Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

صداهایی از آنگولا؛ پیرزنی که نماد ملی آشپزی شد

صداهایی از آنگولا؛ پیرزنی که نماد ملی آشپزی شد
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«ماما کوئيبا، نماد و شمایل آشپزی آنگولاست. او کار بزرگی برای معرفی غذاهای آنگولا کرده است.»

آگهی

این برنامهٔ صداهای آنگولا به معرفی «ماما کوئيبا» اختصاص دارد، آشپز ۸۳ آنگولایی که سه بار به‌عنوان شخصیت سال این کشور انتخاب شده است.

ماما کوئيبا مثل هر خریدار دیگری در لواندا صبح راهی بازار می‌شود تا مواد اولیه لازم برای غذاهایش را بخرد، خوراک‌هایی با طعم جادویی که دل آنگولایی‌ها و گردشگران را برده و در بازار تره‌بار از او مانند ملکهٔ آشپزی استقبال می‌کنند.

پدرو، که در بازار فروشنده است می‌گوید: «ماما کوئيبا، نماد و شمایل آشپزی آنگولاست، شخصیت نازنینی هم دارد. او کار بزرگی برای معرفی عطر و طعم غذاهای آنگولا کرده است. من او را خیلی دوست دارم اما مشتری سخت‌گیر و مشکل‌پسندی است.»

نام اصلی او «کاتارینا وری‌سیمو داکوستا» است گاهی او را «ناتالیا» صدا می‌زنند چون در نوئل به دنیا آمده و البته معروف به «ماما کوئیبا» است که در زبان محلی به معنای «مامان زشته» است.

خود او دربارهٔ ماجرای این نام‌گذاری می‌گوید: «این اسم را وقتی در بازار مغازه داشتم رویم گذاشتند. نزدیک ۴۰ سالم بود، دخترهای دیگر حدود ۲۰ سال داشتند، آنها جوان و زیبا بودند و به خودشان می‌رسیدند، اما من از بقیه پیرتر بودم و همیشه روسری داشتم. مردم می‌گفتند برویم مغازه مامان زشته (ماما کوئيبا) غذا بخوریم، و اینطوری این اسم روی من ماند. چاره‌ای هم نبود.» 

او دربارهٔ داستان ورودش به کار آشپزی حرفه‌ای می‌گوید: «اول کار فقط نوشیدنی می‌فروختم، نوشابه و آبمیوه و غیره، اما چون بچه‌‌هایم کوچک بودند، اجاق و میزی دست‌وپا کردم و برایشان غذا درست می‌کردم. مردم می‌آمدند و می‌گفتند خانم ناتالیا اینجا بوی غذا می‌آید. می‌گفتم برای بچه‌ها و شوهرم چیزی درست می‌کنم که وقت برگشت از مدرسه و سر کار بخورند. می‌گفتند حالا یک لقمه هم به ما بده. و من هم برایشان یک ظرف غذا می‌کشیدم.»

فروشندگان می‌گویند اصرار ماما کوئیبا بر رعایت تمیزی و بهداشت در کار تغذیه و خوراک روی تمام بازارها لوآندا تأثیر گذاشته است. او زن‌های فروشنده می‌گوید: «اول بهداشت و بعد فروش.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

وقتی ماما کوئيبا مغازه‌اش را در بازار بست و رستوران باز کرد، اولین مشتری‌های عمده‌اش بازیکنان تیم فوتبال اول کشور بودند.

خودش این خاطره را این‌گونه به‌یاد می‌آورد: «روز یکشنبه‌ای بود که رستوران را افتتاح کردیم، سال دقیقش یادم نیست. تیم فوتبال دو‌آگوستو بازی را برده بود و آنها مستقیم به رستوران من آمدند. مربی و تمام بازیکنان تیم اول کشور یعنی دو‌آگوستو.»

رستوران ماما کوئیبا از آن زمان دل و جان آنگولایی‌ها را تسخیر کرده است. اما غذای مخصوص او نوعی موفت است، یعنی ماهی کبابی، در کنار سیب‌زمینی شیرین، مانیوک و موز.

ماما کوئيبا همچنین یک شخصیت اجتماعی تأثیرگذار است. او مهارت‌های آشپزی‌اش را به نمایش گذاشته، کارزارهایی در دفاع از حقوق زنان برپا کرده، و گاهی در رئالیتی شو هم شرکت کرده است.

او که بسیار معروف است بارها در برنامه‌های تلویزیونی شرکت کرده و علاوه بر آشپزی، به دوستان و نزدیکان و نیز به عموم در مورد پخت‌وپز مشاوره می دهد. اما منبع الهام او آشپزی مادرش است.

او می‌گوید وقتی کسی خودکار به‌دست از او می‌پرسد که دستور تهیه خوراک‌هایش چیست جواب آماده‌ای ندارد و می‌افزاید: «نمی‌دانم چه بگویم. من آشپزی را زندگی می‌کنم.»

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

مین‌روبی در آنگولا؛ طرحی جسورانه برای احیای مشاغل و بهبود زندگی ساکنان