«بیلی باد»؛ تراژدیِ شادمانه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
«بیلی باد»؛ تراژدیِ شادمانه

تئاتر بُلشوی روسیه و اُپرای ملی انگلستان برای اجرای تازه ای از اپرای معروف «بیلی باد» نوشته «بنجامین بریتن» به هم پیوسته اند. این اپرا درامِ روانشناختیِ پیچیده ای است درباره زندگی ملوان جوانی که افسر ارشد خود را می کشد و به خیانت محکوم می شود. دیوید آلدِن کارگردان این نمایش می گوید: «ممکن است بگویند این نمایش، روایت بدبینانه و تاریکی از طبیعت آدمی ارائه می کند. اما این اُپرا سرشار است از عشق و احساس، و موسیقیِ گیرایی هم دارد. در واقع موسیقی بنجامین بریتن است که این تراژدی تاریک را به اثری شادمان تبدیل می کند.»

ویلیام لِیسی، رهبر نوازندگان این اُپرا سال گذشته هم در اجرای اپرای معروف «عروسی فیگارو» با تئاتر بولشوی همکاری کرده است. اپرایی که او بارها موسیقی آن را به اجرا درآوده است. خود وی می گوید: «فکر می کنم برخی جنبه های این موسیقی برای خواننده-بازیگران روسی آشناست. چون بریتن از موسیقی روسیه تأثیر گرفته است یعنی از شوستاکوویچ و پروکوفیِو بنابراین زبانِ موسیقاییِ مشترکی در کار است.»

خواننده باریتون اهل اوکراین «یوری سمویلف» که پیشتر تک خوان «استودیو اُپرای کی یف» بوده، نقش اصلی این اثر را بازی می کند. او درباره کار خود می گوید: «در پرده اول این اُپرا، برای اولین بار، تعدادی کارهای آکروباتیک کرده ام. مثلا به کمک دیگر بازیگران توانسته ام روی دوش آنها بیایستم و آنها من را در هوا می چرخانند.»

اُپرای بیلی باد نخستین بار در سال ۱۹۵۱ و در خانه اُپرای سلطنتیِ لندن به اجرا درآمد و خودِ بنجامین بریتن رهبری ارکستر آن را بر عهده داشت. اجرای این نمایش تا ماه مارس سال ۲۰۱۷ ادامه خواهد داشت.