Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سیاست، طنز و عشق در فیلمی درباره ژان لوک گدار؛ گفتگو با آزاناویسوس

سیاست، طنز و عشق در فیلمی درباره ژان لوک گدار؛ گفتگو با آزاناویسوس
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

میشل آزاناویسوس، فیلمساز فرانسوی می گوید که فیلم «موحش» حمله به ژان لوک گدار نیست

آگهی

میشل آزاناویسوس کارگردان فرانسوی که با فیلم «آرتیست» به شهرت جهانی رسید رییس هیات داوران چهل و سومین دوره جشنواره فیلمهای آمریکایی در شهر دوویل است. خبرنگار یورونیوز با او درباره تازه ترین فیلمش، «موحش» که درباره رابطه ژان لوک گدار، کارگردان موج نوی سینمای فرانسه و آن ویازمسکی است گفتگویی در شهر دوییل فرانسه انجام داده است.

میشل آزاناویسوس کارگردان فرانسوی و برنده جایزه اسکار رییس هیات داوران چهل و سومین دوره جشنواره فیلمهای آمریکایی در شهر دوویل فرانسه است.

فیلسماز فرانسوی در سال ۲۰۱۲ با ساخت فیلم سیاه و سفید «آرتیست» به شهرت جهانی رسید. این فیلم فرانسوی که در هالیوود ساخته شد، اولین فیلم صامت بعد از بیش از هشتاد سال در تاریخ سینما بود و برنده پنج جایزه اسکار شد، از جمله اسکار بهترین کارگردان و بهترین فیلم.

تازه ترین فیلم آزاناویسوس، « موحش» نام دارد که درباره رابطه ژان لوک گدار، فیلمساز پیشروی موج نوی سینمای فرانسه است. فیلم مقطعی از زندگی گدار و رابطه او با آن ویازمسکی، نویسنده و بازیگر فرانسوی را در بحبوحه جنبش ماه می ۱۹۶۸ به تصویر می کشد. این فیلم امسال در بخش مسابقه هفتادمین دوره جشنواره کن به نمایش درآمد.

“Le redoutable”, le nouveau film de Hazanavicius (OSS 117, The Artist) sur Jean-Luc Godard ! #leredoutable
▶︎https://t.co/gU26DpTun2pic.twitter.com/AO22rzb8bv

— lireLactu (@lirelactu_fr) September 5, 2017

فیلم «موحش» حمله به گدار نیست

فیلم «موحش» مورد استقبال طرفداران گدار قرار نگرفته است. آزاناویسوس در این باره می گوید: «مردم زیادی به من گفته اند که در این فیلم به گدار حمله کرده ام. فیلم حمله به گدار نیست. اما می دانم چرا این حرف را می زنند. من با شوخی و طنز به این موضوع پرداختم. وقتی هم با طنز به سراغ موضوعی می روید جسارتتان نیز بیشتر می شود. من طرفدار گدار نیستم و او را نمی پرستم. من وارث سینمایی هستم که با سینمای او متفاوت است. فیلمهای ما کاملا فرق می کند. اما دو سال روی این شخصیت کار کردم، درباره اش نوشتم و با “لویی گرل” که نقش گدار را بازی می کند بر روی آن کار کردیم. پس نمی توانم نوعی علاقه خاص به این شخصیت نداشته باشم.»

بازگشت به ژانر کمدی

آزاناویسوس در ساخت این فیلم به ژانر کمدی بازگشته است. او درباره اینکه چرا فیلمی کمدی درباره ژان لوک گدار ساخته است می گوید: «ساخت کمدی واقعاً برای من لذت آور است، همیشه با دقت زیاد کار می کنم و فکر می کنم یکی از ژانرهای خوب فیلم است. در نتیجه کوشش و تلاشم در ساخت کمدی چند برابر است. درست است که وقتی ماه مه سال ۶۸، ژان لوک گدار و بحث های سیاسی و هنر و همه این چیزها را خیلی جدی وارد فیلم کنید، فیلم پر از تظاهر و تفخر به نظر خواهد رسید. در حالیکه در کمدی می توانید با موضوع فاصله بگیرید و همه چیزها را در چشم انداز وسیعتری ببینید و روایت ماجرا هم منصفانه تر، سرگرم کننده و شادی آور باشد، که این دومی مهمتراست.»

France's Deauville American Film Festival opens in Normandy pic.twitter.com/RyRltzkq51

— AFP news agency (@AFP) September 2, 2017

عدم موفقیت «جستجو» آزاناویسوس را از پا در نیاورد

فیلم قبلی آزاناویسوس، «جستجو» نام داشت که درامی جنگی درباره پس از جنگ دوم چچن بود و با اقبال منتقدان و تماشاچیان هم روبرو نشد. کارگردان ۵۰ ساله درباره عدم موفقیت فیلمش می گوید: «وقتی فیلم می سازید تا آنجا که می توانید از خودتان مایه می گذارید. پس از آن موفقیت فیلم به شما بستگی ندارد. من فکر نمی کنم که “فیلم جستجو” به آن بدی است که منتقدان می گویند اما واقعیت دارد که تماشاچی از آن استقبال نکرد و خوب پذیرفتن این واقعیت سخت بود و باید دوباره خودم را جمع و جور کنم. اما عدم موفقیت فیلم باعث نشد که از پا دربیایم چون این فیلم لحظه مهمی از زندگی من بود و برای بعضی این فیلم واقعا اهمیت دارد.»

«قسمت سوم او “اس اس” در کار نیست؛ نیاز به عنصر اسرارآمیز در ساخت فیلم دارم»

میشل آزاناویسوس، تاکنون دو کمدی جاسوسی هم به نامهای «او. اس. اس ۱۱۷: قاهره، آشیانه جاسوسان» و «او. اس. اس ۱۱۷: ریو جواب نمی دهد» ساخته است. در این دو فیلم ژان دوژاردن، بازیگر فرانسوی فیلم «آرتیست» حضور داشتند. از آزاناویسوس می پرسیم که آیا حاضر است قسمت سوم این مجموعه را بسازد یا نه. او در جواب می گوید: «ما مثل استودیوهای بزرگ هالیوود نیستیم که می گویند باید فیلم سوم “او اس اس” را هم بسازیم، ما خودمان فیلم نامه اش را می نویسیم و فیلمبرداری را شروع می کنیم. اما در روش من برای فیلم ساختن لازم است عنصر اسرارآمیزی وجود داشته باشد که در مقایسه با فیلم های دیگر علاقه بیشتری به ساختن فیلم در من القا کند. البته می دانم که اگر فیلم «او س اس» سوم را امروز بسازم احتمالا موفق خواهد بود اما چه بگویم؟ الان علاقه های دیگری دارم که برایم ارجحیت دارد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد