چه زمانی برابری حقوق زنان و مردان تحقق خواهد یافت؟

چه زمانی برابری حقوق زنان و مردان تحقق خواهد یافت؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در برنامه این هفته سخن شما به مسئله برابری حقوق زن و مرد در اتحادیه اروپا می پردازیم.

بیننده یورونیوز: سلام! من امیلی هستم و می خواستم بدانم، آیا اتحادیه اروپا تدابیری برای یکسان سازی و برابری حقوق زن و مرد انجام داده است. می خواستم بدانم چه اقداماتی در این مورد در سطح اروپا انجام می شود؟

سیسیل گربووال، دبیرکل لابی اروپایی زنان: اقدامات بسیاری انجام شده است. البته هنگامی که این آمار را بررسی می کنیم متوجه می شویم که در تمام زمینه ها از جمله سطح دستمزد با واقعیت فاصله دارند. در اتحادیه اروپا به طور متوسط دستمزد زنان 17 درصد از مردان کمتر است، در سطوح سیاسی، به انحا مختلف زنان نقش کمتری دارند و اینکه خشونت علیه زنان همچنان وجود دارد.

این مسئله نیاز به تغییر کلیشه های موجود دارد و من فکر می کنم که این مسئله ای جهانی است. برای مثال من بر این باورم که اگر در خانه و در تقسیم وظایف بین زن و مرد برابری نباشد، در سطح شغلی و تصدی شغل های مدیریتی و میزان دستمزد نیز نمی توانیم برابری داشته باشیم.

مبارزه با تمام اشکال خشونت علیه زنان در تمام کشورها، اولویت مهم لابی زنان در اتحادیه اروپاست. اینجا ما در مورد تمام اشکال خشونت از جمله خشونت در خانه، خشونت در رفتار، تن فروشی و آزار جنسی صحبت می کنیم. بنابراین از نظر استراتژیک، این اولویت ماست.

یک نکته که برای ما بسیار مهم است اینست که در کشورهای اروپایی به این مسئله از دیدگاه های متفاوت نگریسته می شود که برای حقوق زنان در زمینه حقوق جنسی و بچه دار شدن و حق سقط جنین چالشی بزرگ است.

بنابراین ما از رئیس شورای اروپا انتظار اقدامات بیشتری در این زمینه داریم. ما انتظار داریم که اقدامی سیاسی در زمینه خشونت علیه زنان انجام شود. این کار می تواند برای شروع بسیار مهم باشد زیرا کمیسیون اروپا کمی در این مورد کند عمل می کند اما ما می خواهیم که در سال های آینده در اروپا، سالی به عنوان مبارزه با خشونت علیه زنان نامگذاری شود.

سپس می خواهیم که به پرونده های زیادی که در مورد حقوق زنان در شورای وزیران به بایگانی سپرده شده، به ویژه بخشنامه ای مربوط به مرخصی پس از زایمان زنان، رسیدگی شود.

ما امیدواریم که لهستان که در اول ژوئیه ریاست اتحادیه اروپا را بر عهده خواهد گرفت، این موضوع را در دستور کار قرار داده و برای به جریان انداختن این پرونده ها در شورای وزیران تلاش کند.

اگر بخواهید شما هم می توانید سوالات خود را بر روی وبسایت ما به آدرس یورونیوز دات نت مطرح کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمپین تماس با ۱۶۲ در اعتراض به ترویج خشونت در صداوسیما

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا