شعارهای اعتراضی هزاران فعال محیط زیستی درآستانه برگزاری نشست گروه هفت در مونیخ

تظاهرات فعالان محیط زیست پیش از برپایی اجلاس سران گروه هفت در مونیخ
تظاهرات فعالان محیط زیست پیش از برپایی اجلاس سران گروه هفت در مونیخ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تظاهرکنندگان در مخالفت با جنگ، لزوم استفاده بیشتر از انرژی‌های تجدیدپذیر و مبارزه با گرمایش زمین پارچه نوشته‌هایی با خود حمل می‌کردند. کشورهای گروه هفت که تنها ده درصد جمعیت دنیا را تشکیل می دهند مسئول انتشار یکسوم گازهای گلخانه ای در سطح دنیا هستند.

آگهی

هزاران معترض که اغلب آنها را فعالان محیط زیست و کنشگران تغییرات اقلیمی تشکیل می‌دادند یک روز پیش از برپایی نشست رهبران هفت کشور صنعتی جهان در مونیخ دست به تظاهرات زدند.

تظاهرکنندگان با حرکت در خیابان‌های شهر مونیخ که از روز یکشنبه میزبان سران کشورهای عضو گروه هفت است خواستار تلاش بیشتر برای مقابله با گرمایش زمین و تغییرات آب و هوایی شدند.

به گفته پلیس حدود ۴ هزار نفر و به گفته برگزارکنندگان این تظاهرات دست کم ۶ هزار نفر به فراخوان حدود ۱۵ سازمان غیردولتی برای تجمع در دفاع از محیط زیست و مبارزه با نابرابری‌ها پاسخ مثبت داده بودند.

با این حال شمار شرکت کنندگان از حدود بیست هزار نفری که سازمان‌دهندگان این تجمع پیش‌بینی آنرا کرده بودند بسیار کم‌تر بود.

در فراخوان برای شرکت در این تجمع اعتراض‌آمیز موضوعاتی چون بحران آب و هوایی، انقراض گونه‌ها و نابرابری‌ها دستمایه قرار گرفته بود.

مدافعان محیط زیست و فعالان جنبش جهانی دگرخواهی موسوم به آلترگلوبالیست‌ها با شرکت در این تظاهرات تلاش کردند تا پیش از برپایی نشست گروه هفت صدای خود را به گوش رهبران کشورهای عمده صنعتی در جهان برسانند.

در میان جمعیت متنوع فعالان همچنین بازنشستگان طبیعت‌گرد و عاشق محیط زیست و نیز جوانانی که نگران بحران آب و هوا در آینده هستند به چشم می‌خوردند.

تظاهرکنندگان پارچه نوشته‌هایی با خود حمل می‌کردند که روی آنها شعارهایی در مخالفت با جنگ، لزوم استفاده بیشتر از انرژی‌های تجدیدپذیر، مبارزه با گرمایش زمین و نجات سیاره نوشته شده بود.

یکی از مسئولان سازمان غیردولتی WWF که از جمله برپاکنندگان این تظاهرات بود با خطاب قرار دادن سران آلمان، کانادا، ایالات متحده، فرانسه، ایتالیا، ژاپن و بریتانیا به عنوان کشورهای عضو گروه هفت از آنها پرسید: «برای خروج سریعتر از سوخت‌های فسیلی چه می‌کنید؟ برای جلوگیری هر چه سریع‌تر از انقراض گونه‌ها سریعتر چه می‌کنید؟»

یک عضو جوان سازمان غیردولتی یاد شده نیز به خبرنگار فرانس‌پرس گفت: «کشورهای گروه هفت با وجود اینکه تنها ۱۰ درصد از جمعیت جهان را تشکیل می دهند، مسئول یک سوم انتشار گازهای گلخانه ای هستند.»

فیونا، یکی از دیگر از فعالان جوان صلح سبز که در این اجتماع شرکت کرده بود به دمای بالای ۵۰ درجه در کشور هند اشاره می‌کند و می‌گوید مردم در این کشور به دلیل گرمای شدید جان خود را از دست می‌دهند.

مقامات آلمانی با برقراری تدابیر امنیتی شدید و حضور پرشمار نیروهای پلیس تلاش کردند به هر قیمتی که شده از بروز تحرکات خشونت‌آمیزی که پیش‌تر در سال ۲۰۱۷ اجلاس سران گروه بیست در هامبورگ را تحت‌الشعاع قرار داده بود، جلوگیری کنند.

با این حال به گزارش خبرگزاری فرانسه، در پایان راه‌پیماییِ معترضان در خیابان‌های شهر مونیخ، درگیری‌های پراکنده‌ای میان ماموران پلیس و آندسته از تظاهرکنندگان که خود را اعضای «بلوک ضد سرمایه‌داری» معرفی می‌‌کردند، روی داد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روز زمین؛ هزاران هوادار محیط زیست در لندن به نشانه اعتراض در سکوت روی زمین دراز کشیدند

جوان ۲۱ ساله بار دیگر برای هشدار درباره تغییرات اقلیمی از برجی در لندن بالا رفت

چگونه می‌توان از اماکن میراث جهانی در برابر تغییرات آب و هوایی محافظت کرد؟