اشتیاق سونیا یونچووا، خواننده برجسته اُپرا برای اجرای اپرای اسپانیایی

Access to the comments نظرها
نگارش از Katharina Rabillon  & یورونیوز فارسی
اشتیاق سونیا یونچووا، خواننده برجسته اُپرا برای اجرای اپرای اسپانیایی
Copyright  euronews

سونیا یونچووا خوانندهٔ معروف سوپرانو، برای نخستین‌بار زارزوئلا، یا اُپرت اسپانیایی را در مادرید اجرا می‌کند.

این خواننده بلغارستانی دربارهٔ عشق و علاقهٔ خود به فرهنگ اسپانیا می‌گوید: «همیشه عاشق اسپانیا بوده‌ام، عاشق ذهنیّت سرراست و سرزندگی مردمش. کشورهایی را که اصالت‌شان را حفظ می‌کنند دوست دارم و اسپانیا یکی از آن کشورهاست.»

زارزوئلا که آن را اغلب اُپِرِت اسپانیایی می‌خوانند، تلفیقی است از نثر و شعر و رقص. سونیا می‌گوید: « همیشه مجذوب کُمدی و همچنین داستان‌های عاشقانهٔ سوزناک بوده‌ام و عاشق آن احساس هوسناکی که از این موسیقی‌ها بیرون می‌زند. برای همین می‌خواستم زارزوئلا بخوانم.»

مادرید همواره کانون گرم آفرینش این ژانر بوده است و اپراخانه زارزوئلای این شهر به تقلید از لااسکالّای میلان در سال ۱۸۵۶ گشایش یافته است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

میگوئل اورتگا، رهبر ارکستر این اجرا دربارهٔ این گونه موسیقایی می‌گوید: «زارزوئلّا در اسپانیا یک ژانر غنایی است که قدمت زیادی دارد و اولین اجراهای آن به ۱۶۵۰ بر می‌گردد. اما شاهکارهایی واقعی این ژانر در ابتدای قرن بیستم پدید آمد.»

یکی از این آثار اپرت معروف «لامِرچِنِرا» ساختهٔ فدریکو مورِنو تورّوبا است.

سونیا می‌گوید این اُپرت محبوب اوست و دربارهٔ سیروسیاحتش در ژانرهای مختلف موسیقی می‌گوید: «همیشه کنجکاوی‌ام را دربارهٔ دیگر ژانرهای موسیقی حفظ کرده‌ام. به خودم اجازه سفر در دنیاهای دیگر را می‌دهم و این کار را خیلی دوست دارم. به‌عنوان هنرمند این آزادی را به خودم داده‌ام.»