Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آغاز به کار جشنواره فیلم لندن

آغاز به کار جشنواره فیلم لندن
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شصتمین جشنواره فیلم لندن با حضور ستاره ها، کارگردانان و علاقمندان به هنر هفتم آغاز به کار کرد.

آگهی

شصتمین جشنواره فیلم لندن با حضور ستاره ها، کارگردانان و علاقمندان به هنر هفتم آغاز به کار کرد. در جشنواره امسال ۲۴۸ فیلم داستانی و مستند شرکت داده شده اند.

فیلم یک پادشاهی متحد

در افتتاحیه این جشنواره، فیلم «یک پادشاهی متحد» (A United Kingdom) ساخته آما آسانته به نمایش درآمد. این اولین بار است که فیلمی از یک کارگردان زن آفریقایی تبار برای افتتاحیه انتخاب می شود. آما آسانته از پدر و مادری اهل غنا، در لندن به دنیا آمده است.

فیلم با بازی زیبای دیوید اویلوو و رزمند پایک و الهام گرفته از داستان واقعی و عاشقانه زندگی سرتسه خاما، اولین رئیس جمهور بوتسوانا و همسرش سفید پوستش روت ویلیامز خاما ساخته شده است.

فیلم «یک پادشاهی متحد» به سالهای اولیه ازدواج آنها پرداخته یعنی حوادثی که در سالهای دهه ۴۰ میلادی و پس از وقوع جنگ روی داده است.

دیوید اویلوو می گوید: «ما باید فیلم های بیشتری ببینیم که منعکس کننده جامعه ای باشند که در آن زندگی می کنیم. آنهم به دلیل تاثیری که بطور کلی فیلم ها، تلویزیون و رسانه ها بر فرهنگ می گذارند. منظورم این است که براوردی از این که ما که هستیم و به عنوان یک انسان چه باورهایی داریم، بطور بسیار زیادی ریشه در فیلم هایی دارد که می بینیم. زیرا این فیلم ها بازتابی از زندگی ما و جامعه ای است که در آن زندگی می کنیم.»

صحنه های فیلم در دو کشور بریتانیا و بوتسوانا فیلمبرداری شده است. به گفته آما آسانته، کارگردان فیلم این کار با هدف انطباق بیشتر صحنه های فیلم با داستان واقعی انجام شده است.

او می گوید: «ما یک داستان کلی درباره یک کشور را بازگو نمی کنیم. بلکه این داستانی منحصر بفرد درباره یک کشور و سفرش برای کسب استقلال است. بنابراین برای من بسیار مهم است که اگر می خواهید چنین فیلمی بسازید باید به این کشور و مردمش احترام بگذارید و باید چیزی از «دی ان ای» آنها در فیلم داشته باشید تا بتوانید معنای واقعی سنتها را بیان کنید. از نقطه نظر استعاری، فکر می کنم این خیلی مهم است که اگر می خواهید داستان کشوری را بیان کنید، بتوانید در آن کشور بیدار شوید و طلوع خورشیدش را ببینید.»

فیلم «مهتاب» به دنبال عدالت برای جامعه

از دیگر فیلم هایی که در این جشنواره به نمایش درآمد، فیلم رومانتیکی از باری جینکینس با نام «مهتاب» (Moonlight) است.

فیلم، داستان جوان سیاه پوستی در میامی را در سه دوره مهم از زندگی اش بازگو می کند: در دوران کودکی، ده سالگی و نوجوانی؛ آنهم در دوران اوج گیری مبارزه با مواد مخدر.

فیلم بر اساس داستان «Moonlight Black Boys Look Blue» نوشته نمایشنامه نویس آمریکایی «تارل آلوین مک کارنی » ساخته شده است.

باری جینکینس، کارگردان فیلم می گوید: «هنگامیکه داستان نوشته شده توسط تارل را خواندم، با خودم گفتم ناجوانمردانه است که در این باره کاری انجام نشود. باید حرکت می کردم و به عنوان کسی که یک قصه گوی بصری است و نه خالق داستان، فکر می کنم این عملی بزدلانه بود که کاری انجام ندهم. بنابراین بار دیگر می گویم اگرچه خوشحالم که این فیلم مورد توجه قرار گرفته است اما در ابتدا آنچه برایم مهم بود، اجرای عدالت درباره شخصیتها بود.»

میرضیا، داستانی حماسی درباره عشق و قدرت

فیلم «میرضیا» (Mirzya) ساخته بالیوود نیز در جشنواره لندن به نمایش درآمد.

داستان فیلم درباره مونیش و سوشای است که از کودکی در کنار یکدیگر بودند اما حادثه ای نامطلوب آنها را از هم جدا می کند و سالها بعد، بار دیگر سرنوشت سبب دیدار دوباره آنها می شود. اما این بار در زمانی که سوشای در آستانه ازدواج است.

جشنواره فیلم لندن تا ۲۵ مهر (۱۶ اکتبر) ادامه خواهد داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد