چهل و سومین دوره «جشنواره فیلمهای آمریکایی دوویل» آغاز شد

چهل و سومین دوره «جشنواره فیلمهای آمریکایی دوویل» آغاز شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مهمانان ویژه چهل و سومین دوره جشنواره فیلمهای آمریکایی دوویل چه کسانی هستند؟

«جشنواره فیلم های آمریکایی دوویل» از سال ۱۹۷۵ میلادی در مرکز بین المللی شهر ساحلی دوویل در نورماندی فرانسه برگزار می شود. این رویداد نشانگر تنوع تولیدات سینمای آمریکاست و در آن از فیلمهای ساخته استودیوهای بزرگ هالیوود تا فیملهای مستقل و کم هزینه به نمایش گذاشته می شود. چهل و سومین دوره این جشنواره روز اول سپتامبر سال ۲۰۱۷ (دهم شهریورماه ۱۳۹۶) آغاز شد. در جشنواره امسال از بازیگرانی چون لورا درن، رابرت پتینسون و جف گولدبلوم تقدیر شد.

آگهی

چهل و سومین دوره «جشنواره فیلم های آمریکایی دوویل» در فرانسه کار خود را آغاز کرده است. ریاست هیات داوران این دوره از این جشنواره را میشل آزاناویسوس، بر عهده دارد. فیلمساز و کارگردان برنده اسکار فرانسوی شهرتش را مدیون فیلم «آرتیست» است.

در چهل و سومین دوره جشنواره که از روز اول سپتامبر سال ۲۰۱۷ شروع شده است، چهارده فیلم در بخش مسابقه شرکت کرده اند که تنوعشان بازتاب تنوع و خلاقیت سینمای معاصر آمریکاست. در این مجموعه، هم فیلمهای پرفروش استودیوهای هالیوود دیده می شود و هم فیلمهای کم هزینه تر و مستقل. شرکت در این جشنواره برای همه، اهالی و علاقمندان به سینما آزاد است.

در مراسم افتتاحیه این جشنواره، از سه دهه فعالیت سینمایی لورا درن، تقدیر شد.

هنرپیشه آمریکایی و برنده جایزه اسکار که در بسیاری از فیلمهای دیوید لینچ حضور داشته است می گوید که راز موفقیت در این است که همیشه در پی چالشهای جدید باشید. او می گوید: «به نظر می رسد که همیشه باید از نو شروع کنید چون اگر بخواهید همچنان هنرپیشه بمانید باید هر شخصیت داستان را دوباره از نو خلق کنید و از طریق هنر بازیگری خودتان را بهتر بشناسید. بنابراین هر نقش جدی مثل آغاز کار است.»

یکی دیگر از میهمانان افتخاری این جشنواره فیلمهای آمریکایی دوویل، رابرت پتینسون، بازیگر بریتانیایی است که طبق سنت این جشنواره اتاق ویژه ای کنار ساحل به او اختصاص داده شد. او در برابر طرفدارانش که ابراز احساسات می کردند، دفتر مهمانان را امضا کرد.

او می گوید: «مدتهاست می خواستم به دوویل بیایم، فکر کنم چهار سالی باشد و حالا به طور ناگهانی به اینجا آمدم، و با این قدردانی حیرت انگیز روبرو شده ام واقعا نمی دانم چه کار کنم. همه چیز حیرت آور است.»

آخرین فیلم او «گود تایم (خوشی)»، فیلمی مهیج و دلهره آور در باره سرقتی از بانک است که طبق نقشه پیش نمی رود. این فیلم در بخش خارج از مسابقه در دوویل به نمایش گذاشته شد.

پس از به شهرت رسیدن در سر فیلم های «گرگ و میش» (The Twilight Saga (film series)، پتینسون با فیلمسازان متعدد کار کرده است از جمله کارگردان های شناخته شده ای مثل دیوید کراننبرگ، کارگردان کانادایی در فیلمهای «کاسموپولیس» و «نقشه خانه های ستارگان»، و جیمز گری در «شهر گمشده زِد» و همینطور کارگردانان نسبتاً جوان مثل جاش و بن سفدی، دو کارگردان فیلم «گود تایم» (خوشی).

فیلم «گود تایم» در روز دوم جشنواره با حضور پتینسون و دو کارگردان فیلم به نمایش گذاشته شد.

-lang=“en”>

آگهی
— Festival Deauville (@DeauvilleUS) September 2, 2017

جان سفدی درباره این فیلم می گوید: «می خواستیم نوعی فیلم کمدی بسازیم که باعث شود بیننده احساس خطر کند، نوعی فیلم نوآور مدرن، نوعی فیلم ارزان و پرطرفدار. می خواستیم جامعه را با تصویر خودش مواجه کنیم. هرنظری که درباره آمریکا داشته باشید چیزهایی در آمریکا امکان پذیر است، که باورنکردنی است. اما همین الان جامعه آمریکا دچار تیرگی شده است و در فیلم هم بازتاب این تیرگی را می بینید.»

جف گولدبلوم روی «پرومناد د پلانش» (معادل فرانسوی پیاده رویِ مشاهیر هالیوود) ظاهر شد. بازیگر آمریکایی به همراه خانواده اش به جشنواره امسال آمده است.

وقتی از او در باره راز شادیش سؤال شد گولدبلوم که به شوخ بودن مشهور است و بازیگری رؤیای دوران کودکیش بود که تحقق یافته، پاسخ خیلی ساده ای داد: «من هر روزه نوعی مراسم شکرگزاری به جا می آورم که خودتان می توانید درک کنید اصلا برای من کار سختی نیست. هر روز به یاد می آورم که باید شکرگزار چه چیزهایی باشم و احساس می کنم خیلی خوش شانس بوده ام که درگیر این حرفه شده ام. برای اینکه بخت کارکردن با آدمهای خوب را چند ده سال آینده هم داشته باشم، هر روز شکرگزاری می کنم.»

جشنواره سینمایی ۱۰ روزه در این شهر کوچک ساحلی فرانسه تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد

ژان لوک گدار از بنیانگذاران موج نو سینمای فرانسه و جهان درگذشت

آمازون پرایم با پخش آگهی «ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت» کنجکاوی هواداران و رسانه‌ها را برانگیخت