نمایشگاه سالانه «کارتون شیرا»؛ دنیای سیاست از نگاه کارتونیستهای پرتغالی

نمایشگاه سالانه «کارتون شیرا»؛ دنیای سیاست از نگاه کارتونیستهای پرتغالی
نگارش از Euronews

نمایشگاه سالانه «کارتون شیرا» در پرتغال افتتاح شد. در نوزدهیمن دوره «نمایشگاه کارتون شیرا» دویست کارتون به نمایش گذاشته می شود: نیمی از این آثار بازنگری وقایع سال گذشته است و نیمی دیگر هم آثار اسکار گریلو، کارتونیست مشهور پرتغالی است.

دنیای پرطعنه اسکار گریلو کارتونیست پرتغالی

اسکار گریلو مهمانان ویژه نوزدهمین دوره نمایشگاه «کارتون شیرا» در پرتغال است. این اولین بار است که گریلو ۷۵ ساله در این رویداد شرکت می کند.

مجموعه آثار کارتونیست پرتغالی تحت عنوان «نقاشیهای درهم» به ترتیب زمانی از سال ۱۹۶۰ تا سال ۲۰۱۷ میلادی در معرض دید قرار گرفته است.

اسکار گریلو در این باره می گوید: «اشتباه من بود. آنتونیو (برگزارکننده نمایشگاه) رحم ندارد و چیزهایی را انتخاب کرده که من می بایست می سوزاندم. اینها را نسوزاندم چون پشتشان سفید بود و می شد رویشان طراحی کرد. به همین دلیل به این نمایشگاه رسیدند.»

جهان گریلو جهانی بسیار گرافیکی است اما گاهی اینجا و آنجا خطی رنگی یا حرکت رنگین قلم موی نقاشی دیده می شود. آثار گریلو ما را به دنیای تانگو و خیال می برد، دنیایی که گاهی پرطعنه است و گاهی ساده و سرراست و گاهی دنیایی رنج کشیده و هراسان.

آنتونیو آنتونش مدیر نمایشگاه در باره کیفیت و کمیت کارها توضیح می دهد: «گزینش صد اثر از بین هزاران اثر گریلو کار سختی بود. در اینجا تلاش کردم کارتونهایی را انتخاب کنم که مسیر تکامل هنر گریلو را نشان می دهد، پیشرفت ها، تأثیرپذیری و دوره های مختلف کار او را. فکر می کنم که مجموعه آثار او بسیار غنی و پربار است و از این نظر این نمایشگاه هم بسیار غنی و پربار شده است.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جهان در سال ۲۰۱۷ میلادی از نگاه کارتونیستهای پرتغالی

در بخش دیگر نمایشگاه «کارتون شیرا» وقایع ۲۰۱۷ از نگاه کارتونیستهای پرتغالی به تصویر کشیده شده است. ترامپ و کیم جونگ اون موضوع بسیاری از کارتون های هنرمندان دیگر بود.

در مجموع کارهای ۱۲ کارتونیست پرتغالی در نمایشگاه «کارتون شیرا» به نمایش گذاشته می شود. بار نخست است که این نمایشگاه در محلی به نام «فابریکا داس لتراس» برگزار می شود که کتابخانه جدید شهر «فرانکا د شیرا» (FRANCA DE XIRA) است. دلیل این انتقال، انجام تعمیرات در«سلیرو دا پاتریارسال» محل سنتی برگزاری این نمایشگاه است. شهردار «فرانکا دشیرا» درباره برگزاری نمایشگاه می گوید: «برگزاری این نمایشگاه برایم خوشایند بود و فکر می کنم از دوره های قبلی نمایشگاه چیزی کم ندارد.»

بحران روهینگیا، برکسیت، احزاب راست افراطی و استقلال کاتالونیا از اسپانیا نیز الهام بخش کارتونیست های شرکت کننده در نمایشگاه «کارتون شیرا» بود.

طعنه به سیاستمداران پرتغالی

مهمترین اتقاق سال گذشته در پرتغال، آتش سوزی جنگلی بود که واکنشهای زیادی را از «کونستانزا اوربانو د سوزا»، وزیر سابق کشور بدنبال داشت. او در نمایشگاه در کنار کاریکاتور خودش عکس گرفت.

درگذشت ماریو سوراش، رئیس جمهور اسبق پرتغال و عده ای از شخصیتهای خبرساز پرتغال از جمله ماریو سنتو، رئیس یوروگروپ و مارسلو د سوسا، رییس جمهوری پرتغال که همیشه در حال سلفی گرفتن با شهروندان است و سالوادور سوربال، برنده پرتغالی مسابقات آواز یورویژن در سال ۲۰۱۷ از سوژه های کارتونهای این دوره از نمایشگاه «شیرا» بود.

بیشتر بخوانید:پرتغال فاتح یوروویژن سال ۲۰۱۷ شد

درهای نمایشگاه «شیرا» از سوم مارس تا هشتم ژوییه ۲۰۱۸ میلادی به روی بازدیدکنندگان باز است.