Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

روایتی نو از «خفاش»‌ اثر یوهان اشتراوس؛ از قرن نوزدهم تا سفر به فضا

با همکاری
روایتی نو از «خفاش»‌ اثر یوهان اشتراوس؛ از قرن نوزدهم تا سفر به فضا
Copyright 
نگارش از Katharina Rabillon
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«مضامین این اثر امروز هم معنادار است، کهن الگوی‌هایی است که تجسم می‌یابند و هم امروز قابل درک است، و هم در آینده می‌توان با آن ارتباط برقرارکرد. به همین دلیل میزانسنی که برای آن انتخاب کرده ایم سفری در زمان است.»

«دویچ اپر»‌در برلین میزبان اجرایی متفاوت اوپرت «خفاش»‌ (Die Fledermaus) ساخته یوهان اشتراوس پسر است. این اپرا با میزانسنی عجیب و غریب از رولاندو ویلازون،‌ خواننده مکزیکی صدای تنور روی صحنه رفته است.

رولاندو ویلازون درباره اوپرت «خفاش» می‌گوید:‌ «موسیقی این اثر فوق العاده است. انرژی‌ای که در این موسیقی و ریتم‌هایش نهفته است، مسری است و از درون شما را به رقص وامی‌دارد.»

«اوپرت،‌ شهبانوی اوپراست»

اوپرت،‌ گونه‌ای از نمایش آوازی یا اپرای سبک با آوازهای فراوان است. توماس بلوندل،‌ خواننده صدای تنور که در این اجرا نقش «گابریل فون ایشنشتاین» را بازی می‌کند، می‌گوید:‌ «در اپرت ضرباهنگ مهم است، هم از لحاظ موسیقیایی و هم برای اجرا. در عین حال شخصیت‌ها را هم باید جدی گرفت همه اینها باعث می‌شوند که اپرت از نظر من شهبانوی اپرا باشد.»

از نظر خواننده تنور و کارگردان این اجرا، مضامین اپرت «خفاش» می‌تواند متعلق به هر دوره و یا هر فرهنگی باشد. به همین دلیل ویلازون سه دوره مختلف زمانی را برای سه پرده این اپرت انتخاب کرده است.

او می‌گوید: «مضامین این اثر امروز هم معنادار است، آرکتایپ‌هایی (کهن الگو) است که تجسم می‌یابند و هم امروز قابل درک است، و هم در آینده می‌توان با آن ارتباط برقرارکرد. به همین دلیل میزانسنی که برای آن انتخاب کرده ایم سفری در زمان است.»

در روایت ویلازون از اپرت «خفاش»‌ پرده اول در قرن نوزدهم می‌گذرد. پرده دوم تماشاچی را به برلین شرقی تحت سیطره کمونیسم در دهه ۵۰ میلادی می برد، پرده سوم هم سفر به آینده نامعلوم و به فضاست. شخصیت‌ها هم طی نمایش همین سفر را طی می‌کنند.

«روزالیندی» زن هزار چهره

آنت داش،‌ خواننده صدای سوپرانو نقش «روزالیند» همسر «گابریل فون ایشنشتاین» را بازی می‌کند از سختی‌های این نقش می‌گوید:‌ «روزالیندی که رولاندو در این اجرا خلق کرده است، از همان ابتدا شخصیتی هزار چهره است:‌ فریاد می‌کشد و بعد نرم و ملایم می‌شود.»

خواننده آلمانی درباره اجرای نقش در این اپرا می‌گوید: «وقتی مقابل رونالدو قرارمی‌گیرید او ابتدا به خوبی شما را برانداز می‌کند . ظاهر شما را بررسی می‌کند تا ببیند آیا می‌توانید از پس نقش‌های خنده دار بر‌بیایید. بعد تشویق‌تان می‌کند تا احساس امنیت کنید.»

Euronews
آنت داش،‌ خواننده سوپرانو در نقش «روزیلاند»‌ در اوپرت «خفاش» در برلینEuronews

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

توماس بلوندل،‌ خواننده بلژیکی تنور از ایفای نقش در روایت ویلازون از خفاش می‌گوید:‌ «ویلازون به شما حس ارزشمند بودن می‌دهد. قوه تخیلش فوق العاده است.»

رولاندو ویلازون یکی از هنرمندان خوش ذوقی است که درحوزه‌های مختلف استعداد دارد. او هم خواننده اپراست،‌ هم کارگردان است و هم نویسنده. اوپرت خفاش هفتمین تجربه او به‌عنوان کارگردان است. او می‌گوید کارگردان هر چه بیشتر به روز اولین اجرا نزدیک می‌شود،‌ فاصله‌اش با اثر بیشتر می‌شود. ویلازون در ادامه می‌گوید:‌ «اولین اجرا برای کارگردان حس عجیبی به دنبال دارد. وقتی برای اولین بار کار را روی صحنه می‌بیند، احساس شادی می‌کند، شادی‌ای همراه با نوستالژی چون دیگر کارش تمام شده است و باید بدرود بگوید.»

اوپرت خفاش اثر یوهان اشتراوس یکی از اپراهای نمادین اپرای دولتی وین است که بعد از اولین اجرایش در سال ۱۸۷۴ میلادی به طور منظم در وین اجرا می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اجرای دوصدایی خواننده تنور و باس در پراگ

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان

جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکسترجوان؛ مرحلهٔ نیمه‌نهایی