آغاز جشن طلایی جشنواره موسیقی «اودلبرا» با اپرای «شب نیمه تابستان»

با همکاری
آغاز جشن طلایی جشنواره موسیقی «اودلبرا» با اپرای «شب نیمه تابستان»
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

حدود نیم قرن پیش، سالن کنسرت رویایی و پرزرق و برق جشنواره «اودلبرا» با اپرای «رویای شب نیمه تابستان» کار خود را آغاز کرد. این اثر شاهکار خالق و بنیانگذار این جشنواره موسیقی و هنر یعنی بنجامین بریتن اس

جشنواره هنر و موسیقی «اودلبرا»، جشن پنجاه سالگی اش را با اجرای اپرای «رویای شب نیمه تابستان» شاهکار بنیانگذار جشنواره آغاز کرد. این فستیوال را که بطور عمده به موسیقی کلاسیک اختصاص دارد، بنجامین بریتن آهنگساز برجسته قرن بیستم بنیان گذاشت. پنجاه سال بعد، اجرایی جدید و خیره کننده از شاهکار بریتن آغازگر «جشن طلایی» این فستیوال است.

اجرایی جدید و خیره کننده از «رویای شب نیمه تابستان» آغازگر جشن طلایی فستیوال هنر و موسیقی «اودلبرا» بود. سالن کنسرت این فستیوال نیم قرن پیش افتتاح شد. جشنواره «اودلبرا» را که به طور عمده به موسیقی کلاسیک اختصاص دارد، خالق این اپرا، یعنی بنجامین بریتن بنیان گذاشت. این جشنواره هر سال در ماه ژوئن در سالن کنسرت مجموعه فرهنگی «اسنیپ مالتینگ» برگزار می شود.

تبدیل کارخانه تولید آبجوی مالت به مجموعه فرهنگی «اسنیپ مالتینگ»

بریتن که همیشه در نوآوری پیشگام بود ساختمانی در دهکده «اسنیپ» را که پیش تر در آن آبجوی مالت تولید و به اروپا صادر می شد، تبدیل به جایگاهی باشکوه برای اجرای این جشنواره کرد.

راجر رایت، مدیر اجرایی مجموعه فرهنگی «اسنیپ مالتینگ» در باره تاریخچه این سالن کنسرت در یک کارخانه قدیمی مالت سازی (تولید آبجوی مالت) بوجود آمد می گوید: «“اسنیپ مالتینگ یکی از اولین مجموعه های صنعتی بود که به مرکز هنری تبدیل شد. خود این کار، اقدامی پیشگامانه بود. اجرای موسیقی در اماکن غیر معمول، درکارخانه ها، در کلیساها، در ساختمان هایی که تغییر کاربری یافته اند، امروزه برای ما معمولی و عادی است، در حالیکه در سالهای ۶۰ میلادی اجرای کنسرت در این اماکن کاری خلاقانه و انقلابی بود.»

Sophie Bevan as Tytania, Queen of the Fairies. A third packed night in Snape Maltings Concert Hall tonight for A Midsummer Night's Dream. pic.twitter.com/kudoSa5YAw

— Snape Maltings (@snapemaltings) June 12, 2017

«بریتن می خواست مدرن باشد و چیزهای تازه را کشف کند»

کارگردان هنری این اجرای رویای شب نیمه تابستان نیشا جونز بریتانیایی بود. او که تخصصش ویدئو آرت یا هنر ویدیویی است درباره این اجرا می گوید: «تمام هدفم این بود که جو و فضایی ایجاد کنم که تماشاگر را غرقه در این موسیقی شگفت انگیز کند، و در عین حال منعکس کننده حال و هوای این محل سحرآمیز باشد. قصدم این بود که چیزی را ارائه کنم که هم اصیل و واقعی باشد و هم تازگی داشته باشد. به نظرم این دقیقا کاری است که بریتن در نظر داشت. او به ایده های و منابع مختلف و چیزهای مدرن علاقه داشت نه به این دلیل که می خواست مدرن باشد بلکه می خواست کندوکاو کند و چیزهای تازه را کشف کند. »

Extraordinary visual appeal: my review of #NetiaJones' staging of Britten's Dream at snapemaltings</a> via <a href="https://twitter.com/TheStage">TheStagehttps://t.co/AAUcBBpyt4

— George Hall (@GeorgeHallMusic) 12 June 2017

یستین دیویس، خواننده کنترتنور این اجرا که نقش «اوبرن»، شخصیت اصلی اپرای «رویای شب نیمه تابستان» را اجرا می کند، در باره کار جونز می گوید: «استفاده از ویدئو و پروژکتور که سیک ویژه نیشاست. در این اپرا خیلی مناسب و خوب است، چون مثل توری روی (چهره) شخصیت اوبرون عمل می کند. مثل این است که تمام ماجرای این اپرا در خواب می گذرد و این توری مثل پرده ای است که از میان آن می توانیم واقعیت را ببینیم ولی خود واقعیت را نمی بینیم.»

The British Summer has worked its magic. Oberon the Albino, coming soon to a tanning salon near you.#midsummernightsdreamsnapemaltings</a> <a href="https://t.co/6y6tlDcTii">pic.twitter.com/6y6tlDcTii</a></p>&mdash; Iestyn Davies MBE (iestyn_davies) June 10, 2017

خواننده سوپرانو: حال و هوای این فضا شما را با خود می برد

سوفی بوان خواننده صدای سوپرانو این اجرا بود و درباره بنجایمن بریتن، آهنگساز برجسته قرن بیستم می گوید: «بریتن به جامعه اهمیت می داد و همیشه می خواست که هر جا موسیقی برگزار می شود همه بتوانند حضور داشته باشند که خصلت فوق العاده خوب او بود. برای مثال در این اپرای خاص، گروه کر پسران را از مدرسه آموزش کر در نزدیکی اینجا آوردیم. هیچکدامشان تا کنون در سالن اپرا برنامه اجرا نکرده بودند و حضور در اینجا برایشان فوق العاده و هیجان انگیز بود.»

او می افزاید: «بودن در انیجا حس خاصی به آدم می دهد چون چیزی در فضا موج می زند که موسیقی است و هنر است و فرهنگ بنابراین چاره ای ندارید جز اینکه جذب این فضا شوید و بگذارید حال و هوای این فضا شما را با خود ببرد.»

جشنواره موسیقی «اودلبرا» امسال از نهم تا ۲۵ ماه ژوئن (۱۹ خردادماه تا چهارم تیر) برگزار می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان

جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکسترجوان؛ مرحلهٔ نیمه‌نهایی

قهرمان؛ اثری پیشگامانه با هدف شکستن پیش‌فرض‌ها دربارهٔ اُپرا