Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

از سِلفی تا بیانِ شخصی

از سِلفی تا بیانِ شخصی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گالری ساعتچی لندن نمایشگاهی با موضوع تاریخچه خودنگاری برگزار کرده است که این موضوع را از نقاشی های نقاشان از چهره خود تا عصر دیجیتال و سلفی ها پی می گیرد.

آگهی

نمایشگاهی با نام از «سِلفی تا بیان شخصی» (From Selfie to Self-Expression) در گالری ساعتچی لندن برپاشده است. این نمایشگاه به تاریخچه خودنگاره (نقاشی چهره خود) در پنج سده اخیر می پردازد؛ از آثار بزرگانی چون رامبرانت، ونگوگ و پیکاسو گرفته تا پدیده معاصر سلفی.

نایجل هرست، مدیر این گالری می گوید: «ما در درازای قرنها تصاویری از خودمان ساخته ایم، حال همین کار را در حجم انبوه می کنیم. اما حالا به یاری تلفنهای هوشمند امکانات فنی تازه ای داریم. بنابراین نه تنها تصویر خودمان بلکه تصاویر افراد و دنیای پیرامونمان و هرچیز جالب توجه را پیوسته ثبت می کنیم؛ چه به نظرمان زیبا بیاید چه یک تجربه باشد. بنابراین شاید به اوجی رسیده ایم که می توان از آن هم به بیرون و هم به درون نگریست.»

این گالری همچنین یک مسابقه سلفی هم برگزار کرده است. از میان چهارده هزار عکس دریافتی، عکس هنرمند بریتانیایی دان وولی برنده مسابقه شد. تلفنهای هوشمند هر روز بیشتر نقش رسانه بیان شخصی را بر عهده می گیرند. اندرو گَریتی، مسوول بازاریابی شرکت هواوِی می گوید: «عکاسی و عکاسی با موبایل چه نقشی در بیان شخصی دارد؟ اصلا معنای بیان شخصی چیست؟ این کار، صرفا عکاسی برای عکاسی نیست. ما واقعا تلاش داریم این کار را متحول کنیم. این توان را به مردم بدهیم که ایده های خود را به شکلهای تازه و جذاب بیان کنند. موضوع فقط کلیک کردن و عکس انداختن نیست بلکه فراتر از آن، عملی است سنجیده که با قبل فرق دارد.»

From Selfie to Self-Expression is now on view! Our show with HuaweiMobileUK</a> digs into individual viewpoints from the old masters to today. <a href="https://t.co/A4SoY0ca8D">pic.twitter.com/A4SoY0ca8D</a></p>— Saatchi Gallery (saatchi_gallery) 31 mars 2017

دانیل روزین، هنرمند آمریکایی آثارش را در حوزه هنر دیجیتال تعاملی خلق می کند. به کمک آثاری که او در این نمایشگاه عرضه کرده شما می توانید به شکل مکانیکی یا دیجیتال تصویری هنرمندانه از خودتان بیافرینید. وی می گوید: «اگر مقابل کارهای من بایستید لزوما تصویر خودتان را در آنها نمی بینید. یعنی تصویر نهایی دقیقا عین خود شما نیست. نقصها و چین و چروکها را نمی بینید، تصویر کمی آرمانی است.»

ماشین دیگری که او طراحی کرده به کمک هزار قلمو از جنس پشم مصنوعی و براساس سیمای کسی که در برابرش می ایستد تصویری ایجاد می کند. خوان پابلو اِشِوِری، هنرمند کلمبیایی از دهه نود میلادی تاکنون در اتاقکهای ویژه عکس اتوماتیک فوری، از خود عکاسی کرده است. او که شیفته این کار است، از این وسواس فکری برای انتقال جهانبینی اش استفاده می کند. وی می گوید: «پنج تا هشت سال پیش وقتی می گفتید که دارید روی خودنگاره کار می کنید منظورتان را نمی فهمیدند و می پرسیدند: یعنی تصویرهای خودت؟ نمی فهمم اما حالا می گویند: آهان، منظورت سلفی ها است! این نمایشگاه جالب است چون هر دوی اینها را کنار هم می گذارد و می پرسد تفاوت خودنگاره و سلفی چیست؟»

نمایشگاه «از سلفی تا بیان شخصی» که با همکاری شرکت هواوِی برگزار شده تا پایان ماه مه پذیرای علاقمندان است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تور میلیارد دلاری تیلور سوئیفت به قاره اروپا رسید

هفتهٔ صنایع خلاق باکو؛ مسابقهٔ طراحی بازی کامپیوتری و جشنوارهٔ فیلم‌های موبایلی

رونمایی از مینیاتورها و نسخ کهن خطی در کنگره میراث فرهنگی ازبکستان