Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گوستاوو دودامل، جوانترین رهبر ارکستر کنسرت سال نوی میلادی در وین

با همکاری
گوستاوو دودامل، جوانترین رهبر ارکستر کنسرت سال نوی میلادی در وین
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

هرسال، روز اول ژانویه دوستداران موسیقی کلاسیک در سالن کنسرت «موزیک وراین» وین، یکی از بهترین و مشهورترین تالارهای کنسرت در جهان آغاز سال نوی میلادی را با گوش دادن به والسهای و پولکاهایی ساخته خانواده

هرسال، روز اول ژانویه دوستداران موسیقی کلاسیک در سالن کنسرت «موزیک وراین» وین، یکی از بهترین و مشهورترین تالارهای کنسرت در جهان آغاز سال نوی میلادی را با گوش دادن به والسهای و پولکاهایی ساخته خانواده اشترواس جشن می گیرند.

به سنت هر ساله، یکی از بزرگ ترین کنسرت های سال نو تالار طلایی روز اول ژانویه سال ۲۰۱۷ میلادی در وین برگزار شد. امسال این برنامه در شبکه های مختلف تلویزیونی ۹۰ کشور دنیا به طور مستقیم پخش شد.

رهبری ارکستر فیلارمونیک وین را امسال گوستاوو دودامل، بر عهده داشت. دودامل ۳۵ ساله جوانترین کسی است که تاکنون رهبری ارکستر کنسرت سال نو در وین را برعهده داشته است.

او می گوید: «در دنیای امروز که بین ما مرزها و دیوارهای بیشتری کشیده می شود، این کنسرت به کمک موسیقی میلیونها نفر را متحد می کند. موسیقی پلی است که مردم را به هم وصل می کند. به همین دلیل است که می گویم موسیقی و هنر باید جزو حقوق بشر باشند.»

قطعه موسوم به «ماه» ساخته اتو نیکولای آهنگساز قرن ۱۹ میلادی و بنیانگذار ارکستر فیلارمونیک وین هم در سالن کنسرت اجرا شد.

آندرئاس گروس باؤر، یکی از ویولونیستهای اول ارکستر فیلارمونیک وین لحظات تأثیرگذار کنسرت را شرح می دهد: «همه بشدت تحت تأثیر قطعه موسوم به “ماه” ساخته اتو نیکولای قرار می گیرند این قطعه کوتاه را اتو نیکولای بنیانگذار ارکستر فیلارمونیک وین ساخته است. وقتی گروه کر این قطعه را اجرا می کند، مثل این است که غباری نقره ای میان جمعیت پخش می کنند. حتی خود گوستاوو دودامل هم به شدت تحت تأثیر قرار گرفت.»

در ۲۰ قطعه ای که در کنسرت سال نو در وین اجرا شد، هفت قطعه برای نخستین بار اجرا می شد. دودامل جوان می گوید که این اجراها نیاز به تمرین های زیادی داشت. او می افزاید که هیچ چیز جلودارش نیست: «کنسرت بسیار مشکلی است چون موسیقی این کنسرت بسیار طبیعی و زیباست اما تعداد قطعاتی که اجرا می شود بسیار زیاد است. شیبه به آشپزی است. چون شما ممکن است برای خودتان، برای همسرتان، برای دوستانتان آشپزی کنید و آشپز خوبی هم باشید، اما اگر بخواهید برای تعداد زیادی آدم، غذاهای زیادی درست کنید، اوضاع خیلی پیچیده تر می شود. در عین حال نمی خواهم بگویم که در اجرای کنسرت اذیت می شوم، چون مشکل است- چون واقعاً اینطور نیست! سخت بودن کنسرت بخشی از لذت اجرایش است چون لذت و شادی می تواند جنبه های پیچیده هم داشته باشد!»

والس مشهور دانوب آبی یا “دانوب زیبای آبی” ساخته یوهان اشتراوس پسر به سنت هر ساله در کنسرت سال نو در وین اجرا شد.

آندرئاس گروس باؤر درباره این قطعه می گوید: «والس “دانوب آبی” سرود ملی غیر رسمی اتریشی هاست. یا قطعه “مارش رادتسکی” (ساخته یوهان اشتراوس) را خود من مدت ها نفهمیده بودم که چه چیز خاصی دارد. اما الان خیلی خوب می فهمم. شنوندگان دوست دارند که اجرای این موسیقی خاص باشد، و این قطعه نوعی رهایی است، مثل آمرزش است و من از زمان اولین کنسرتم، همین برداشت را از این موسیقی داشتم.»

در پایان برنامه گوستاوو دودامل ونزوئلایی سال نوی میلادی را به زبان آلمانی به همه تبریک گفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان

جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکسترجوان؛ مرحلهٔ نیمه‌نهایی

قهرمان؛ اثری پیشگامانه با هدف شکستن پیش‌فرض‌ها دربارهٔ اُپرا