برپایی سومین جشنواره «ویزا برای موزیک» در مراکش

برپایی سومین جشنواره «ویزا برای موزیک» در مراکش
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

رباط، پایتخت مراکش سومین جشنواره موسیقی به نام «ویزا برای موزیک» را برگزار کرد.

آگهی

رباط، پایتخت مراکش سومین جشنواره موسیقی به نام «ویزا برای موزیک» را برگزار کرد. تدوام این رویداد، بستر مناسبی برای رشد موسیقی خاورمیانه و شمال آفریقا و همچنین فرصتی برای آشنایی شرکت کنندگان با دست اندرکاران صنعت موسیقی کشورهای غربی است که به معنی ویزا برای ورود به مرزهای نوین است. کارگاه هنری و کنسرت موسیقدانها در چهار روز این جشنواره ادامه دارد.

محمد امینی، وزیر فرهنگ مراکش در این زمینه می گوید: «توسعه صنعت موسیقی و نمایشها در کشور برای ما اهمیت دارد، برای تشویق خلاقیت باید زیرساختهای ضروری برای تولید و نشر را سازمان بدهیم. دولت می تواند در این زمینه نقش داشته باشد. مسئله مهم توزیع موسیقی در میان حداکثر مخاطبان است.»

در طول چهار روز «ویزا برای موزیک»، بیش از ۵۰ گروه برنامه اجرا کردند. «افریکا یونایتد» (Africa United) گروهی از مراکش، ساحل عاج، کنگو ده سال پیش تشکیل شد. مدیر این گروه که حال در رباط مستقر است می گوید: «برای پیدا کردن ارتباط و تماس های جدید به این فستیوال آمدم تا برای برنامه گروه خودمان و اجرا در خارج همکارانی پیدا کنم.»

این جشن و مجموعه گسترده موسیقی، فرصتی برای مدیران و تهیه کننده های جشنواره ها است تا استعدادهای جدید را کشف و جذب کنند. بیلی دومینگو، مدیر فستیوال جاز کیپ تاون می گوید: «من پیشتر از جشنواره ویزا برای موسیقی دو هنرمند را با خود بردم که در فستیوال جاز کیپ تاون برنامه اجرا کردند. اولین بار بود که هاشم، ویولونیست را دعوت کردم. او غوغا کرد و مردم عاشق او شدند. این بار دیپ پاک، ویولونیست از هند را دعوت کردم، کار سال گذشته خوب بود. برای همین دوباره به اینجا آمدم.»

ماریا سموچکینا، مدیر یکی از جشنواره های جاز شناخته شده در روسیه و این اولین سفر او به آفریقا است. او می گوید: «تا به حال موسیقیدانهایی به این اندازه پرانرژی و روشن بین ندیده ام. این ریتمهای آفریقایی، چیزی است که در روسیه نداریم. جالب است. البته فرهنگی کاملا متفاوت است و اگر این دو یعنی روسی و آفریقایی را با هم ترکیب کنیم نتیجه می تواند چیز فوق العاده ای باشد.»

گروه «جدل» (JadalBand) یکی از گروه های محبوب ایندی در اردن، برای اجرایی از جدیدترین آلبوم خود که راک عربی است به رباط آمده اند. «جبرا»، از چهره های شناخته شده موسیقی راک در مراکش است که در کشورهای دیگر هم اجرا داشته است. این سومین باری است که در این جشنواره شرکت می کند. او با اشاره به برنامه های در پیش رو می گوید: «امسال خوب بود. پنج همکاری هنری را شروع کردم که نتیجه آن پنج آلبوم است. بعلاوه حضور در جشنواره هایی در لیتوانی، آلمان و آفریقا تثبیت کردیم.»

گزارشگر یورونیوز با ارسال این گزارش از محل جشنواره می گوید: «اینجا کارشناسان صنعت موسیقی استعدادهایی را کشف می کنند که امکان مالی حضور در نهادها و رویدادهای معروف را ندارند. بعضی از این هنرمندان توانستند با موفقیت امکان راهیابی به فستیوالهای بین الملی را کسب کنند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«۴۷سول» نماینده جدید رپ فلسطین

«ویزای موسیقی»؛ دیدار خوانندگان و آهنگسازان آفریقا و خاورمیانه

حضور ایلهان ارشاهین، نوازنده ساکسوفون در جشنواره «ویزا برای موسیقی»