ترویج رواداری و تکثر فرهنگی در جشنواره نسیمی باکو

ترویج رواداری و تکثر فرهنگی در جشنواره نسیمی باکو
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«از خودبیگانگی و این هویت از دست‌ رفته باعث پیدایش این خلا تعصب، نفرت و کج‌فهمی شده است. پیام رواداری عمادالدین نسیمی پیامی است که ما امروز به آن نیاز داریم.»

آگهی

زندگی عمادالدین نسیمی شاعر و عارف قرن هشتم هجری الهام‌بخش برگزاری جشنواره‌ای هنری در باکوی آذربایجان شده است. 

افتتاحیه این جشنواره با اجرای موسیقی عالم قاسم‌اف، آهنگساز مشهور موسیقی مقامی در آذربایجان همراه بود. عمادالدین از بنیانگزاران حروفیه بوده و شهر شَماخی که زمانی بر مسیر جاده ابریشم قرار داشت به روایتی زادگاه وی بوده است.

برگزاری مراسم رقص سنتی در جشنواره نسیمی باکو.

امین محمداف، مشاور هنری این جشنواره می‌گوید: «با اینکه عمادالدین قرن‌ها پیش می‌زیسته اما همچنان سخنان او و پیامش درباره تساهل فرهنگی و یگانگی آحاد بشر به‌روز و پیشرو است و این پیامی است که ما می‌خواهیم از طریق این جشنواره منتقل کنیم.»

[**مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید**](مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید)

هنرمندان بین‌المللی در شاخه‌های مختلف این جشنواره حضور دارند. یکی از آنها «چنگیز بابایف» هنرمند حجم‌ساز آذربایجانی است که با پروژه خود به نام «سیارات» به اندیشه‌های عماد‌الدین نسیمی ادای دین کرده است. ایده محوری کارهای او حضور هستی در تمام ذرات است.

بابایف می‌گوید: «در ساخت این آثار از مواد مختلف در ابعاد مختلف استفاده شده تا سیارات مختلفی شکل بگیرند که همه در یک جهان قرار دارند. اما تفاوت‌های آنها این جهان را از هم جدا نمی‌کند. یک چیز در تمام ذرات این عالم مشترک است و آن «عشق» است.»

نمایی از مجموعه حجم‌های چنگیز بابایف به نام سیارات در جشنواره باکو.

گروه ویتنامی «باندهانوی دوئو» که آثارش ملهم از راک دهه ۶۰ میلادی است، در این جشنواره با هدف ادای دین به «روح ویتنام» نوعی موسیقی تلفیقی اجرا کرد.

نوئن لی، نوازنده این گروه می‌گوید: «فکر می‌کنم موسیقی ویتنام بسیار وامدار ملودی و بیان احساسات است.» و نوهو گوانگ، دیگر عضو گروه می‌افزاید: «بله و همچنین بسیار به عنصر مراقبه وابسته است. همچنین با زبان ما ارتباط تنگاتنگی دارد. چون زبان ما در پیوند عمیق با موسیقی است و این موسیقی به نوعی بیانگر زبان مردم ما نیز هست.»

همزمان با اجرای موسیقی، بسیاری از نقاط باکو شاهد برگزاری نمایشگاه و نیز اجرای هنرهای بصری بود. خِرِت ناسِنس از «انجمن جشنواره‌ اروپا» درباره این فستیوال می‌گوید: «آنچه امروز شاهدش هستم برایم بسیار خوشآیند بوده چون برگزارکنندگان، چندین شاخه هنری را با هم تلفیق کرده‌‌اند. آنها توانسته‌‌اند حضور جمعیت بومی و گردشگران بین‌المللی را همزمان داشته باشند پس مي‌توان گفت در مسیر درست قرار دارند.»

سامی یوسف در حاشیه جشنواره نسیمی در باکو

سامی یوسف،‌ خواننده معروف که در غرب به عنوان «ستاره بزرگ خاورمیانه» شناخته شده هم در این جشنواره حضور داشت. او معتقد است مردم، امروز بیش از همیشه به نوعی پیوند معنوی نیاز دارند.

او می‌افزاید:‌ «این از خودبیگانگی و این هویت از دست‌ رفته باعث پیدایش این خلا تعصب، نفرت و کج‌فهمی شده است. پیام عمادالدین نسیمی پیامی است که ما امروز به آن نیاز داریم و من تلاش دارم با موسیقی‌‌ام مردم را دوباره با ریشه‌ها و سنت‌های خودشان پیوند بدهم.»

**بیشتر بخوانید: **

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

پایتخت‌ فرهنگی اروپا در سال ۲۰۲۰ کدام شهر است؟

برگزاری جشنواره دوسالانۀ رقص لیون

جشنواره موسیقی قَبَله؛ رقص نوجوانان آذربایجان با موسیقی کوبایی