فستیوال جورج انسکو یکی از بزرگترین رویدادهای موسیقایی در اروپا

فستیوال جورج انسکو یکی از بزرگترین رویدادهای موسیقایی در اروپا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اجرای قطعه اپرای اودیپ توسط ارکستر فیلارمونیک لندن به رهبری ولادیمیر یوروفسکی آغاز باشکوهی بود برای فستیوال انسکو.

آگهی

اجرای قطعه اپرای اودیپ توسط ارکستر فیلارمونیک لندن به رهبری ولادیمیر یوروفسکی آغاز باشکوهی بود برای فستیوال انسکو. این قطعه روایتی است از داستان اودیپ در فرهنگ اساطیری یونان باستان که توسط جورجه انسکو، آهنگساز رومانیایی نوشته و تنظیم شده است.

Standing ovation for LPOrchestra</a> performing Enescu&#39;s <a href="https://twitter.com/hashtag/Oedipe?src=hash">#Oedipe</a> <a href="https://twitter.com/Enescu_Festival">Enescu_Festival. Impressive multimedia accompaniment from carmenlidiavidu</a>. <a href="https://t.co/CuZPxQmO2R">pic.twitter.com/CuZPxQmO2R</a></p>&mdash; Paul Brummell (PaulBrummell) 2 septembre 2017

انسکو یکی از بزرگترین فستیوال های موسیقی در اروپا است که هر دو سال یکبار در بخارست، پایتخت رومانی برگزار می شود. در این فستیوال جدا از برگزاری کنسرت، همایشی بین المللی با حضور آهنگسازان معروف و نیز نمایشگاه هایی برای بزرگداشت نام این موسیقی دان، آهنگساز و رهبر اکستر شهیر برپا می شود که به عنوان یکی از بزرگترین نوابغ موسیقی مدرن لقب گرفته است.

ولادیمیر یوروفسکی مدیر هنری جدید این فستیوال می گوید: «او به واقع آهنگساز بزرگی بود که از روحیه والای انسانی نیز بهره می برد. بنابر این فکر می کنم ما دو وظیفه داریم. نخست معرفی سبک موسیقی اونسکو و سپس انتقال پیام وی که در واقع همان پیام بتهون است. آنچه او می گوید میلیون ها نفر را همچون خواهر و برادر گرد هم می آورد.»

رالوچا اشتریباتز، پیانیست رومانیایی و ساکن اتریش که به دلیل هنر نوازندگی اش شهرت جهانی دارد یکی از کارشناسانی است که انسکو را به خوبی می شناسد. وی که کلیه آثار انسکو را بر روی ساز پیانو تنظیم و اجرا کرده، می گوید: «بدون شک نواختن موسیقی های انسکو با توجه به سبک پیچیده وی در نوشتن آهنگ کار ساده ای نیست. برای نواختن این آثار باید ابتدا آنها را به خوبی فهمید و به آن تسلط پیدا کرد تا مخاطب احساس کند شما آنرا بر روی سن بداهه اجرا می کنید. یاید مفهوم زمان و فضا را نیز در نظر گرفت.»

جوشوا بل آمریکایی، نوازنده ویولن و رهبر ارکستر که دریافت جایزه گرمی را در کارنامه دارد سال ۲۰۰۷ به صورت ناشناس با ویولون استرادیواریوس خود در ایستگاه متروی واشنگتن دی سی به نوازندگی پرداخت و پس از ۴۵ دقیقه سرگرم کردن حدود هزار نفر، توانست چهل دلار برای خود جمع آوری کند. او اینک آهنگساز به نامی است که از سال ۲۰۱۱ تاکنون رهبری ارکسترمعروف آکادمی سنت مارتین در لندن را برعهده دارد.

جوشوا بل، یکی دیگر از حاضرین در این فستیوال می گوید: «موسیقی کلاسیک زیبایی و حس خوب و کاملی به ما می دهد. بتهوون خالق چیزی است که دنیا به آن نیاز دارد. ما در این دنیای آشفته به چنین موهبتی نیاز داریم که بسیار قوام یافته و در عین حال سرشار از شور و شعف است. برای جوانان نیز بسیار عالی است که آنرا وارد زندگی اشان کنند. به اعتقاد من هر کودکی باید نواختن موسیقی را بیاموزد و تعداد کودکانی که از این مهارت برخوردارند باید بیشتر شود.

ولفگانگ اسپیندلر، خبرنگار یورونیوز گزارش خود از فستیوال انسکو اینگونه به پایان می برد: «این فستیوال به مدت سه هفته میزبان سه هزار موسیقیدان، آهنگساز و ستاره های جهانی این عرصه در سطح اول دنیا است. استقبال عموم بسیار خوب است. بلیط کنسرت های اصلی به زودی به اتمام می رسد. ولادیمیر یوروفسکی، مدیر هنری فستیوال جورج انسکو قصد دارد سال آینده امکان حضور و بازدید بخش بزرگتری از مخاطبان را فراهم کند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هفتهٔ صنایع خلاق باکو؛ مسابقهٔ طراحی بازی کامپیوتری و جشنوارهٔ فیلم‌های موبایلی

رونمایی از مینیاتورها و نسخ کهن خطی در کنگره میراث فرهنگی ازبکستان

«گاه و بیگاه» با هوش مصنوعی؛ بیتل‌ها پس از ۵۴ سال به صدر جدول ترانه‌های محبوب بریتانیا رسیدند