درخشش نوازندگان جوان پرو در جشنوارهٔ سالزبورگ همراه خوان دیه‌گو فلورز

با همکاری
درخشش نوازندگان جوان پرو در جشنوارهٔ سالزبورگ همراه خوان دیه‌گو فلورز
Copyright euronews
نگارش از Katharina Rabillonیورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«این بچه‌ها چیزی دارند که در ارکسترهای دیگر شنیده نمی‌شود، آن هم انرژی است، شیوهٔ همنوازی و حرکت با هم به سبک پرو است که حالا به موسیقی کلاسیک هم آمده»

خوان دیه‌گو فلورز، خوانندهٔ اپرای اهل پرو با ارکستری از نوجوانان کشورش راهی جشنوارهٔ سالزبورگ، یکی از معتبرترین جشنواره‌های موسیقی کلاسیک جهان شد.

این خوانندهٔ نامدار برنامه‌ای برای آموزش موسیقی دارد که در آن مجموعه‌ای از مدارس در پرو به کودکان و نوجوانان کم‌بضاعت به رایگان آموزش موسیقی می‌دهند. 

حضور در جشنوارهٔ سالزبورگ؛ رؤیایی که به حقیقت پیوست

خوان نخستین بار در سال ۲۰۰۹ و پس از بازدید از طرح مشابهی در ونزوئلا به این ایده رسید. مجموعه مدارس او که با عنوان «سمفونی برای پرو» فعالیت می‌کنند تا کنون بیش ۳۰ هزار کودک و نوجوان را تحت پوشش قرار داده‌ است و هم‌اکنون نیز ۶ هزار نوجوان در این برنامه در حال آموزش دیدن هستند.

او دربارهٔ انگیزه‌اش برای این کار می‌گوید: «رؤیاها هستند که ما را به بهشت می‌رسانند، و رؤیاهای من تمام‌نشدنی‌اند، و البته رؤیای اصلی‌ام این است که افراد بیشتری را در پرو آموزش بدهم و تعداد این بچه‌ها را به یک میلیون نفر برسانم.»

کودکانی که عمدتا بین هشت تا ده سال سن دارند وهمگی زندگی سخت و خانواده‌های کم‌بضاعتی داشته‌اند در این مدارس نوازندگی ساز یا خواندن آواز را می‌آموزند. بسیاری از این نوجوانان گذشتهٔ دشواری داشته‌اند اما برنامهٔ سمفونی برای پرو کمک‌شان کرده تا با چالش‌ها روبه‌رو شوند.

نیکول که یکی از آنهاست می‌گوید: «واقعیت این است که مشکلات زیادی دارم، و تنها من اینطور نیستم، اما من هم مثل بقیه دوستانم می‌توانم به یاری هنر زیبای موسیقی از مشکلات رها شوم، حضور در اتریش رؤیایی بود که عملی شد.»

دایانا دیگر نوازندهٔ جوان فلوت دربارهٔ اهمیت موسیقی در فرهنگ آمریکای لاتین می‌گوید: «به‌گمانم ویژگی ما اهالی آمریکای لاتین همین همدلی با موسیقی و بیشتر موسیقی پاپ است، ما همه جا موسیقی می‌گذاریم، وقت غذا، وقت حمام، وقت رانندگی، فکر می‌کنم بدون موسیقی دیگر این‌طور که هستیم نمی‌بودیم.»

طنین متفاوت موسیقی کلاسیک با شوروشوق مردمان آمریکای لاتین

بهترین این نوازندگان از سراسر کشور ارکستری را تشکیل داده‌اند که همراه استادشان خوان دیه‌گو فلورز راهی سالزبورگ شده است. این نوجوانان نمایندگان کل برنامهٔ «سمفونی برای پرو» و کشورشان هستند.

برخی از آنان بخت آن را داشته‌اند که در سال ۲۰۱۹ در سفری مشابه به سالزبورگ در کارگاه‌های تخصصی نوازندگان برتر دنیا شرکت کنند. 

خوان دیه‌گو فلورز دربارهٔ تفاوت این ارکستر جوان با دیگر نوازندگان حرفه‌ای می‌گوید: «این بچه‌ها چیزی دارند که در ارکسترهای دیگر شنیده نمی‌شود، آن هم انرژی است، شیوهٔ همنوازی و حرکت با هم به سبک پرو است، شیوه‌ای که حالا به موسیقی کلاسیک راه پیدا کرده است.» 

او در پایان می‌افزاید: «اینها روحیه، شوق، خوش‌بینی و پیغام خودشان را دارند، یعنی موسیقی زندگی‌شان را عوض کرده و آنها می‌خواهند با موسیقی دنیا را عوض کنند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فوران احساسات؛ نوای سحرآمیز موسیقی ارکستر فیلارمونیک وین

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان

جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکسترجوان؛ مرحلهٔ نیمه‌نهایی