Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

جشنوارهٔ فیلم کودک و نوجوان شارجه؛ سینما با کودکان و برای کودکان

جشنوارهٔ فیلم کودک و نوجوان شارجه؛ سینما با کودکان و برای کودکان
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دهمین جشنوارهٔ بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان شارجه با شرکت ۸۰ فیلم از ۳۷ کشور دنیا برگزار شد.

آگهی

برترین‌ آثار صنعت سینما در ارتباط با جوانان در این جشنواره به نمایش درآمده، و این رویداد با افتتاحیهٔ جهانی سه فیلم و افتتاحیهٔ منطقه‌ای ۴۳ فیلم دیگر همراه بود.

شیخا جواهر قاسمی، دبیر این جشنواره می‌گوید: نکتهٔ این جشنواره این است که تبلیغاتی نیست، یعنی هدفش فرش قرمز و عکس و رژهٔ ستارگان نیست. هدف ما این است که جوانان را تشویق کنیم و یادشان بدهیم چطور فیلمنامه‌نویس و بازیگر و کارگردان بشوند.

جشنوارهٔ امسال با نمایش فیلم باغ‌وحش، به کارگردانی طارق الریماوی گشایش یافت، فیلمی که موضوعش بحث داغ روز است، و ماجرای پسربچه‌ای را در بستر درگیری‌های فلسطین روایت می‌کند.

فیلم باغ وحش دستان پسربچه‌ای را روایت می‌کند که در ویران‌ترین باغ‌وحش دنیا دنبال توپش می‌گردد و با یک بچه‌ببر آشنا می‌شود. آنها رفیق می‌شوند، و بعد در این منطقهٔ جنگ‌زده جای امنی برای بازی می‌گردند.

این کارگردان اهل اردن که در قطر تحصیل کرده دربارهٔ فیلمش می‌گوید: «هدف انیمیشن، و در کل فیلم، نه صرفا سرگرمی که رساندن پیام صلح و امید و محبت به کودکان است، به‌خصوص به بچه‌ها در مناطقی مانند غزه. و این کار، کار خطیری است چون همیشه بچه‌ها را دست‌کم می‌گیریم و فکر می‌کنیم باید فقط فیلم‌های مفرح برایشان بسازیم. اما بچه‌ها باید بتوانند عمیقا به فیلمی که می‌بینند بیندیشند و درباره‌اش بحث کنند.»

برگزارکنندگان نیز موافق این نظرند و می‌گویند این جشنواره با هدف ترویج تفکر و ترغیب جوانان به گفتگو شکل گرفته است.

شیخا جواهر قاسمی معتقد است که کودکان و نوجوانان فعلی بسیار باهوش‌تر و پذیراتر از پیش‌اند و پرسش‌های زیادی دارند و فیلمی که می‌بینند باید پاسخگوی این پرسش‌ها باشد. 

او می‌افزاید‌: «می‌خواهیم فیلم‌هایی دربارهٔ مسائل اجتماعی، اقتصادی، اقلیمی، چالش پناهندگان و رویدادهای کنونی جهان داشته باشیم. هیچ مسئله‌ای را زیبا جلوه نمی‌دهیم، چون بچه‌ها آن را چنان‌که هست جای دیگری می‌بینند. پس ترجیح می‌دهیم آن را در جای درست ببینند، و درباره‌اش با دیگران بحث کنند و بیاموزند تا روزی اوضاع را عوض کنند.»

جشنوارهٔ شارجه بخش خاصی هم برای استعدادهای جوان منطقه دارد. جان رامِز، بازیگر خردسال مصری امسال جایزهٔ سخنگوی برجسته را گرفت.

شرکت‌کنندگان می‌توانند در مجموعه کارگاه‌های پیشرفته نکات گوناگونی از استادان مختلف بیاموزند؛ از هنر داستان‌گویی بصری تا دورهٔ خاص گریم و جلوه‌های ویژه.

ریفا محمد، مربی گریم و جلوه‌های ویژه می‌گوید:‌ «بعضی بچه‌ها مستعدند اما نمی‌دانند چطور استعدادشان را بروز بدهند. درنتیجه با تماشای کار ما به شوق‌وذوق خودشان و ما برای بازیگری، گریم یا جلوه‌های ویژه پی می‌برند.»

این جشنواره فرهنگ‌های جهان را معرفی می‌کند و به مخاطب نشان می‌دهد که اقوام و فرهنگ‌ها و مذاهب مختلف چطور کنارهم زندگی می‌کنند. دست‌اندرکاران جشنواره همچنین می‌خواهند فیلمسازان اماراتی هم پا پیش بگذارند و برای کودکان فیلم بسازند. جشنواره شارجه امسال از ۳۰ ام مهر تا ۶ آبان‌ برگزار شد.

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

در هر سه دقیقه یک کودک در فرانسه قربانی خشونت جنسی می‌شود

برگزاری جشنواره بین‌المللی جاز در شهر باکو با حضور ۱۹ نوازنده