ضیافت شام با کتاب آشپزی سالوادور دالی

ضیافت شام با کتاب آشپزی سالوادور دالی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کتاب آشپزی سالوادور دالی، نقاش معروف اسپانیا که اولین بار سال ۱۹۷۳ منتشر شد با ویراستاری جدید به بازار آمده است.

آگهی

کتاب آشپزی سالوادور دالی، نقاش معروف اسپانیا که اولین بار سال ۱۹۷۳ منتشر شد با ویراستاری جدید به بازار آمده است. کتاب «ضیافت شام» (Les Diners de Gala) این نقاش سرشار از تصاویر، ایده ها و دستورهای غذایی مجلل، خیال گونه و اروتیک است.

گروهی از آشپزهای چند ستاره در مراسمی در بارسلون برخی از دستورهای پخت او را انجام دادند. آیا پخت غذای سالوادور دالی مانند شاهکارهای او فراواقعی است؟ سرجیو هومادا، سرآشپز اسپانیایی در بارسلون می گوید: «این دستورهای غذایی واقعا سوررئال نیستند. بیشتر آنها را می توانی بپزی. فکر می کنم جنبه سوررئال آنها این است که این روزها کسی آنها را درست نمی کند. این دستورها را در رستورانها پیدا نمی کنید چون از مد افتاده و یا قدیمی هستند. ولی تهیه غذا از روی آنها سخت نیست.»

کتاب در دوازده فصل، شامل ۱۳۶ دستور پخت غذا است. نقاش اسپانیایی در زندگینامه خود به نام «زندگی پنهانی سالوادور دالی» گفته است آشپز شدن رویای اولیه او بوده است. مونتسه آگور، مدیر موزه دالی در «فیگوئرس» (Figueres)، زادگاه نقاش سوررئالیست با اشاره به ارتباط غذا و هنر از دید دالی و همچنین تکرار مضمون غذا در آثار او می گوید: «دالی می گفت فیلسوفانه ترین اندام بدن انسان، آرواره است. او غذا را با تکامل خودش هماهنگ می دید و از عمل خوردن، تعریفهای متفاوتی از جمله اروتیک، محافظه کار و یا سادیستی ارائه می داد. او هنر آشپزی یا گاسترونومی را با تاریخ هنر در ارتباط می دانست.»

کتاب آشپزی سالوادور دالی توسط انتشارات معروف «تاشن» در شهر کلن آلمان دوباره ویراستاری و به بهای ۵۰ یورو در زبانهای مختلف منتشر شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ضیافت شام بایدن به افتخار ماکرون؛ فرانسه و آمریکا در مسیر همگرایی بیشتر قرار گرفتند

هفتهٔ صنایع خلاق باکو؛ مسابقهٔ طراحی بازی کامپیوتری و جشنوارهٔ فیلم‌های موبایلی

رونمایی از مینیاتورها و نسخ کهن خطی در کنگره میراث فرهنگی ازبکستان