جادوی کمدین مو فرفری که خود را کمدین نمی دانست

جادوی کمدین مو فرفری که خود را کمدین نمی دانست
نگارش از Euronews

جین وایلدر، کمدینی با موهای فرفری که توانست شخصیت فیلم هایش را با توانایی و مهارت کمیک خود جاودانه کند. بازیگر دانشمند دیوانه در فیلم «فرانکشتین جوان» و شکلات ساز عجیب و غریب فیلم «ویلی وانکا و کارخانه شکلات سازی» در سن ۸۳ سالگی درگذشت.

برادرزاده جین وایلدر روز دوشنبه ۲۸ اوت، هشتم شهریور اعلام کرد این بازیگر آمریکایی در خانه اش درگذشته است. او افزود جین وایلدر سه سال پیش به آلزایمر مبتلا شد ولی برای اجتناب از ناراحتی دوستداران، بیماری اش را مخفی نگه داشت.

جین وایلدر بازیگری را از صحنه تئاتر شروع کرد اما شهرت خود را مدیون سینما بود. نتیجه همکاری با مل بروکس، کمدین معروف آمریکایی دو فیلم موفق «فرانکشتاین جوان» و وسترن کمدی «زین های شعله ور» بود. با موهای آشفته و چشم های گرد، جین وایلدر استاد آفریدن شخصیت های وحشت زده و گرفتار توطئه هایی بود که طراحی آن تنها از عهده دیوانه ای مانند مل بروکس بر می آمد.

با انتشار خبر مرگ او، هنرمندان نسل های مختلف، استودیوها و مقام های رسمی با ارسال پیام از او تجلیل کردند. مل بروکس با توئیت کردن آخرین درود بر جین وایلدر نوشت: «هر فیلم ما از موهبت جادوی کمدی او و من از موهبت دوستی او بهره مند شدم.»

یکی از غریب ترین نقش های کمدین آمریکایی، ایفای شخصیت درمانگر در فیلم «آنچه همیشه می خواستید درباره سکس بدانید» ساخته وودی آلن بود. ولی جین وایلدر در مصاحبه ای در سال ۲۰۱۳ تاکید کرد کمدین نیست و به رابرت آزبورن، مجری معروف تلویزیون گفت این بزرگترین سوتفاهم نسبت به او است.