سه فیلم برتر از سینمای یونان در سال ۲۰۱۶

سه فیلم برتر از سینمای یونان در سال ۲۰۱۶
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سینمای یونان، از موضوعات اصلی پنجاه و هفتمین جشنواره فیلم تسالونیکی بود.

آگهی

سینمای یونان، از موضوعات اصلی پنجاه و هفتمین جشنواره فیلم تسالونیکی بود. در این رویداد افتتاحیه بیش از پانزده فیلم جدید که برخی از آنها در فستیوالهای بین الملی نیز شرکت کرده بودند برگزار شد.

«میدان آمریکا» (Amerika Square) دومین ساخته یانیس ساکاریدیس، به نابرابریهای اجتماعی و تعصب و خارجی ستیزی می پردازد. فیلم روایتی از برخورد سه شخصیت متفاوت و نماد سه نیروی اجتماعی متضاد در میدان آمریکای شهر آتن را نشان می هد. فیلم پس از نخستین اکران در فستیوال فیلم پوسان کره جنوبی، در آلمان، شیکاگو، کلکته و چند شهر و کشور دیگر نمایش داده شده است. یانیس ساکاریدیس با اشاره به انگیزه ساخت دومین فیلم خود می گوید: «می خواستم فیلمی با رویکرد نئورئالیسم جدید بسازم همیشه طرفدار چاشنی طنز در سینما بوده ام. ولی فیلمهای ملودرام، خانوادگی یا احساسی را دوست ندارم.»

«افتر لاو» (Afterlov) یا پس از عشق، داستانی عاشقانه است. نیکوس، موسیقدان جوان و بی پولدر فصل تابستان سرایدار یک ویلا در آتن می شود. او که هنوز دلیل جدایی اش از سوفیا را درک نکرده است برای پیدا کردن پاسخ، او را به ویلا دعوت می کند. اما در ادامه، تصمیم می گیرد تا روشن شدن ماجرا همه درها را قفل کند. استرجیوس پاسکوس، کارگردان می گوید: «فیلم خنده آوری است مخصوصا در بخش اول. پس از آن بتدریج به چیز دیگری تبدیل می شود. من فیلم را اینطور توصیف می کنم، در طبیعت و زیر آفتاب شروع به پیاده روی می کنید و بدون توجه به گذشت زمان بحث می کنید. شب می شود، باران می بارد و شما در تاریکی جنگل هستید.»

«پارک» (Park) داستانی از دوران بلوغ و نوجوانی است. گروهی از نوجوانهای شهر آتن همیشه در پارک المپیک پرسه می زنند. در میان آنها دیمیتریس و آنا از این فضای بسته خسته شده و به ساحل فرار می کنند و با جهانگردان آشنا می شوند. به گفته کارگردان دهکده المپیک آتن، متروک و در حال تخریب و نمادی از رویدادهای بزرگتر است. سوفیا اگزارچو، کارگردان می گوید: «تناقض بزرگ این است که بازیهای المپیک تنها ده روز است. فقط یک نمایش است. کسی نمی خواهد بداند پس از آن چه می شود و با تمام شدن بازیها چه بر سر بازمانده می آید. این سوال و انگیزه من است. می خواهم وضعیت دهکده و مردم بجا مانده را ده سال پس از بازیها نشان بدهم.»

«پارک» در جشنواره سن سباستین برنده جایزه کارگردانهای جدید شد و راهی فستیوالهای دیگر است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد