ارکستر فیلارمونیک وین زندگی ما را برای همیشه تغییر داده است

با همکاری
ارکستر فیلارمونیک وین زندگی ما را برای همیشه تغییر داده است
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از Katharina Rabillon
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در این برنامه موزیکا به تلاش‌های ارکستر فیلارمونیک وین در پرورش نسل آینده خود می‌پردازیم. در آکادمی این ارکستر با نسل جوانش، چهره‌های جدیدی که آداب ارکستر را با چاشنی تازگی به نسل بعد منتقل می‌سازند، ملاقات می‌کنیم.

نوازندگی در ارکستر فیلارمونیک وین برای هر موسیقیدانی یکی از نمادهای غایی موفقیت است. با نگاهی به میراث غنی، این ارکستر باید ایفای نقش خود در موسیقی مدرن قرن ۲۱ جهان را تضمین ‌کند. در این برنامه موزیکا به تلاش‌های ارکستر فیلارمونیک وین در پرورش نسل آینده خود می‌پردازیم. در آکادمی این ارکستر با نسل جوانش، چهره‌های جدیدی که آداب ارکستر را با چاشنی تازگی به نسل بعد منتقل می‌سازند، ملاقات می‌کنیم. 

آکادمی ارکستر فیلارمونیک وین

ارکستر فیلارمونیک وین با طراحی برنامه‌ آموزشی منحصر به فرد و همه‌جانبه در آکادمی انحصاری خود به دنبال پرورش نسل جوان اعضای خود است. این آکادمی ۱۲ دانشجو می‌پذیرد و آن‌ها باید دوسال را وقف یادگیری آداب و سبک نوازندگی این ارکستر کنند. مایکل بلادرر، موسس آکادمی ارکستر فیلارمونیک وین می‌گوید: «مهم‌ترین موضوع نواختن در ارکستر است زیرا همه چیز آن‌جا اتفاق می‌افتد و رد و بدل می‌شود. البته، داشتن جلسات هفتگی آموزشی خصوصی با یکی از نوازندگان باسابقه ارکستر هم بسیار بسیار مهم است. نواختن در ارکستر مجلسی هم ضروری است. زیرا در آنجا رهبر ارکستری وجود ندارد و فورا متوجه می‌شوید که چه زمان باید مسئولیت برعهده بگیرید، چه وقت باید موسیقی را شما پیش ببرید و چه هنگامی باید به بقیه گوش دهید. تعالی برای ما مهم‌ترین مساله است. البته که آداب ارکستر ضروریست و ظرافت نقشی مهم ایفا می‌کند، اما تعالی مهمترین موضوع ماست. درنهایت، همه چیز باید در بالاترین سطح خود باشد.»

تعالی برای ما مهم‌ترین مساله است. درنهایت، همه چیز باید در بالاترین سطح خود باشد
مایکل بلادرر
موسس آکادمی ارکستر فیلارمونیک وین

لوکاس استراتمن از نیویورک یکی از دانشجویان این آکادمی و از امیدهای نسل آینده نوازندگان این ارکستر است. او که اکنون با موفقیت در آزمون ورودی ارکستر، موفق به کسب جایگاه در بخش ویولن دوم ارکستر فیلارمونیک وین شده است، نوازندگی در این ارکستر را فرای رویاهای خود می‌داند. لوکاس می‌گوید: «همه ما روزانه ساعت‌ها به صورت شخصی تمرین می‌کنیم اما این‌که می‌توانیم گرد هم بیاییم و باهم بنوازیم فوق‌العاده است. من چیزهای زیادی نه تنها در مورد جنبه فنی نوازندگی، بلکه تفکر و تصور نوازندگیم توانسته‌ام بیاموزم. عمق دانشی که ما اینجا می‌آموزیم، باور کردنی نیست. وقتی حدودا ۱۵ ساله بودم، شک داشتم که آیا می‌توانم در موسیقی آینده‌ای داشته باشم؟ آیا می توانم کنسرت اجرا کنم؟ با موسیقی چه می‌توانم بکنم؟ این‌جا بودن به من اطمینان داد که می‌توانم در موسیقی، آینده داشته باشم. نواختن در ارکستر فیلارمونیک وین حتی فرای رویاهای من بود. وقتی به این‌جا آمدم و دیدم هرکس با چه لذتی در ارکستر می‌نوازد و چقدر به ارائه زیبای موسیقی و هنر پایبند است، اشتیاق من به موسیقی چندبرابر شد.»

ارکستر جهانی و آینده نگر

دانشجویان با ارکستر افسانه‌ای فیلارمونیک وین در سراسر جهان اجرا می‌کنند. چون ارکستر آینده نگر است و موسیقی معاصر را پیشرو می‌داند، دانشجویان فرصت اجرای کنسرت همراه توماس آدس، یکی از موفق‌ترین آهنگسازان عصر خود را پیدا کردند. او می‌گوید: «نواختن در ارکستری بزرگ مثل این برای نخستین بار، بسیار هیجان‌انگیز است. احساس من هم اکنون مثل جوانترین نوازنده‌هاست. ما ممکن است نوازندگی آن‌ها را بارها در سال‌های پیش‌ رو ببینیم و این احساسی فوق‌العاده است.»

Euronews
تمرین ارکستر فیلارمونیک وینEuronews

همکاری با رهبران بزرگ

در این آکادمی، دانشجویان نه تنها تجربه همکاری با رهبران ارکستر افسانه‌ای را روی صحنه کنسرت پیدا می‌کنند بلکه در جلسات دید و بازدید می‌توانند آن‌ها را شخصا بهتر بشناسند. کریستیان تیلمان، رهبر ارکستر بزرگ و شناخته شده بین‌المللی می‌گوید: «دانشجویان می‌توانند همگنی شگفت‌انگیز ارکستر را در این‌جا بیاموزید. سخت ترین مساله این است که همه باید در جای مناسب خود و جذب این همگنی شوند. اکثر دانشجویان بسیار ساده‌اند و چون بی‌تجربه‌اند، راه‌حل‌های مستقیم برای مسائل پیدا می‌کنند. اما من دیگر این‌گونه نیستم. پیچیده‌تر فکر می‌کنم و این مساله کمی گمراه‌کننده است. گاهی وقت‌ها فکر می‌کنم، خودم را در آن‌ها می‌توانم ببینم.»

توئیتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

دانشجویان این آکادمی در لحظه‌هایی تاریخی مانند اجرای کنسرت در کلیسای نمادین ساگاردا فامیلیای بارسلون برای اولین بار در جهان و در کاخ شوئن برون وین شرکت کردند. آن‌ها معتقدند که اجرا در این ارکستر زندگی آن‌ها را برای همیشه تغییر داده است.

خبرنگار • Farhad Mirmohammadsadeghi

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماجراهای آمادگی برای اجرای یک نقش جذاب و پیچیدهٔ اپرا برای اولین بار

کنسرت سال نو ارکستر فیلارمونیک وین با پیام امید، صلح و برادری

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان