اجلاس تنوع زیستی در چین؛ تنوع زیستی در سراسر جهان در خطر است

اجلاس تنوع زیستی در چین؛ تنوع زیستی در سراسر جهان در خطر است
کپی رایت  euronews
نگارش از Jeremy Wilks  & یورونیوز فارسی

اولین بخش از اجلاس سرنوشت ساز در مورد تنوع زیستی در کونمینگ در چین در حال برگزاری است و به مناسبت این رویداد، یورونیوز متخصصانی از چین و اروپا را برای بحث ویژه ای درباره نحوه حفاظت از تنوع زیستی و ایجاد جهانی دوستدار طبیعت گرد هم آورده است. برخی نکات برجسته را در این برنامه می بینید.

لی لین، مدیر سیاست جهانی و وکیل در پاسخ به این پرسش که نظرش درباره سخنرانی رئیس جمهوری شی جین پینگ در اجلاس تنوع زیستی در اجلاس کوپ۱۵ چیست؟» می گوید: «یکی از مهمترین نکات سخنان او این است که او ۲۰۰ میلیون یورو برای ایجاد صندوق تنوع زیستی کونمینگ اختصاص داد و از پیوستن دیگر کشورها به آن استقبال کرد.»

یورونیوز: آیا فکر می کنید ما از کووید ۱۹ درس گرفته ایم؟

مریم بوآمرانی، رئیس بخش سیاسی و پژوهشی حوزه اکولوژی و تنوع زیستی از یونسکو در پاسخ به پرسش یورونیوز درباره اینکه آیا ما از کووید ۱۹ درس گرفته‌ایم، می گوید:‌ «آگاهی بی سابقه‌ای در مورد وابستگی متقابل ما به طبیعت و اکوسیستم ها و تنوع زیستی با آن بحران بوجود آمده است. اگر مردم در مورد انتخاب هایی که دارند آگاهی بیشتری داشته باشند، آنها می توانند آنچه می خرند و مصرف می کنند را انتخاب کنند و بدانند که پیامدهای انتخاب آنها تاثیر مثبتی بر تنوع زیستی دارد یا خیر .»

ژوزف سیتل، پرفسور اکولوژی در پاسخ به این پرسش یورونیوز که آیا ما باید هزینه تمام شده طبیعت را در محصولات تعیین کنیم؟‌ می گوید: «در نهایت، این به وضعیتی می انجامد که برای مثال غذای ارگانیک بسیار ارزان تر از غذای غیرارگانیک است زیرا تمام هزینه ها در آن لحاظ شده است. بنابراین فکر می کنم که ما باید از استدلال های اقتصادی استفاده کنیم اما نباید در دام قیمت گذاری گونه‌های واحد بیافتیم.»

ما جون، مدیر انستیتو امور عمومی و محیط زیست درباره شکست اهداف حفاظتی تنوع زیستی در آیچی ژاپن می گوید: «ما تمام اهداف بلند پروازانه را روی کاغذ آورده ایم. اما آنها از مرحله قانون تا سیاست اجرایی دولت پشتیبانی نمی شوند و همچنین پول و سرمایه گذاری هم از راه نرسیده است.»

لی لین، مدیر سیاستگذاری و حمایت در صندوق جهانی طبیعت در پاسخ به پرسش یورونویز که چه امیدهایی می توان از کونمینگ داشت، می گوید: «کوپ۱۵ یک لحظه حساس برای چین است تا بتواند نقش کشور میزبان را ایفا کند تا دیدگاههای مختلف در جهان را متحد کند و سعی در رفع اختلافات و نگرانی ها کند بطوری که ما واقعا بتوانیم درباره چارچوب تنوع زیستی را در سال آینده در کونمینگ توافق کنیم. این می تواند دگرگون کننده و جاه طلبانه باشد و همچنین حفاظتی را که همه ما به آن نیاز داریم فراهم کند.»

همانطور که شنیدید حفاظت از تنوع زیستی برای همه انواع حیات در روی زمین ضروری است. می توانید این گفتگو یک ساعته را در سایت یورونیوز دات کام مشاهده کنید و دیدگاه خود را با در میان بگذارید.