نمایش وقتی من منتظر بودم؛ آئینه ای از وضعیت سوریه

نمایش وقتی من منتظر بودم؛ آئینه ای از وضعیت سوریه
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نمایش «وقتی من منتظر بودم» در مرکز فرهنگی اوناسیس شهر آتن به روی صحنه رفت.

آگهی

نمایش «وقتی من منتظر بودم» در مرکز فرهنگی اوناسیس شهر آتن به روی صحنه رفت. این نمایش داستان مرد جوانی را روایت می کند که در یکی از پست های بازرسی شهر دمشق مورد ضرب و شتم قرار می گیرد و به کما می رود.

محمد العطر نویسنده این نمایش می گوید: «من این داستان را یک استعاره بی نظیر از سوریه این روزها و وضعیت حال حاضر آن می دانم. اینکه اوضاع چقدر پیچیده است… همانطور که می دانید، کما یک وضعیت خاکستری و بینابینی میان مرگ و زندگی است… میان تسلیم شدن و مبارزه کردن برای نجات… و این تا حدی شبیه به وضعیت امروز سوریه است.»

این نمایش اولین بار در فستیوال کونستن در بروکسل به روی صحنه رفت و پس از آن درفستیوال های مختلفی در اروپا اجرا شد که فستیوال آوینیون و فستیوال پائیز در فرانسه از جمله آنها هستند.

کارگردان این تئاتر هنوز در دمشق ساکن است اما نمایش خود را در کشورهای خارجی بروی صحنه می برد. او می گوید: «به دلیل جنبه های سیاسی کار نمی توان آنجا (نمایش را) اجرا کرد. نمی شود آزادانه کار کرد. حتی زندگی روزمره هم بسیار مشکل است. از نظر برق، انرژی و حمل و نقل…همه چیز سخت است.»

برای نمایشنامه نویس و کارگردان، اجرای این نمایش راهی است برای آگاه کردن غرب از وضعیت سوریه. محمد العطر می گوید: «یکی از دلایلی که من هنوز در حوزه تئاتر کار می کنم این است که تئاتر ابزار ما برای مقاومت است. منظورم مقاومت در برابر ناامیدی و افسردگی است. این روزها اگر سوری باشید و به آینده سوریه هنوز باور داشته باشید… وقتی به واقعیت نگاه می کنید، غلبه بر افسردگی و ناامیدی مشکل است. به خصوص وقتی می بینید که این درد پایانی ندارد.»

اجرای بعدی این نمایش در شهرهای لیل و مارسی فرانسه خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هفتهٔ صنایع خلاق باکو؛ مسابقهٔ طراحی بازی کامپیوتری و جشنوارهٔ فیلم‌های موبایلی

رونمایی از مینیاتورها و نسخ کهن خطی در کنگره میراث فرهنگی ازبکستان

«گاه و بیگاه» با هوش مصنوعی؛ بیتل‌ها پس از ۵۴ سال به صدر جدول ترانه‌های محبوب بریتانیا رسیدند