Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چگونه می‌توان از اماکن میراث جهانی در برابر تغییرات آب و هوایی محافظت کرد؟

چگونه می‌توان از اماکن میراث جهانی در برابر تغییرات آب و هوایی محافظت کرد؟
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از Jeremy Wilksیورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

موقعیت جغرافیایی شهر لوبک در آلمان باعث شد که این شهر در قرون وسطی به یکی از مراکز مهم تجاری تبدیل شود اما حالا در برابر افزایش سطح آب رودخانه و دریا آسیب پذیر شده است.

آگهی

در این برنامه تغییرات آب و هوایی به این پرسش می پردازیم که چگونه می توان از مکان های میراث جهانی در برابر تحولات اقلیمی محافظت کرد؟ در همین راستا به بررسی راههای محافظت از شهر تاریخی لوبک در آلمان خواهیم پرداخت.

پیش از گزارش ویژه از شهر لوبک آخرین داده ها از سرویس تغییرات آب و هوایی برنامه کوپرنیک را بررسی می کنیم.

ماه ژوئن سال جاری در سطح جهانی چهارمین ماه ژوئن از نظر رکورد گرما بود. میانگین دمای هوا ۰.۲ درجه سانتیگراد بیشتر از میانگین ماه های ژوئن بین سال های ۱۹۹۱ تا ۲۰۲۰ بود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

چند موج گرما در سطح جهان را در این ماه شاهد بودیم. سیبری یکی از مناطقی بود که دمای هوای آن بیشتر از میانگین بود. رکورد دمای هوای شهر یاکوتسک در ماه ژوئن شکسته شد و به ۳۵.۱ درجه سانتیگراد رسید. 

فنلاند نیز گرم ترین ماه ژوئن را از زمان آغاز ثبت داده های هواشناسی تجربه کرد. رکورد دمای هوا در هلسینکی، پایتخت این کشور در ماه ژوئن شکسته شد و به ۳۱.۷ درجه سانتیگراد رسید. 

آمریکای شمالی نیز گرم ترین ماه ژوئن خود را پشت سر گذشت. روستای لیتون در غرب کانادا پس از آنکه در جریان موج گرما، دمای ۴۹.۶ درجه ای را تجربه کرد با آتش سوزی جنگلی روبرو شد. 

ماه ژوئن ۲۰۲۰ در اروپا؛ موج گرما در حوزه دریای بالتیک

فنلاند و کشورهای حوزه دریای بالتیک ماه گذشته دمایی گرم تر از میانگین را تجربه کردند. در مقابل در دریای سیاه و شبه جزیره ایبری دمای هوا کمتر از میانگین بود. 

میزان بارش های غیرمعمول در قاره اروپا نیز طی ماه ژوئن قابل توجه بود. مقدار بارش باران در سراسر دریای سیاه و غرب اروپا ماه گذشته بیشتر از میانگین بود. 

یورونیوز
میزان بارش ها در قاره اروپا طی ماه ژوئنیورونیوز

شهر لوبک در آلمان چگونه برای پیامدهای تغییرات آب و هوایی آماده می شود؟

در گزارش ویژه این برنامه بررسی خواهیم کرد که اماکن میراث فرهنگی یونسکو چگونه برای رویارویی با خطر تغییرات آب و هوایی آماده می شوند. 

رودخانه تراوه (Trave) از درون شهر لوبک در آلمان عبور می کند و تمهیدی برای محافظت از شهر در برابر بالا آمدن آب دریای بالتیک در نزدیکی آن اندیشیده نشده است. 

موقعیت جغرافیایی لوبک باعث شد که به یکی از مراکز مهم تجاری در قرون وسطی تبدیل شود اما حالا این شهر در برابر افزایش سطح آب رودخانه و دریا آسیب پذیر است.

