Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بیماری آسم؛ دانشمندان علت جدیدی در موضوع آسیب ریه‌ها پیدا کردند

canva
canva Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دانشمندان بریتانیا می‌گویند علت جدیدی را که باعث وارد شدن آسیب به ریه‌ها و ابتلا به «آسم» می‌شود، یافته‌اند.

آگهی

تحقیقات پژوهشگران در کینگز کالج لندن نشان داد که در زمان وقوع حمله آسم، سلول‌های پوشاننده مجاری هوایی آنچنان تحت فشار قرار می‌گیرند تا از بین بروند.

بر اساس گزارشی که از این تحقیق در مجله «science» منتشر شده، داروهایی که برای جلوگیری از حمله تجویز می‌شود، ممکن است بتواند این چرخه آسیب را بشکنند.

مجاری هوایی افراد مبتلا به آسم، به محرک‌هایی مانند گرده گل، حیوانات خانگی و ورزش حساس هستند و در صورت مواجه شدن با چنین شرایطی ملتهب یا متورم می‌شوند و علائمی مانند سرفه، خس خس سینه و تنگی نفس ایجاد می‌کنند.

اگرچه داروهای استنشاقی موجود می‌توانند این التهاب را کاهش دهند و به باز نگه داشتن راه‌های هوایی کمک کنند، اما تکرار این حملات می‌تواند باعث ایجاد زخم دائمی و تنگ شدن مجاری هوا شود.

در طول حمله همچنین عضلات صاف اطراف راه‌های هوایی، شروع به فشرده شدن و سفت شدن می‌کند که تحت عنوان «انقباض برونش» شناخته می‌شود.

تیم پژوهشگران کینگز کالج لندن با استفاده از نمونه‌های بافت ریه موش‌ها و انسان، این فرآیند را با جزئیات مورد مطالعه قرار دادند.

پروفسور جودی روزنبلات، سرپرست تیم تحقیق در این باره می‌گوید: «انقباض برونش به پوشش مجاری هوا آسیب می‌رساند و منجر به ایجاد التهاب‌های طولانی‌مدت همچنین زخم و عفونت‌هایی می‌شود که حملات بیشتر را در پی خواهد داشت.»

به گفته او، تا کنون این نوع از آسیب پوشش نادیده گرفته شده بود.

او می‌افزاید: «بافت پوششی یا اپیتلیوم ریه، اولین خط دفاعی بدن در برابر مشکلاتی مانند عفونت‌ها است و همین بافت در جریان حملات آسم آسیب می‌بیند و چون این جراحت بطور دائم در جریان است، یک چرخه معیوب ایجاد می‌کند. بنابراین اگر بتوانیم جلوی این آسیب را بگیریم، می‌توانیم امیدوار باشیم که از وقوع حملات آسم نیز جلوگیری کنیم.»

یکی از درمان‌های پیشگیرانه احتمالی برای این مشکل که محققان در حال بررسی آن هستند، استفاده از عنصری به نام «گادولینیوم» است که به نظر می‌رسد دست‌کم در موش‌ها نتیجه‌بخش بوده است.

با این وجود به مطالعات بیشتری نیاز است تا دانشمندان به این نتیجه برسند که آزمایش این عنصر روی انسان، کاری ایمن و موثر است. برای رسیدن به این مرحله نیز باید سال‌ها منتظر ماند.

دکتر سامانتا واکر، مدیر تحقیقات و نوآوری مرکز آسم و ریه بریتانیا نیز می‌گوید: «این کشف درهای مهمی را به روی کشف گزینه‌های درمانی احتمالی جدید که به شدت برای افراد مبتلا به آسم لازم است، باز می‌کند.»

به گفته او ضروری است که افراد مبتلا به آسم به استفاده صحیح از داروهای تجویز شده خود ادامه دهند و کسانی که علائمی از وخامت اوضاع می‌بینند، حتما با پزشک خود صحبت کنند.

او می‌افزاید: «ما می‌دانیم که افراد زیادی هستند که درمان‌های موجود آسم روی آنها به خوبی کار نمی‌کند، بنابراین بسیار مهم است که بتوانیم به تحقیقات‌مان برای یافتن درمان‌های جدید که بهتر با علل آسم مقابله می‌کنند، ادامه دهیم.»

در بریتانیا، بیش از پنج میلیون نفر مبتلا به آسم هستند و از هر ۱۲ بزرگسال، یک نفر و از هر ۱۱ کودک، یک نفر این بیماری را دارد.

افراد مبتلا به آسم معمولا دو دستگاه استنشاقی دارند: یک دستگاه پیشگیری‌کننده برای استفاده منظم، برای کاهش التهاب و جلوگیری از بروز علائم، و دستگاه دومی برای باز کردن سریع مجاری هوا.

کسانی که دچار حمله آسم می‌شوند نیز باید سریعا از اطرافیان یا اورژانس کمک بخواهند. زیرا در صورت وقوع حمله، تسکین دهنده آنها کمکی نمی‌کند و حمله‌های آسم نیز چهار ساعت طول می‌کشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتایج یک تحقیق جدید: بیماری‌های مربوط به سیستم عصبی شایع‌ترین بیماری در جهان هستند

نتایج یک تحقیق جدید: سیگار کشیدن مغز را کوچک می‌کند

نتایج یک تحقیق: ویروس‌هایی در ۳۶۰ میلیون سال پیش باعث تکامل بیشتر مغز انسان شدند