمی رود و یاد آوری می کند که در معاهدات اروپایی هم که قانون اساسی اروپا را ترسیم کرده اند، هر دو مکان تثبیت شده اند.

برخی از این می ترسند که بازبینی معاهدات، ممکن است به مشکلات دامن بزند و موجع به برخوردهای سیاسی شود. دیگران می گویند، بستن استراسبورگ، حرکت نمادین همبستگی با کسانی خواهد بود که از اقدامات ریاضتی صدمه خورده اند و می تواند تاثیر مثبتی بر بهبود تصویر نا مطلوب اروپا داشته باشد.

در این برنامۀ ۲۵ ثانیه از پارلمان اروپا، “راینر وِیِلَند“، معاون پارلمان اروپا و عضو گروه “ای پی پی” EPP، که از حضور پارلمان در استراسبورگ دفاع می کند و همچنین “ادوارد مک میلَن اسکات“، او هم معاون پارلمان اروپا و عضو گروه “آلد” ALDE و نایب رئیس کمپین “مقرِ واحد” است، و در لندن “جاناتان ایزابی” مدیر سیاسیِ اتحاد مالیات دهندگان که به نفع مجلس در بروکسل است، مهمان برنامۀ ۲۵ ثانیه و کریس برنز هستند.