Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

جشن هزار ساله «سنت بلیز» در کرواسی؛ «محبوب‌ترین» رویداد شهر دوبروونیک

جشن هزار ساله «سنت بلیز» در کرواسی؛ «محبوب‌ترین» رویداد شهر دوبروونیک
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جشن «سنت بلیز» از سال ۹۷۲ میلادی در دوبروونیک برگزار می‌شود. بسیاری در این روز از گوشه و کنار منطقه دوبروونیک گردهم می‌آیند تا به «سنت بلیز» ادای احترام کنند. بنا به افسانه‌ها سنت بلیز از این شهر در برابر خطرها محافظت کرده است.

آگهی

در شهر دوبروونیک در کرواسی می توان بهترین جنبه های سواحل شرقی دریای آدریاتیک را مشاهده کرد. ساختمان های باشکوه و قلعه هایی که با دیوارهای خود سالها از این شهر محافظت کرده اند از جذابیت های این شهر هستند.

بنا به افسانه ها سنت بلیز (Saint Blaise) نیز از این شهر در برابر خطرها محافظت کرده است.

مارینا کریستیچویچ، راهنمای گردشگران در دوبروونیک می گوید: «براساس افسانه ها یکی از کشیشان محلی در قرن دهم خواب سنت بلیز را می بیند که به او در مورد خطر حمله کشتی های دشمن به دوبروونیک هشدار می دهد. کشیش این هشدار را جدی می گیرد و به دولت محلی اطلاع می دهد. آنها خود را آماده می کنند و به این ترتیب شهر به کمک سنت بلیز از خطر نجات پیدا می کند. او به این ترتیب ملقب به محافظ شهر شد.»

او می افزاید: «نزدیک به ۳۰ مجسمه سنت بلیز به نشانه محافظت او از شهر در مهمترین ساختمان های دولتی نصب شده است.»

کریستینا جینر، خبرنگار یورونیوز که در روز جشن سنت بلیز به این شهر رفته است می گوید: «روز بزرگ دوبروونیک جشن گرفته می شود. به جشن سنت بلیز در این شهر آمده ایم. این جشن بیش از هزار سال است که برگزار می شود. جشن و سرورهایی که به این مناسبت برگزار می شود محبوبترین رویداد این شهر است.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جشن سنت بلیز از سال ۹۷۲ میلادی برگزار می شود. سنت بلیز نماد اتحاد نهادها و شهروندان جمهوری راگوسا بود. بسیاری در روز جشن سنت بلیز از گوشه و کنار منطقه دوبروونیک جمع می شوند تا به او ادای احترام کنند.

نینا ابولین، وزیر فرهنگ کرواسی در این مورد می گوید: «این جشن ده سال پیش در فهرست میراث فرهنگی ناملموس یونسکو به ثبت رسید. این نشانه دیگری است از ارزش این جشن برای شهر دوبروونیک، کشور کرواسی و بشریت! این واقعا یک جشن فرهنگی است و حقیقتا به تقویت هویت شهروندان دوبروونیک کمک می کند.»

شرکت کنندگان در مراسم جشن سنت بلیز پس از برگزاری مراسم عشای ربانی به خیابان های بخش تاریخی شهر می روند.

روز جشن سنت بلیز برای ساکنان شور و هیجان زیادی دارد. نیکولتا بورکوویچ، رئیس منطقه دوبروونیک در این مورد می گوید: «امروز صبح زود بیدار شدیم و لباس های محلی خودمان را به تن کردیم و به مراسم عشای ربانی رفتیم. امروز روز بسیار خاصی برای ما است.»

رویدادهای روز جشن سنت بلیز در اطراف کلیسایی برگزار می شود که برای ادای احترام به او بنا شده است. سنت بلیز شفادهنده بیماری های حلق و گلو محسوب می شد.

کاتارینا کومائیچ، تاریخ نویس در این باره می گوید: «یکی از معجزه های او درمان پسربچه ای بود که به دلیل گیر کردن تیغ ماهی در گلویش در آستانه خفگی بود. او با استفاده از شمع ها معجزه ای انجام داد و جان آن پسربچه را نجات داد.»

از همین رو کشیشان کلیساهای محلی آنطور که مرسوم است با شمع هایی خاص گلوی مومنان را متبرک می کنند.

از سوی دیگر افرادی که به آنها ترومبونیری گفته می شود وظیفه اعلام آغاز و پایان جشن سنت بلیز را با توپ و تفنگ برعهده دارند. ماکان کرسینیر، یکی از اعضای گروه ترومبونیری در این مورد می گوید: «هدف از این کار نمایش قدرت نظامی هم بود زیرا آن زمان ها نمایش اینکه سلاح در اختیار دارید مهم بود. برخی از بزرگترین توپ و تفنگ های قرن پانزدهم در این شهر تولید می شد.»

هر چند گروه ترومبونیری رسما پایان جشن سنت بلیز را اعلام می کند اما جشن و سرور در خیابان های شهر ادامه می یابد.

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

آشنایی با ۹ جاذبه فرهنگی که در سفر به کرواسی باید از آن‌ها بازدید کرد

نقاشی پل گوگن از تاهیتی ۹.۵ میلیون یورو به فروش رفت