هفته مد روسیه؛ اسلاوا زایتسو، طراح لباس از دوران شوروی سابق

هفته مد روسیه؛ اسلاوا زایتسو، طراح لباس از دوران شوروی سابق
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

هفته مد روسیه با حضور هفتاد طراح مد از کشورهای گرجستان، اوکراین و دیگر کشورها، با ارائه طرح های «ایگور گولیو» پایان یافت.

آگهی

هفته مد روسیه با حضور هفتاد طراح مد از کشورهای گرجستان، اوکراین و دیگر کشورها، با ارائه طرح های «ایگور گولیو» پایان یافت.

طراحان مد روس در بیست سال اخیر نام و آوازه فراوانی یافته اند. نگاهی می اندازیم به فعالیت های اسلاوا زایتسو یا «دیور سرخ» که یکی از پیشگامان این صنعت در روسیه است.

شاید فکر کنید که یک طراح مد، در ۷۸ سالگی خود را بازنشسته می کند اما آقای زایتسو امسال دو مجموعه تازه ارائه کرد که یکی از آنها در هفته مد روسیه شرکت داده شده بود.

او کودکی سختی را پشت سر گذاشت.پدرش در زمان شوروی، اسیر آلمان ها بود و هنگام بازگشت به شوروی به اردوگاه کار اجباری فرستاده شد و مادرش در یک رختشویخانه کار می کرد. قبول شدن در ممدارس برای یک جوان فقیر آسان نبود. اسلاوا پیش از فرستاده شدن به مسکو، در یک مدرسه شیمی قبول شد اما در مسکو تغییر رشته داد و توانست در رشته نساجی مشغول به تحصیل شود. او اولین مجموعه طرح های رنگارنگ و جسورانه خود را در سال ۱۹۶۰ در میان لباس های یکنواخت آن زمان ارائه کرد و توانست توجه چند طراح خارجی را به خود جلب کند. حتی یک مجله فرانسوی او «دیور روسیه» خطاب کرد.

اسلاوا زایتسو می گوید: «در مجله ووگ پاریس نوشته بودند که اسلاوا زایتسو «دیور سرخ» است اما رئیس من به مجله پاسخ داد: (ما اینجا شصت نفر دیور داریم. بزرگنمایی بیجا نکنید)… سال ۱۹۶۵ بود. به کلی شخصیتم تخریب شده بود.»

با این همه در سال ۱۹۸۸ او اولین طراحی بود که در اتحاد جماهیر شوروی اجازه یافت تا برچسب نام خود را بر روی لباس هایش نصب کند و همچنین اولین طراح مد شوروی بود که مجموعه خود را در هفته مد پاریس ارائه کرد.

اسلاوا زایتسو با وجود سن زیاد همچنان رویاهای بسیاری در صنعت مد دارد. از جمله آنها رویای ایجاد یک بازار انبوه است. خانه مد او بدنبال سرمایه گذار است تا بتواند لباس هایی «ارزان تر ولی با کیفیت» تولید کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هفتهٔ صنایع خلاق باکو؛ مسابقهٔ طراحی بازی کامپیوتری و جشنوارهٔ فیلم‌های موبایلی

رونمایی از مینیاتورها و نسخ کهن خطی در کنگره میراث فرهنگی ازبکستان

«گاه و بیگاه» با هوش مصنوعی؛ بیتل‌ها پس از ۵۴ سال به صدر جدول ترانه‌های محبوب بریتانیا رسیدند