شهر لوبک در سال ۱۱۴۳ میلادی پایه گذاری شد و با کلیساهای سبک گوتیک و عمارت های تجاری خود شناخته می شود. مقامات شهر برای تضمین آینده لوبک باید با چالش تغییرات آب و هوایی روبرو شوند. 

کاتارینا ووگل، هماهنگ کننده اماکن میراث فرهنگی می گوید ارزیابی خطرات پیش روی شهر در جریان است.

وی اظهار داشت: «تنها درباره جاری شدن سیل هنگام بالا آمدن آب دریاها سخن نمی گوییم بلکه بحث بارش های شدید هم مطرح است. از سوی دیگر خطر خشکسالی شدید نیز وجود دارد. همه اینها معضلاتی است که بررسی آنها یا آغاز شده و یا در جریان است.»

آگهی

جاری شدن سیل مشکل جدیدی نیست اما رو به گسترش است. آرنه آرنس، متخصص مهندسی سواحل در دانشگاه روستوک به مقامات لوبک درباره تهدیدات پیش رو مشورت می دهد.

او می گوید: «در اینجا شاهد نشانه هایی از سطح بالا آمدن آب در سال ۱۸۷۲ هستیم. طوفان آن سال بیشترین میزان افزایش سطح آب طی هزار سال اخیر را رقم زد. اکنون اگر تصور کنیم که سطح آب طی ۱۰۰ سال آینده یک متر یا حتی یک متر و نیم بالا خواهد آمد، این امر به این معنا خواهد بود که بیشترین میزان افزایش سطح آب در این نواحی را شاهد خواهیم بود.»

آماده شدن برای اینگونه پیامدهای تغییرات آب و هوایی پرسش های زیادی را مطرح می کند. ساخت حصارهایی برای مقابله با سیل می تواند به جذابیت های تاریخی شهر لطمه بزند و موقعیت آن در فهرست یونسکو را نیز به خطر بیاندازد. 

با این حال باید اقدامی در دستور کار قرار گیرد. آرنه آرنس در این باره می گوید: «وقتی وضع این منطقه را در نظر می گیریم در می یابیم که نسبتا از نظر فضا در تنگنا هستیم. به دلیل همین محدودیت در فضا برای ساخت ساز و کارهای دفاعی انعطاف پذیری کمی داریم. به این ترتیب تنها کاری که واقعا می توانیم انجام بدهیم یا جلوگیری از ورود سطح بالایی از آب به رودخانه است و یا ساخت عنصری دفاعی در محل! مثلا دیوار حفاظی در برابر سیل!»

آگهی

مقامات شهر در حالی گزینه های ممکن را در دست بررسی دارند که ساکنان محلی از هم اکنون خود را برای رویارویی با تهدیدها آماده می کنند. یان دومیر، شهروندی است که به بازسازی خانه ۶۰۰ ساله خود و نصب پمپ های آبگیر و حصارهای مقابله با سیل رو آورده است.

یان دومیر در پاسخ به این پرسش که آیا نگران افزایش سطح آب و جاری شدن سیل است می گوید: «بله طبیعتا! زیرا سطح آب هر سال دو یا سه میلی متر افزایش می یابد. شاید به نظر زیاد نیاید اما در عرض ۱۰ سال یا ۲۰ سال زیاد می شود. فرزندانمان سه و پنج ساله هستند. معلوم نیست ۵۰ سال دیگر چه روی خواهد داد؟ از هم اکنون نگران آن هستیم.»

با مراجعه به پایگاه اینترنتی ما می توانید از چالشی که تغییرات آب و هوایی برای اماکن تاریخی پدید آورده است بیشتر آگاه شوید.

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

شعارهای اعتراضی هزاران فعال محیط زیستی درآستانه برگزاری نشست گروه هفت در مونیخ

سیل مرگبار در آلمان و بلژیک هشداری برای تشدید تغییرات آب و هوایی

تغییرات آب‌وهوایی؛ شکار ذرات متان برای شناخت منشئهای پنهان نشت این گاز