حضور خیره کننده خوان دیه گو فلورس، در اپرای «لوکرتزیا بورجیا» در سالزبورگ

با همکاری
حضور خیره کننده خوان دیه گو فلورس، در اپرای «لوکرتزیا بورجیا» در سالزبورگ
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

خوان دیه گو فلورس، خواننده تنور در جشنواره تابستانی موسیقی سالزبورگ در اپرای «اوکرتزیا بورجیا» به سبک «بل کانتو» برنامه اجرا کرد

خوان دیه گو فلورس، خواننده تنور اهل پرو در اوج درخشش حرفه ای اش نقش جدیدی را به رپرتوارش اضافه کرده است. او امسال در جشنواره تابستانی موسیقی سالزبورگ نقش «جنارو» را در اپرای «لوکترتزیا بورجیا»، شاهکار گائتانو دونیزتی، آهنگساز ایتالیایی قرن نوزدهم اجرا کرد.

یکی از برنامه های درخشان امسال در جشنواره تابستانی موسیقی سالزبورگ در اتریش، اجرای اپرای «لوکرتزیا بورجیا» شاهکار گائتانو دونیزتی با هنرآفرینی خوان دیه گو فلورس، خواننده تنور اهل پرو بود.

او که یکی از خوانندگان بنام اپرا در سراسر جهان است، به خواندن به سبک «بل کانتو» (Bel canto) شهرت دارد. بل کانتو به زبان ایتالیایی یعنی هنر زیباخواندن. خواننده ۴۴ ساله در اوج درخشش حرفه ایش، برای اولین بار نقش «جنارو» (Gennaro) را در اپرای «لوکرتزیا بورجیا» به سبک «بل کانتو» اجرا کرد.

#TheMusicGala presents Juan Diego Florez – Bel canto spectacular
REVIEW: https://t.co/e8sSnvH5y9pic.twitter.com/lcTQk9luqr

— The Music Gala (@The_music_gala) August 1, 2017

فلورس: به خاطر آلفردو کرائوس می خواستم این نقش را اجرا کنم

خوان دیه گو فلورس می گوید که یکی از دلایل ایفای این نقش این است که آلفردو کرائوس، خواننده تنور اسپانیایی که به خاطر آواز خواندن به سبک «بل کانتو» در اپرا شهرت داشت، این نقش را خوانده بود.

وی می افزاید: «من همیشه دلم می خواست نقش “جنارو” را در اپرای “لوکرتزیا بورجیا” اجرا کنم. چون آلفردو کرائوس که می پرستمش، این نقش را ایفا کرده بود. صدای ضبط شده اش هست. اولین بار است که من این نقش را می خوانم، اما آن را عملا می شناختم چون به صدای ضبط شده کرائوس گوش کرده بودم.»

«بل کانتو فرصتی برای نمایش زیبایی صدای خواننده است»

اپرای «لوکرتزیا بورجیا» به شکل کنسرت در جشنواره سالزبورگ اجرا شد، در نتیجه خوانندگان تنها روی موسیقی متمرکز شده بود.

خوان دیه گو فلورس درباره اینکه در این اجرا خلوص آواز بیشتر بود می گوید: «می توانید روی خواندن تمرکز کنید و این کار مخصوصا وقتی به سبک “بل کانتو” می خوانید خیلی لذت بخش است. چون سبک “بل کانتو” یا هنر زیبا خوانی در اپرا هم فقط با آواز سرو کار دارد. چون “بل کانتو” فرصتی برای نمایش زیبایی صدا و همچنین میزان استادی خواننده است. روی صحنه کنسرت، خواننده می تواند واقعا از خواندن لذت ببرد.»

اپرای «لوکرتزیا بورجیا» اولین بار در سال ۱۸۳۳ میلادی در «لااسکلای» در میلان به روی صحنه رفت. دونیزتی، آهنگساز ایتالیایی قرن نوزدهم، این اپرا را بر اساس نمایشنامه ای از ویکتورهوگو، نویسنده و شاعر فرانسوی قرن نوزدهم ساخته شده است. لیبرتوی این اپرا را «فلیچه رومانی» شاعر ایتالیایی قرن نوزدهم نوشته است.

دیه گو فلورس که رپرتوار آوازهای بل کانتو را که بیشتر شامل قطعاتی از روسینی و دونیزتی می شود در کارنامه حرفه ای اش دارد. او در این باره می گوید: «ملودی های زیبای دونیزتی معروف است. ملودی های پیوسته و لگاتو که موسیقی را به نوعی نقاشی تبدیل می کند.»

I’ve had an amazing time singing Donizetti’s Lucrezia Borgia at the #SalzburgFestival!

?SbgFestival</a> <a href="https://t.co/dBOCIe7E5R">pic.twitter.com/dBOCIe7E5R</a></p>— Juan Diego Flórez (jdiego_florez) August 30, 2017

کراسیمیرا استویانووا، خواننده سوپرانو اهل بلغارستان نقش «لوکرتزیا بورجیا» را ایفا کرده است. وی درباره قوانین خواندن به سبک بل کانتو می گوید: «خوانندن به سبک “بل کانتو” فقط به معنای تولید صدا نیست. بلکه کانتو یعنی زیبا خواندن. یعنی صدای خواننده باید کیفیت خیلی خوبی داشته باشد و از تکنیک درست و جمله بندی صحیح برخوردار باشد.»

خوان دیه گو فلورس درباره آواز خواندن به سبک «بل کانتو» می گوید: «در “بل کانتو” شما می توانید کادنزا (تکخوانی) را آب و تاب بیشتر بدهید و تزئینش کنید. تزئین صدا مثلا می تواند به معنی افزودن نتهای زیر، یا ادامه و حفظ آن نتها در انتهای هر آریا باشد در حالیکه صدای ارکستر بسیار بلند است. آریا را به این شکل تمام می کنید.»

جشنواره تابستانی موسیقی سالزبورگ امسال از ۲۱ ژوییه تا ۳۰ اوت (۳۰ تیر تا هشت شهریور ۱۳۹۶) در شهر سالزبورگ، زادگاه موتسارت برگزار شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خوان دیه گو فلورس، سلطان سبک «بل کانتو» در اپرا

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان

جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکسترجوان؛ مرحلهٔ نیمه‌نهایی