Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

چگونگی استرداد مجرمین در اتحادیه اروپا

چگونگی استرداد مجرمین در اتحادیه اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با همکاری بنیاد عالی اروپایی مدیریت (ISEG)

پرسش مطرح شده از طرف “مانون” از شهر سابل دولون در فرانسه: “چرا در اتحادیه اروپا، استرداد مجرمین، از کشوری به کشور دیگر به صورت خودکار صورت نمی گیرد؟”

“هانری لابِیل“، استاد حقوق در دانشگاه شهر “پو” در فرانسه به این پرسش پاسخ می دهد: “این مسئلۀ ساده و در عین حال پیچیده ای است. در درجۀ اول و از نظر سیاسی امر ساده ایست: برای اینکه ما بتوانیم یک جنایتکار را از زندان یک کشور به یک کشور دیگر انتقال دهیم، باید اعتماد کامل بین طرفین باشد.

برای مثال در دهه هشتاد و در مبارزه با تروریسم در اسپانیا، فرانسه سرانجام با استرداد تروریست های اتا (ETA) به اسپانیا موافقت کرد، اما دستیابی به این توافق حدود سی سال به طول انجامید.

سپس باید گفت که این مسئلۀ پیچیده ای است. به خاطر اینکه، قبل از استرداد باید مطمئن شد که افراد مربوطه، واقعاً همان افرادِ مجرم هستند و جرائم یاد شده به نحو دقیقی در هر دو کشور تعریف شده اند و مجازات آنها تقریباً به نحو مشابه ای انجام می شود. ما این امر را “خطر مضاعف” می نامیم.

به این ترتیب، در سیستمی مانند سیستم اروپایی که در آن ۲۷ سیستم مختلف قضایی وجود دارد، احتمال زیادی می رود که ۲۷ تفاوت کوچک نیز وجود داشته باشد.

به همین دلیل هم مدتها، استرداد بر پایۀ معاهدات بین المللی استوار بود.

امروز شرایط فرق کرده اند، چرا که از ده سال پیش، “حکم بازداشت اروپایی” به تصویب رسیده و این امر اجازه می دهد که یک مجرم به طور خودکار از یک کشور به کشور دیگری منتقل شود. در مورد آقای “آسانژ” همین اتفاق بین بریتانیا و سوئد رخ داد.”

شما هم می توانید پرسش های مورد نظر خود را از طریق سایت یورونیوز با ما در میان بگذارید. لطفاً روی لینک زیر کلیک کنید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها